Pandemie učinila bohaté bohatšími, chudé chudšími – studie
Podíl bohatství vlastněného světovými superbohatými během pandemie koronaviru prudce vzrostl, zatímco 100 milionů lidí upadlo do extrémní chudoby, zjistila významná studie.
Podle zprávy World Inequality Report , zveřejněné v úterý, si horní 1 % vzalo 38 % veškerého dodatečného bohatství nashromážděného od poloviny 90. let, zatímco spodních 50 % z něj ukořistilo pouhá 2 %.
Uvedla také, že 2 755 světových miliardářů letos společně vlastní 3,5 % celosvětového bohatství domácností, což je nárůst z mírně nad 2 % na začátku pandemie na začátku roku 2020.
„Krize Covidu prohloubila nerovnosti mezi velmi bohatými a zbytkem populace,“ řekl hlavní autor Lucas Chancel a dodal, že bohaté ekonomiky využily masivní fiskální podporu ke zmírnění prudkého nárůstu chudoby, který je vidět jinde.
Nejbohatších 10 % populace nyní bere 52 % celosvětového příjmu a nejchudší polovina pouhých 8 %, ukázala studie. Někteří superbohatí těžili z online přesunu velké části světové ekonomiky během blokování Covid-19, zatímco jiní jednoduše těžili z rostoucích cen aktiv.
„Jelikož bohatství je hlavním zdrojem budoucích ekonomických zisků a stále více moci a vlivu, předznamenává to další nárůst nerovnosti,“ uvádí studie a popisuje současný stav událostí jako „extrémní koncentraci ekonomické moci v rukou velmi malá menšina superbohatých.”
Evropa byla označena za nejrovnoprávnější region světa, přičemž 10 % nejbohatších má 36 % podílu na příjmu. Nejnerovnější byly Blízký východ a severní Afrika, kde nejbohatších 10 % pobíralo 58 % příjmů.
DESPOTICKÁ DESŤ: Top 12 amerických oligarchů nyní vlastní celkové bohatství v hodnotě 1 BILION $ – více než HDP Belgie a Rakouska dohromady
Nový výzkum amerického Institutu pro politická studia (IPS) ukázal, že od začátku pandemie 12 největších amerických miliardářů zaznamenalo nárůst společného bohatství o 40 procent, neboli 283 miliard dolarů, na více než 1 bilion dolarů.
Je to poprvé v historii USA, kdy celkové čisté jmění 12 nejlepších amerických miliardářů překonalo hranici bilionu dolarů.
„Toto je znepokojivý milník v americké historii koncentrovaného bohatství a moci. To je prostě příliš mnoho ekonomické a politické moci v rukou 12 lidí. Z hlediska demokratické samosprávné společnosti to představuje oligarchickou dvanáctku nebo despotickou desítku,“
Výzkumníci z IPS Chuck Collins a Omar Ocampo napsali, že: „Během první fáze pandemie, mezi 1. lednem a 18. březnem, se kolektivní bohatství Oligarchického tuctu snížilo o 96 miliard dolarů. Jejich bohatství se však rychle odrazilo a překonalo úroveň bohatství Forbes 400 ze září 2019. Jedinou výjimkou je Warren Buffett, který je stále o 2 miliardy dolarů pod svým bohatstvím ze září 2019, ale v současnosti má hodnotu 80 miliard dolarů.
Průzkum ukázal, že Elon Musk byl největším ziskem pandemie a jeho majetek se ztrojnásobil z 24,6 miliardy dolarů 18. března na 73 miliard dolarů 13. srpna – což je nárůst o 48,5 miliardy dolarů neboli 197 procent.
“Celkové bohatství oligarchického tuctu je větší než HDP Belgie a Rakouska dohromady,” řekl Ocampo. “Mezitím jsou desítky milionů Američanů nezaměstnané nebo žijí od výplaty k výplatě a 170 000 lidí zemřelo na Covid-19 ve Spojených státech.”