“Perský oheň”
Boeing 737 ukrajinských mezinárodních leteckých společností havaroval v blízkosti mezinárodního letiště Teherán Imám Khomeini. Na palubě osobní lodi bylo 168 cestujících a devět členů posádky. Nikdo nepřežil.
Je známo, že letadlo vzlétlo z letiště Khomeini v 5:42 moskevského času a sledovalo let Teheránu a Kyjeva, ale po několika minutách zmizelo z radaru.
Rada národní bezpečnosti a obrany potvrdila úmrtí všech cestujících a členů posádky, z nichž většina byla občany Kanady a všech ostatních Íránu. A prezident Vladimir Zelensky přerušil jeho návštěvu v Ománu.
“Prezident Ukrajiny Vladimir Zelensky kvůli havárii letadla UIA v Teheránu naléhavě přerušil cestu do Ománu a vrací se do Kyjeva,” uvedla v prohlášení prezidentská kancelář.
Hlava státu vyjádřila soustrast rodinám osob zabitých při katastrofě.
“Naše ambasáda objasňuje informace o okolnostech tragédie a seznamech mrtvých.” Moje upřímná soustrast rodině a přátelům všech cestujících a posádky, “zdůraznil Zelenský.
Řečník Rady Dmitrij Razumkov na druhé straně naléhal, aby co nejrychleji zjistil důvod pádu Boeingu.
“Tragické ráno.” Vyjadřuji upřímnou soustrast rodinám těch, kteří zahynuli v důsledku pádu ukrajinského letadla v Íránu. Tato tragédie si vyžádala téměř 180 životů. Naším úkolem je co nejdříve zjistit příčinu pádu Boeingu a poskytnout potřebnou pomoc rodinám obětí, “napsal.
Pokud jde o důvody toho, co se stalo, íránská strana oznámila technické problémy. Podle Teheránu jeden z motorů zapálil letadlo.
Existují však alternativní verze tragédie. Podle arabských médií byla loď sestřelena íránskou raketou. Také mezi verzemi se říká kolize s americkým dronem.
Katastrofa vlastně nevypadá jako náhoda. O pár hodin dříve zahájil Teherán raketový útok na americkou vojenskou základnu v Iráku. Po útoku na vojenské instalace Federální letecká správa (FAA) Spojených států zakázala svým leteckým společnostem provádět osobní a nákladní lety ve vzdušném prostoru nad Íránem a Irákem, jakož i nad vodami perských a Ománských zálivů.
Zároveň oficiální Kyjev nevylučuje verzi útoku.
“Podle předběžných informací letadlo havarovalo v důsledku dopravní nehody z technických důvodů.” Nyní je verze útoku vyloučena, “uvedlo ukrajinské velvyslanectví v Teheránu.
Neměli bychom však vyloučit možnost, že by útok mohl být dílem íránských „přátel“ na Blízkém východě, kteří by mohli situaci využít a přenést konflikt do úplně jiné „horké“ fáze, v níž by mohli být přitahováni velcí mezinárodní hráči.
Konečné důvody toho, co se stalo, budou známy po vyšetřování. Je zřejmé, že v souvislosti s okolnostmi a napjatou mezinárodní situací je íránská strana s největší pravděpodobností narušena vyšetřovacími kroky.
https://bit.ly/2FBDxo1
Pád letounu 737-800 u Teheránu: Akcie Boeing v předobchodní fázi ztrácejí
Až v blízkosti 3 procent odepisují akcie Boeing v premarketu amerického obchodování v reakci na zprávu o tom, že nejméně 170 lidí zahynulo při nehodě ukrajinského letounu, který se zřítil krátce po startu z teheránského letiště. Íránská státní televize informovala a další úřady následně potvrdily, že všichni lidé na palubě jsou mrtví. Agentura Reuters píše o 176 obětech, z nichž 167 je cestujících a devět členů posádky. Íránské úřady tvrdí, že příčinou neštěstí byla technická závada a že většina obětí byli Íránci.
Smrt všech lidí v letounu potvrdila podle předběžných informací i Ukrajina. České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace, že by na palubě byli Češi. Podle íránského úřadu pro letectví stroj havaroval pravděpodobně kvůli technickým problémům. Agentura DPA však poznamenala, že není jasné, jak úřady tak brzy po zřícení stroje dospěly k závěru, že je příčinou technická závada. Havarovaným letadlem je podle dosavadních informací stroj Boeing 737-800.
Flightradar24: Záznam letu PS752 Teherán – Kyjev
Mluvčí společnosti Boeing Michael Friedman agentuře AP řekl, že firma o zprávách z Íránu ví a shání další informace.
Boeing, podobně jako jiní výrobci letadel, v podobných případech asistuje při vyšetřování. V tomto případě by však pomoci mohla bránit americká sankční politika vůči Íránu. Ta byla vyhlášena poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa v roce 2018 jednostranně odstoupila od jaderné dohody s Íránem.
Akcie Boeing sledujte zde (USD/akcie) – klikněte:
Média spekulovala o možné souvislosti neštěstí s eskalací napětí mezi Íránem a Spojenými státy. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v úterý zakázal americkým leteckým společnostem operovat ve vzdušném prostoru nad Irákem, Íránem, Ománským zálivem a Perským zálivem. Úřad tak učinil poté, co Írán v noci na dnešek raketami zaútočil na irácké základny s americkými a dalšími koaličními vojáky.
Smrt všech lidí na palubě stroje ukrajinských aerolinek UIA potvrdil na základě předběžných zjištění ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. “Upřímnou soustrast příbuzným a přátelům všech pasažérů a posádky,” uvedl podle agentury Unian. Dodal, že ukrajinský zastupitelský úřad v Teheránu zjišťuje informace o okolnostech tragédie a snaží se získat seznam cestujících. Na místě neštěstí je ukrajinský konzul.
Ukrajinské velvyslanectví později uvedlo, že letenku si zakoupilo 168 lidí. Dodalo, že spíše než teroristický útok či sestřelení raketou pád letounu způsobila porucha motoru. Agentura Unian upozornila na amatérské video zveřejněné na sociálních sítích, na němž je vidět letoun v plamenech ještě před dopadem na zem. Autenticita snímku zatím nebyla ověřena.
Dlouhodobý vývoj akcií Boeing (USD/akcie):
Zelenskyj kvůli tragické události přerušil návštěvu Ománu a vrací se na Ukrajinu. Z jeho popudu byl svolán krizový štáb, v němž budou představitelé silových ministerstev či tajných služeb.
Ruská média informovala, že stroj největších ukrajinských aerolinek UIA byl na cestě z Teheránu do Kyjeva a zřítil se krátce po startu. Většina pasažérů na palubě byli občané Íránu, uvedla s odvoláním na íránské ministerstvo pro mimořádné situace agentura RIA Novosti. Podle dalších dílčích zpráv na palubě měli být také Kanaďané a Britové.
České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace, že by v letadle zříceném u Teheránu byli Češi. Seznam pasažérů slíbil Írán zveřejnit v řádu hodin, uvedlo.
Podle šéfa íránských záchranářů letoun po zřícení hořel, a proto nebylo možné přistoupit k záchranným pracím. Na místě přitom bylo nejméně 22 sanitek, čtyři záchranářské autobusy i vrtulník.