Pohádkový svět kazašských princezen. Nazarbajevova rodina žije v bohatství a luxusu
Martin Novák. Kazaši v lednu vyšli do ulic na protest proti velkému zdražení zkapalněného plynu. Režim protesty za pomoci ruské armády potlačil, ale zdá se, že na špici mocenské pyramidy se věci mění.
Alija, nejmladší ze tří dcer bývalého kazašského vůdce Nursultana Nazarbajeva. | Foto: Reuters
Bývalý dlouholetý prezident Nursultan Nazarbajev přišel o svoji pozici předsedy Bezpečnostní rady a od 28. prosince se neobjevil na veřejnosti. Spekuluje se o tom, že se členy své rodiny odcestoval soukromým letadlem do Moskvy. Třicet let přitom určoval osudy Kazachstánu a jeho příbuzní ovládali ekonomiku země, založenou na obrovských příjmech z ropy a zemního plynu.
Kazachstán má dvanácté největší zásoby ropy na planetě, soustředěné převážně na západě kolem Kaspického moře. Disponuje také rozsáhlými nalezišti plynu.
Kdo kontroluje kazašskou ekonomiku, má díky tomu k dispozici velké bohatství. Až dosud to byla rodina Nursultana Nazarbajeva, který má tři dcery. Exprezidentův klan vlastní luxusní rezidence po celém světě na skvělých adresách. Domy, hotely, byty, vily.
Rádio Svoboda ve své investigativní reportáži odhadlo majetek příbuzných bývalého kazašského lídra v nemovitostech po celém světě na tři čtvrtě miliardy dolarů. Jde o budovy a pozemky například u Ženevského jezera ve Švýcarsku, v Karlových Varech, na francouzském Azurovém pobřeží, v centru New Yorku, Londýně či na Floridě.
Dary pro dceru
V roce 1995 pozval ředitel americké těžařské společnosti Mobil Lucio Noto Nazarbajeva na Bahamy a dojednával s ním podmínky, za kterých by firma mohla majetkově vstoupit do kazašských ropných polí. Noto později uvedl, že kazašský prezident si kladl absurdní podmínky. Žádal od Američana jako dary například soukromý tryskáč Gulfstream nebo televizní techniku pro dceru Dinaru, která si chtěla pořídit vlastní televizní stanici. Společnost Mobil skutečně smlouvu s Kazachstánem podepsala a miliardu dolarů převedla na kazašské účty ve Švýcarsku.
Obrovského jmění se domohla Nazarbajevova prostřední dcera, již zmiňovaná Dinara Kulibajevová. Časopis Forbes odhaduje její majetek na 1,3 miliardy dolarů. Žena má podíly v mnoha kazašských průmyslových firmách, založila a vlastní také velkou soukromou televizní stanici.
V Ženevě si koupila opulentní sídlo se sloupy v antickém stylu a velkou zahradou. “Je to obrovská vila, která má tři patra, vnitřní i vnější bazén. I na poměry Ženevy je mimořádná,” uvedlo Rádio Svoboda ve své analýze.
Její manžel Timur Kulibajev na začátku devadesátých let zprivatizoval několik státních společností a založil investiční skupinu Altyn Alma. Několik let byl členem vedení ruského plynárenského gigantu Gazprom. Oba manželé mají také většinový podíl v největší kazašské bance Halyk Bank. Ta patří mezi ty, které dav lidí během demonstrací v Almaty a dalších městech napadl a vyraboval.
Zeť obviněný z vraždy
Nazarbajevova nejstarší dcera Dariga působila jako vicepremiérka a později coby předsedkyně kazašského senátu. Má velký majetek ve Velké Británii, sama se nechala slyšet, že si na něj poctivě vydělala, protože je úspěšná byznysmenka. Zajímavostí je, že vlastní byt v Londýně na adrese 221b Baker Street. Tento dům má své místo v anglické literatuře, protože do něj umístil Arthur Conan Doyle bydliště svého detektivního hrdiny Sherlocka Holmese.
Dariga, jedna ze tří dcer bývalého kazašského vůdce Nursultana Nazarbajeva. | Foto: Reuters
Prvním manželem Darigy Nazarbajevové byl Rachat Alijev, bývalý důstojník kazašské kontrarozvědky. Následně byl ale obviněn z vraždy a únosu, uchýlil se do exilu a tvrdil, že jde o politicky motivovanou kauzu, protože kritizoval svého tchána, prezidenta Nazarbajeva. V roce 2015 ostraha vídeňské vazební věznice našla Alijeva v jeho cele mrtvého a policie případ uzavřela s tím, že spáchal sebevraždu.
Obrovské jmění si zajistila i Alija, nejmladší dcera bývalého kazašského vládce, stojí v čele několika firem podnikajících v energetice, například v nákupu a prodeji zemního plynu. Jejím manželem je Dimaš Dosanov, generální ředitel státního kazašského přepravce ropy KazTransOil. Jejím koníčkem prý je natáčení dokumentárních filmů.
K prominentním členům klanu patří také Kajrat Boranbajev, tchán Nazarbajevova vnuka Ajsultána. Ten vlastní licenci na provozování restaurací sítě McDonald’s v Kazachstánu a Bělorusku, podle Rádia Svoboda mu patří i několik nemovitostí v Karlových Varech.
Co bude s majetkem a vůbec postavením Nazarbajevovy rodiny dál, není jasné. Současný prezident Kasym-Žomart Tokajev v televizním projevu slíbil, že odstraní křiklavé “sociální nerovnosti”.
“Vypadá to, že éra bývalého prezidenta skutečně skončila, jeho lidé jsou nyní odstraňováni z funkcí a Tokajev se stává nejdůležitější politickou osobou v zemi. Je ale otázkou, nakolik lidé z Nazarbajevova klanu dobrovolně pustí otěže moci a byznysu,” popsal Azim Malikov, expert na Střední Asii, který působí na Univerzitě Palackého v Olomouci.
https://bit.ly/3FwlPyU
Bývalý velvyslanec ČR v Afghánistánu a exředitel Vojenského zpravodajství Petr Pelz”
“Kazachstán byl stabilní zemí, ale pouze relativně. Ve skutečnosti zde došlo k rebeliím v letech 2011, 2016, 2019, vždy v souvislosti s důsledky „liberalizace trhu“, která měla za následky nerovnoměrné rozdělování zisku plynoucího z těžby a obchodováním s nerostným bohatstvím země. Rozdělování nerovnoměrného jak sociálně, tak teritoriálně. Zlost obyvatel na vysoké ceny LPG tak rozhodně nebyla první.”
Někteří zdejší fanatici na úrovni členů sekty vždy budou obviňovat pouze cizí tajné služby.
Samozřejmě mohou mít svůj podíl, skrz neziskovky přiživit se na nepokojích, protože cítí porevoluční možnost účasti na nové moci.
A cizí bojovníci?
Všude stejné v globalizovaném světě.
Naši profesionální demonstranti se také jezdi poprat s policajty na berlínské demonstrace.
jak to reklo radio Svoboda tak je to urcite tak ti su tak verohodni jak dennik N ze to zverejnuji az ted to same bylo o Janukovicovi a o tech kteri ridily prevraty a jsou Ukrajinci nebo Kazachtanci se mlci