nezařazené

Polsko pošle všechny stíhačky MiG-29 na americkou základnu uprostřed ukrajinského konfliktu

Od Jacka Phillipse 8. března 2022 Aktualizováno: 8. března 2022

Polští představitelé 8. března oznámili, že nasadí tamní stíhačky MiG-29 na leteckou základnu amerického letectva Ramstein v Německu uprostřed rusko-ukrajinského konfliktu.

„Po konzultacích mezi prezidentem a vládou,“ úředníci „jsou připraveni okamžitě a bezplatně rozmístit všechny své letouny MIG-29 na leteckou základnu Ramstein a dát je k dispozici vládě Spojených států amerických. “, uvádí se  v prohlášení ministerstva zahraničí .

Polsko poté požádalo Spojené státy, aby mu poskytly svá „použitá letadla s odpovídajícími operačními schopnostmi“, a dodalo, že Varšava je „připravena okamžitě stanovit podmínky nákupu letadel“.

Polská vláda také vyzvala další členské země NATO, které vlastní letouny MiG-29, které byly poprvé vyrobeny v 70. letech 20. století Sovětským svazem, aby svá letadla převezly do Spojených států. Ukrajinští piloti jsou vycvičeni k létání na stíhačkách ze sovětské éry.

Americký představitel později v úterý řekl, že oznámení „s námi nebylo předem konzultováno“.

“Viděla jsem to oznámení polské vlády, když jsem sem dnes doslova jela,” řekla kongresovému výboru ve Washingtonu Victoria Nulandová, náměstkyně ministra zahraničí USA pro politické záležitosti.

“Těším se, až toto slyšení skončí, až se vrátím ke svému stolu a uvidím, jak na tento návrh zareagujeme,” dodala.

Rozhodnutí následuje po prohlášení amerických a polských představitelů o tom, zda Varšava nabídne své bojové letouny ukrajinské armádě.

Marcin Przydacz, náměstek ministra zahraničí, řekl Radio Zet 7. března, že „neotevřeme naše letiště a polská letadla nebudou bojovat o Ukrajinu“. Další mluvčí vlády Piotr Mueller uvedl, že o přesunu poskytnout letadla se v rámci NATO stále diskutuje.

Zničený obrněný transportér
Muž se dívá na ukrajinský obrněný transportér (APC) BTR-4 zničený v důsledku boje poblíž centra ukrajinského města Charkov, které se nachází asi 50 km (31 mil) od ukrajinsko-ruské hranice, v únoru. 28, 2022. (Sergey Bobok/AFP přes Getty Images)

6. března americký ministr zahraničí Antony Blinken řekl, že Polsko dostalo „zelenou“ k vyslání bojových letounů na Ukrajinu.

„Ve skutečnosti právě teď mluvíme s našimi polskými přáteli o tom, co bychom mohli udělat, abychom naplnili jejich potřeby, pokud se ve skutečnosti rozhodnou poskytnout tyto stíhačky Ukrajincům. Co můžeme udělat? Jak můžeme pomoci zajistit, aby dostali něco na zasypání letadel, která předávají Ukrajincům? Blinken řekl CBS News.

Od začátku války 24. února vláda ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského často žádala NATO a Spojené státy o vyslání bojových letounů a dalších zbraní a zároveň volala po bezletové zóně. Šéf NATO a představitelé Bílého domu říkají, že o žádosti o bezletovou zónu neuvažují, protože by to znamenalo, že by letadla NATO nebo USA sestřelila ruská.

Během sobotního hovoru Zoom s americkými členy Kongresu Zelenskyj zopakoval, že Ukrajina hledá vojenská letadla, a podle vůdce senátní většiny Chucka Schumera (DN.Y.) požádal konkrétně o letadla ruské výroby.

Vzhledem k tomu, že Ukrajina požádala o válečná letadla, vydalo ruské ministerstvo obrany v neděli varování, že každý stát, který Ukrajině umožní používat jejich příslušná letiště k útokům na ruský majetek, může být považován za vstoupil do konfliktu.

“Využití letištních sítí těchto zemí pro základny ukrajinských vojenských letadel a jejich následné použití proti ruským ozbrojeným silám lze považovat za zapojení těchto států do ozbrojeného konfliktu,” řekl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov ruské tiskové agentuře Interfax. dne 6. března.

Dodal, že ruské ministerstvo obrany ví o „ukrajinských bojových letounech, které dříve létaly do Rumunska a dalších sousedních zemí“, aniž by upřesnil.
https://bit.ly/3HQBc6t

sdílet na