Poslední pozorovatelé OBSE opouštějí Ukrajinu
Organizace začala s evakuací zaměstnanců poté, co Rusko zaútočilo na zemi
Organizace pro bezpečnost a spolupráci (OBSE) evakuovala své poslední mezinárodní pozorovatele, kteří už osm let dohlížejí na konflikt mezi Ukrajinou a dvěma odtrženými republikami Donbass.
„Proces dočasné evakuace všech členů mezinárodní mise je téměř dokončen. Poslední zbývající skupina – hlavní pozorovatel a tým nejvyššího vedení – nyní opustí Ukrajinu,“ uvedla v neděli OBSE.
Organizace dodala, že evakuace probíhá, s výjimkou Mariupolu, kde se čeká „kvůli bezpečnostním obavám“.
Město na pobřeží Azovského moře je obklíčeno silami Doněcké lidové republiky (DPR), podporovanými ruskými jednotkami. Dva pokusy o zajištění bezpečného průchodu pro civilisty o víkendu selhaly, přičemž Ukrajina a Rusko se navzájem obviňují.
OBSE oznámila, že jeden z jejích pozorovatelů zahynul při ostřelování v Charkově 1. března. V roce 2017 byl další člen mise zabit při výbuchu na východní Ukrajině.
Pozorovatelé OBSE byli nasazeni v roce 2014, aby zaznamenávali konflikt a později příměří mezi Ukrajinou a DLR a také sousední Luganskou lidovou republikou (LPR). Obě republiky se odtrhly od Ukrajiny krátce po převratu v Kyjevě toho roku.
Organizace se sídlem ve Vídni zahájila evakuaci personálu poté, co Rusko 24. února zaútočilo na Ukrajinu. Moskva trvala na tom, že brání DLR a LPR, stejně jako usiluje o „demilitarizaci a denacifikaci“ země. Kyjev uvedl, že útok byl zcela nevyprovokovaný, a popřel tvrzení, že plánoval znovu dobýt odtržené republiky silou.
Ukrajina označila ruský návrh na evakuaci za „absurdní“
Kyjev tvrdí, že nabídka útěku uprchlíků do Ruska byla “cynická”.
Ukrajina označila ruský návrh na evakuaci za “absurdní
Ukrajina odmítla návrh Ruska na evakuaci civilistů z velkých měst během jeho útoku proti sousední zemi. Místopředsedkyně vlády Iryna Vereščuková obvinila Moskvu, že v minulosti blokovala evakuaci “ostřelováním [bezpečných průjezdních] tras”.
“Nyní Rusové říkají, že mohou otevřít [humanitární] koridory, ale chtějí, aby civilisté odešli na ruské území, což je absurdní, cynické a nepřijatelné,” napsala Vereščuková v pondělí na sociálních sítích.
Vicepremiér později novinářům řekl, že “naši lidé nepůjdou z Kyjeva do Běloruska, aby byli později letecky přepraveni do Ruské federace”. Podle Vereščuka musí Rusko “přijmout” alternativní trasy pro uprchlíky navržené ukrajinskou stranou.
Ruské ministerstvo obrany vyzvalo Ukrajinu, aby nebránila civilistům odejít v pondělí z Kyjeva, Charkova, Sumů a Mariupolu do Ruska po stanovených trasách. Podle plánu Moskvy měli lidé opouštějící Kyjev dorazit do Běloruska, odkud by byli letecky přepraveni do Ruska, zatímco někteří z těch, kteří opouštějí ostatní města, by přešli do Ruska přímo. Ministerstvo obrany slíbilo dočasné příměří od pondělní desáté hodiny dopoledne místního času.
Zvláště znepokojivá situace je v Mariupolu, městě na pobřeží Azovského moře obklíčeném silami Doněcké lidové republiky (DLR) podporovanými ruskými jednotkami. DLR, která se od Ukrajiny odtrhla krátce po převratu v Kyjevě v roce 2014, považuje město za své území.
Rusko oznámilo nové bezpečné průjezdní trasy z ukrajinských měst
Čtěte více: Rusko oznámilo nové bezpečné průjezdní trasy z ukrajinských měst
Pokusy o zajištění bezpečného průjezdu z Mariupolu v sobotu a v neděli selhaly, přičemž obě strany se vzájemně obviňovaly. Ukrajina obvinila Rusko z ostřelování města, zatímco Moskva tvrdila, že ukrajinští “nacionalisté” používají civilisty jako “živý štít” a brání jim v odchodu.
Ukrajina hlásila silné ostřelování obytných oblastí v Kyjevě, Charkově a na dalších místech. Ruské ministerstvo obrany mezitím trvá na tom, že zasahuje pouze vojenské objekty, jako jsou letiště, jednotky protivzdušné obrany a radarové stanice, a z četných útoků obvinilo ukrajinské síly.
Podle OSN uprchlo z Ukrajiny na Západ více než 1,7 milionu uprchlíků poté, co Rusko 24. února zaútočilo na Ukrajinu. Dalších 96 000 lidí odešlo do Ruska v týdnu před ofenzivou, během vzplanutí konfliktu mezi Ukrajinou a DLR, stejně jako sousední Luganskou lidovou republikou (LLR), dalším subjektem, který se od Ukrajiny oddělil v roce 2014.
Rusko na svého souseda zaútočilo minulý měsíc s tím, že brání DLR a LLR. Moskva rovněž uvedla, že usiluje o “demilitarizaci a denacifikaci” země, a trvala na tom, že Ukrajina by se nikdy neměla stát členem NATO. Ukrajina uvedla, že útok byl zcela nevyprovokovaný, a popřela tvrzení, že plánuje znovudobytí separatistických republik silou.
A proč tam vlastně byli?
Tak to je pro Chocholy špatná zpráva. Kdo jim teď bude dodávat info z “linie styku”? A kdo bude varovat Donbas ze začne ostřelování? Doteď, když na Donbase viděli, že mírotvůrci OBSE mizí, věděli, že za chvíli bude úsek odkud se vypařili ostřelován a mohli se schovat do sklepa. Prý to byl spolehlivý indikátor útoků, psali v dnr-news.com , což je deník vydávaný “separátními republikami”, na který už už drahnou dobu chodím, bych byl v obraze. Také se na ten web občas jukněte. Zatím ještě nikoho nenapadlo ho vyzmizíkovat.
Líbí se mi spojení: RUSKO MUSÍ! – vyslovené Ukrajinci.
Na Donbase jim říkají hluchoněmí a slepí.