Někomu se hodí, abychom místo důležitých věcí řešili Zemanovy nohy, myslí si Petr Hampl.

Podle Františka Laudáta Zeman s Babišem dostali lid do ulic, a nyní se ti samí pánové lidu bojí. To má dokládat například fakt, že loňských oslav 17. listopadu se premiér Babiš zúčastnil tak nějak pokradmu. Je tento stav, tedy rozdělená společnost, tím, co po obou vrcholných politicích zbyde?

Společnost rozdělená je, ale to nezpůsobili Babiš ani Zeman. I nedávný výzkum, který si nechal udělat Český rozhlas, se tomu zoufale snažil vyhnout, ale nakonec musel hluboké rozdělení přiznat.

Na jedné straně jsou ti, kdo tu chtějí žít, pracovat a vychovávat děti. Proti nim „kosmopolitní třída“ sestávají z těch, kdo doufají, že vydrží ve službách globální elity. Česká republika pro ně není vlast, ale jen území, které chtějí vydrancovat, a zmizet. Ti druzí jsou bohatší, vzdělanější, ale bez charakteru, bez ideálů a nesmírně snadno manipulovatelní. Klidně se nechají vyhecovat proti vlastnímu prezidentovi, pokud nabydou dojmu, že to panstvo požaduje.

Takto rozdělená společnost zůstane i po odchodu pánů Babiše a Zemana z politiky. Nicméně Babiš k tomu přece jen něčím přispěl – podpořil pokračování České televize, která lidi neuvěřitelným způsobem rozeštvává. Můžeme čekat, že sám Babiš bude terčem hnusných útoků. Zaslouženě. Měl možnost ten propagandistický aparát zastavit.

O 28. říjnu slýcháváme, že si jej prezident Zeman se svým ansámblem „zprivatizoval“, také skrze to, že zve jen vyvolené. Je to tak? A lze to samé říci i o oslavách 17. listopadu, kdy pro změnu veřejné akce v posledních letech opanovávají odpůrci Miloše Zemana a Andreje Babiše?

Každá oslava má přece určitý ráz. Když ji pořádá prezident, je vlastenecká a antielitářská. Když ji pořádají Česká televize, bakalovská média a sorosovské skupiny, bude snobská a globalistická.

V poslední době sledujeme, že lidé projevují spontánně úctu a obdiv osobnostem, které elity nemají příliš v oblibě, a naopak vehementně připomínají jejich „morální selhání“. Nejprve to byl Karel Gott, nyní po ocenění od prezidenta Zemana Jaromír Jágr. O čem vypovídá toto naprosto protikladné chápání toho, co je hodno obdivu?

Do značné míry ano. Jágr i Gott jsou z nepříliš majetného prostředí. Kromě talentu museli projevit obrovskou píli a houževnatost. Nikdy nezapomněli, odkud pocházejí. Zůstala jim úcta k normálním lidem. Velké peníze u nich nevytvořily velké rozdíly mezi lidmi.

Hrdina, k jakému by se dnes mohli hlásit příslušníci elity, by mohl žít třeba takto. Pochází z prominentní komunistické rodiny. V dětství měl pochybnosti o své pohlavní identitě. Vystudoval Oxford nebo London School of Economis. Nikdy nepracoval, ale byl aktivní v šesti neziskovkách. Byl zvolen členem dětského globálního klimatického panelu. Pak začal působit jako koordinátor nějakého evropského programu a nakonec získal mezinárodní cenu za mezináboženský dialog. Pravidelně se vyslovoval ve prospěch volné migrace a proti xenofobii… Nám připadá něco takového směšné, ale ti na druhé straně třídního rozdělení zase nedovedou pochopit, jak někdo může obdivovat elektrikáře z ČKD, který po večerech zpíval v baru popové písničky a pracoval na sobě tak dlouho, až se stal slavným zpěvákem a národním hrdinou.

Co vůbec můžeme čekat od letošních oslav 17. listopadu? O den dříve se bude na Letné konat obří demonstrace Milionu chvilek, v den 30. výročí sametové revoluce pak na Václavském náměstí proběhne Koncert pro budoucnost, kde lidé uvidí Jindřicha Šídla, Tomáše Halíka, Michaela Žantovského, Šimona Pánka, Noru Fridrichovou, Václava Malého, Lenku Dusilovou, Čechomor a další.

Naprostá většina lidí, kteří se účastnili demonstrací v listopadu 1989, jsou dnes zklamáni a cítí se podvedeni. Organizátoři nadcházejících demonstrací jim posílají jednoznačnou zprávu: Na vás nezáleží. Kašleme na vás. Máme obrovské propagandistické aparáty, dokážeme vás nahradit davem zmanipulovaných bezmozků.

Ale myslím, že to nebude zpráva úplně úmyslná. Reálně jde mnohem víc o to, že jsou k dispozici bohaté rozpočty a je škoda ty peníze neutratit. Takže parta kamarádů uspořádá akci, Česká televize a Seznam na ni naženou lidi, všichni odříkají své obvyklé fráze, a mezitím začnou chystat další demonstraci. Z jejich pohledu to je normální každodenní byznys.

Zeman byl před pěti lety atakován vejci na Albertově. Letos, stejně jako loni, se vzpomínkových akcí účastnit nebude. Podle Zemana byla sametová revoluce krásným obdobím, na které rád vzpomíná, ovšem vadí mu očekávaná přítomnost „fašistické úderky“ Kaputin, která loni na Národní třídě selektovala květiny a ty od některých čelných politiků vyhodila do koše. O kontroverzi tedy není nouze. Jde podle vás spíše o Zemanův strach z reakce veřejnosti, nebo jen nechce být spojován s tím, jak a kdo v posledních letech vzpomínkové akce provozuje?

Ono to otevírá i otázku, proč vůbec 17. listopad slavit. Měl by být především připomínkou českých nacionalistických studentů a učňů, kteří se v roce 1939 postavili proti pokusu sjednotit Evropu do jednoho nadstátu vedeného Německem, a kteří za to zaplatili svými životy. Jenže mluvit o nich je pokládáno za nekorektní.

Chystají se tedy bujaré oslavy puče, který společně provedli lidé z vedení StB a skupiny podporované Georgem Sorosem. Prý to má být osvobození. Jenže výzkumy ukazují, že naprostá většina těch, kdo mají reálnou zkušenost se současným i s předlistopadovým režimem, pokládají ten předlistopadový za lepší. Prostě trapas.

Je zdravé, aby prezident takovou oslavu raději vynechal.
https://bit.ly/2WFYarc

sdílet na

5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
2. 11. 2019 23:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Předběhl si mě:) než se rozhoupu tak už je pan Hampl tady:)

Editor
2. 11. 2019 23:55
Odpovědět  josh-xy

… ty si mi nějak upovídaný:))

Editor
3. 11. 2019 00:04
Odpovědět  josh-xy

A táák, já myslela, že se nebavíš:)