Proč mizí hmyz? Rozhovor s entomologem, který sleduje změny v české přírodě

V České republice se vyskytuje na 38 000 druhů hmyzu. V posledních letech ale z krajiny postupně mizí – ať už jde o včely či chrousty. Co s tím má společného výskyt nemocí nebo cena mléka?,,Motýli na rakousko-českých hranicích při pohledu na ,,poušť” řepky olejné často otočí zpátky do Rakouska,” říká entomolog Petr Šípek, který působí na katedře zoologie Přírodovědecké fakulty UK. V přírodě podle něj platí jednoduchá mantra – vyšší diverzita = vyšší stabilita. Právě s diverzitou, tedy druhovou pestrostí, má česká příroda zásadní problém.,,O vymírání vzácných druhů hmyzu se dnes ví poměrně dost, ale o běžných druzích české krajiny se příliš nemluví,” nastiňuje téma, kterému se v poslední době věnuje nejvíce. Zájem o vymírání hmyzu k němu přitom přišel spíše z nutnosti – entomologové podle něj vidí, jak česká krajina trpí a postupně z ní mizí život. ,,Zvířata tu nemají kde žít,” říká.

Ilustrace k rozhovoru dodal grafik Marek Bulíř. O něm se dozvíš více na konci článku.

Vzhůru do hmyzí říše!
Vzhůru do hmyzí říše!© Marek Bulíř

Co činí entomologa entomologem?

Asi vášeň. Těžko se stane entomologem někdo, kdo nemá rád zvířata. Nejdřív se pro to musíte nadchnout a následně hledáte způsob, kterým byste to nadšení přetavili v něco skutečného. U mě se taková vášeň projevila už v dětství – vždycky jsem chtěl být zahradník, teprve časem se z toho vyvinul ochránce přírody a k entomologii jsem se dostal až přes chovatelství.

Sledování hmyzích proměn pro mě vždycky bylo sledováním zázraku v přímém přenose.

Do jaké míry přírodu o hmyz okrádají Češi?

Máme příliš mnoho smrkových, produkčně orientovaných lesů, na což ,,lesáci” v současnosti doplácí tím, že je dohání klimatická změna. Smrky se k intenzivnímu pěstování využívají až poslední dvě století, dříve šlo o dřevinu, která se vyskytovala hlavně v údolích potoků či na horách. Smrky ale rychle vynášely a dobře se pěstovaly, a tak naši předkové vysázeli monokulturní smrkové lesy a nemysleli na to, že tyto stromy nesnáší sucho a teplo.

Sucha, která přišla letos a v roce 2015 urychlují to, co už se dlouho vědělo – k nám patří duby, buky a borovice, nikoliv smrky.

Teď se ale Česko otepluje a prší čím dál méně. To vede k tomu, že se naše smrkové lesy neudržitelně blíží k záhubě. Můžeme si představit, že to u nás časem bude vypadat jako v jižním Maďarsku – vegetační změna krajiny nás nejspíše nemine.

Intenzivní zemědělství nepomáhá hmyzu ani ptákům
Intenzivní zemědělství nepomáhá hmyzu ani ptákům© Marek Bulíř

Od ornitologů víme, že běžných polních druhů ptactva u nás v průměru v posledních patnácti letech ubylo o 40 %. Za stejnou dobu se efektivita našeho zemědělství o 40 % zvýšila. Taková statistika nám ukazuje, že zvířatům chybí místa, kde by se u nás zdržovala.

V čem se současná situace liší od minulosti?

Většina druhů vymizí, aniž bychom si toho všimli. A možná, že se tak dělo odjakživa – druhy zmizely a později se zase objevily v závislosti na přirozené změně klimatu. Současné změny ale cílí na celé ekosystémové skupiny. Většina hospodářských zvířat je odčervována a jsou jim podávány různé léky, které se z jejich trusu ekosystémem dostávají dál. Pokud je kráva přeléčená Ivermectinem, mají zvířata, která se v její ,,stopě” vyskytují, například brouci, kteří se živí trusem, problémy s rozmnožováním. Jejich absence ale nahrává mouchám, které se zde vesele množí.

Za posledních sto let vyhynula třetina denních motýlů.

Jakou roli hrají v úbytku hmyzu pesticidy a hnojiva?

Největším problémem se v poslední době ukazují glyfosáty a neonikotinoidy. Při sledování efektu glyfosátu (například Roundup) na mšicích se zjistilo, že z kolonie zasažených mšic, která měla v průběhu sledování vyrůst přibližně na 9 milionů, napočítali jen 90 000. I takový škůdce, jakým je mšice, musí v potravinovém řetězci nutně nějakému druhu chybět – třeba ptákům.

Motýli si na rakousko-českých hranicích radši vyberou pestřejší rakouské prostředí než poušť z řepky olejné.

sdílet na

6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
24. 4. 2019 20:31
Odpovědět  josh-xy

Jo, dost bylo zeleně. Tady u nás v rámci revitalizace jednoho sídliště vykáceli skoro všechny stromy. Ale budou parkovací místa. Je to hrozný. Je mi jasný, že lidi někde parkovat musí, ale místo aby stavěli třeba parkovací domy, tak zplundrují i tu trochu zeleně co na sídlištích je.
Joshi už mi zase nešel napsat komentář na hl. stránce pod tebe.

Editor
24. 4. 2019 20:53
Odpovědět  josh-xy

Stane se mi to jenom u prvního komentáře co chci napsat, pak už bez problému.

Editor
24. 4. 2019 22:17
Odpovědět  josh-xy

Teď to vidím, ale jestli to přihlášení tam bylo i předtím, tak to popravdě nevím. Zítra než se přihlásím, tak ti napíšu email a budeš mě dálkově dozorovat, jo?:)) tedy jestli tě zastihnu u počítače.