„Patriot“… ne vždy funguje

Útok na rafinérii Saúdské Aramco odhalil nejen tradiční nedbalost Saúdů a jejich neschopnost bránit se proti útokům Húthiů podporovaných Íránem.

Opět byla vznesena otázka týkající se kvality systému protivzdušné obrany „Patriot“. Selhání systémů protivzdušné obrany, které chránily strategické rafinerie, bylo tak zjevné a otázka, proč velký počet „Patriotů“ nemohl odrazit útok dronů a húithských raket, byla tak zřejmá, že ani oficiální Washington již nemohl mlčet.

Bylo řečeno, že „Patriot“ ne vždy funguje. Samozřejmě, když byly prodávány, tak o „ne vždy“ raději pomlčeli, aby nezničili marketingový image. 

Nyní jsou Spojené státy nuceny oficiálně uznat, že tento komplex opravdu nesplňuje moderní standardy a poskytuje pouze omezenou záruku v éře vývoje současných řízených a balistických střel.

Ale právě teď se to stalo jasným? 
Nebudeme se zabývat ani očividnými otázkami ohledně praxe používání systému protivzdušné obrany Patriot v operaci Pouštní bouře, kde americká média nafoukla mýtus o superefektivnosti tohoto systému s poměrně kontroverzními výsledky jeho použití. Již vojenské operace v letech 2017–2018 jasně ukázaly, že v konfrontaci
s údernými zbraněmi Húthiů protiraketový systém protivzdušné obrany Patriot je … mírně řečeno… „laxní“ (přizpůsobený kvalitě saúdské armády).

Nejslavnější příběhy:

1. Útok Húthiů pomocí balistických raket na mezinárodním letišti v Rijádu. Střela prošla nad deštníkem protivzdušné obrany a bezpečně padla 1,5 km od mezinárodního terminálu. Pokud by byli Húthiové přesnější, důsledky pro Saúdskou Arábii by byly velmi chmurné.

2. Útoky na letiště v provincii Asir. Během léta 2019 Húthiové provedli 15 až 20 útoků raketami a drony na letiště. Některé Saudové dokázali zasáhnout, ale část proletěla (do terminálu, parkoviště, vzletové dráhy a okolních budov). Systém protivzdušné obrany, mírně řečeno, si vedl špatně.

3. Útoky na přístav Jizan (Gizan, Gazan) a ropná zařízení Saudi Aramco – od roku 2016 došlo k několika zásahům v okolí přístavu, na plynovodní infrastruktury vedoucí k přístavu a na jeden z objektů Saudi Aramco. Saúdové dokázali sestřelit pouze část toho, co bylo vypuštěno z Jemenu.

4. Během útoku na jedno z měst Saúdské Arábie v provincii Jizan jedna z raket protivzdušné obrany „Patriot“ selhala, vyšla ze stroje a dopadla na město, což způsobilo určité škody. Část jemenských raket prošla deštníkem protivzdušné obrany a zasáhla saúdské vojenské objekty.

5. Od roku 2017 bylo na území Saúdské Arábie vystaveno útokům přibližně 4–5 vojenských základen se ztrátami živé síly a vojenského vybavení. Pozorovatelé také zaznamenali podivné nedostatky protivzdušné obrany při těchto útocích, zvláště když se jednalo o základny pod Rijádem.

Obecně platí, že taková selhání saúdskoarabského systému protivzdušné obrany se hromadí již dlouhou dobu (a dokonce byly ventilovány v americkém tisku, což způsobilo podráždění Pentagonu) a byla to jen otázka času, kdy omezené škody nahradí škody ve velkém měřítku. 

Útok na rafinerie ukázal, že systém protivzdušné obrany založený na systému protivzdušné obrany Patriot neposkytuje žádné záruky ani při střežení strategických zařízení.

Těžko říci, čeho je víc – konstrukční nedostatky, elementární zastarávání a zaostávání za současnými trendy ve vývoji úderných zařízení používaných v proxy válkách, nebo banální neschopnosti Saúdů, kteří se systémem pracovali způsobem jakým pracovat neměli.

V Rijádu učinili své závěry (propustili náčelníka protivzdušné obrany a šli prozkoumat trh aktuálních systémů protivzdušné obrany). 

Zatímco Spojené státy ospravedlňovaly další selhání „Patriotu“, Putin směle načrtl přednosti S-300 a S-400, Saudové se již začali zajímat i o nákup systémů protivzdušné obrany z Jižní Koreje. 

S největší pravděpodobností bude také oživen zájem o koupi Železné kupole z Izraele. A konečně nelze vyloučit, že si něco můžou koupit od Ruska, zejména proto, že toto téma bylo „rozehráno“ v roce 2017. 

To samozřejmě nezaručuje stoprocentní bezpečnost Saúdské Arábie – bez ohledu na to, jak dobrá je ruská, izraelská nebo korejská technika, vždy musíte zohlednit skutečnost, že ho budou ovládat Saúdové, a ti již v mnoha případech demonstrovali, jak se bojovat nemá.

 Húthiové, kteří viděli to rojení v Rijádu, flegmaticky prohlašují, že brzy způsobí saúdským útočníkům nové údery a také je donutí ustoupit z Jemenu. Po několika letech sezení pod saúdskými bombami je pro ně samozřejmě patřičné přenést válku na území agresora a porazit nepřítele na jeho území. 

Emiráty zřejmě něco věděly, proto od léta z jejich strany válka kolabuje a Húthiové Abu Dhabi ještě nebombardovali, ačkoli k tomu příležitosti mají –  jejich drony již doletěly k  letišti v Abu Dhabi.

https://colonelcassad.livejournal.com/5288763.html

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
23. 9. 2019 14:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Patrně všechny exportní verze zbraňových systémů, ať je prodává kdokoliv, mají v sobě ta pověstná zadní vrátka. Nikdy nikdo neví, kdy se v případném konfliktu kohokoliv s kýmkoliv změní strany nebo kdy takovýto systém padne do rukou někoho, s kým zrovna výrobce nebo prodávající stát nejsou kámoši. A je úplně jedno, kdo prodává a kdo kupuje. Totéž platí o náhradních dílech, renovacích a údržbách. Netrpím iluzemi ani na jednu stranu.