Od „teroristy“ k „Bojovníkovi za svobodu“: Jak Západ přeměnil Jolaniho z Al-Káidy v nového syrského „woke“ vůdce
Jonas E. Alexis pro VT Foreign Policy
Mainstreamová média ohlašují pád Bašára al-Asada a nástup Abu Mohammeda al-Jolaniho jako nového vůdce Sýrie, navzdory jeho hlubokým vazbám na al-Káidu i ISIS.
„Jak syrští džihádisté ‚přátelští k rozmanitosti‘ plánují vybudovat stát,“ zní titulek z článku v britském Daily Telegraph, který naznačuje, že Jolani postaví novou Sýrii, respektující práva menšin. Stejné noviny ho také označily za „umírněného džihádistu“(sic!). Washington Post ho popsal jako pragmatického a charismatického vůdce, zatímco CNN ho vylíčila jako „revolucionáře v saku“.
Mezitím ho hloubkový portrét z Rolling Stone popisuje jako „nemilosrdně pragmatického, bystrého politika, který se zřekl ‚globálního džihádu‘“ a hodlá „sjednotit Sýrii“. Jeho „strategická prozíravost je zřejmá,“ píše Rolling Stone, mezi odstavci chválí Jolaniho za vedení úspěšného hnutí proti diktátorovi.
CNN dokonce zaznamenala exkluzivní rozhovor s Jolanim, když jeho hnutí zaútočilo na Damašek. Když se ho moderátorka Jomana Karadsheh zeptala na jeho minulé činy, odpověděl: „Věřím, že každý v životě prochází fázemi a zkušenostmi… Jak rostete, učíte se a stále se učíte až do posledního dne svého života. “ Jako by diskutoval o trapných chybách teenagerů, nikoli o založení a vedení Fronty Al-Nusra, franšízy Al-Káidy v Sýrii.
To je daleko od toho, kdy CNN poprvé informovala o Jolanim. V roce 2013 ho síť označila za jednoho z „10 nejnebezpečnějších teroristů světa“, známého únosy, mučením a vyvražďováním rasových a náboženských menšin.
FBI, která má Jolaniho dodnes na seznamu teroristů, nabízí odměnu 10 milionů dolarů za informace o jeho pobytu. Washington a další západní vlády považují Jolaniho novou organizaci Hayʼat Tahrir al-Sham (HTS) za totožnou s Al-Káida/Al-Nusra.
To představuje vážné dilema pro vztahy s veřejností pro západní národy, které podporovaly svržení prezidenta Bašára al-Asada pod vedením HTS. A tak Politico a další hlásí, že ve Washingtonu dochází k „obrovským tahanicím“ o co nejrychlejší odstranění HTS a Jolaniho ze seznamu teroristů.
Výroba radikála
Jolani se snaží distancovat od své minulosti a prezentuje se jako umírněná síla, která se může pokusit sjednotit silně rozdělenou Sýrii. I když v posledních letech projevoval ochotu ke kompromisům s ostatními silami a frakcemi, není zdaleka jasné, zda desetitisíce vojáků, kterým velí – jednotky složené především z bývalých bojovníků al-Káidy/al-Nusry a ISIS – budou mít charitativní náladu i poté, co upevní svou moc.
“Sýrie se čistí,” řekl v neděli davu v Damašku. “Toto vítězství se rodí z lidí, kteří strádali ve vězení a bojovníci jim zlomili řetězy,” dodal.
Jolani – vlastním jménem Ahmed Hussein al-Shar’a – se narodil v roce 1982 v Saúdské Arábii rodičům, kteří uprchli z oblasti Golanských výšin v Sýrii po izraelské invazi v roce 1967. V roce 2003 odešel do Iráku bojovat proti americkým silám. Po třech letech války byl zajat americkou armádou a strávil přes pět let ve vězení, včetně pobytu v nechvalně známém mučícím centru Abú Ghrajb.
Během pobytu v Iráku Jolani bojoval v řadách ISIS a byl dokonce zástupcem jeho zakladatele. Ihned po propuštění v roce 2011 ho ISIS poslal do Sýrie s údajně 1 miliardou dolarů, aby založil syrské křídlo al-Káidy a účastnil se ozbrojeného protestního hnutí proti Asadovi, které vzešlo z arabského jara.
Jolani si uvědomil extrémně špatnou pověst, kterou má al-Káida v regionu a po celém světě, a pokusil se přejmenovat své síly, v lednu 2017 oficiálně ukončil Frontu al-Nusra a ve stejný den založil HTS. Tvrdil, že HTS hlásá velmi odlišnou ideologii a že bude respektovat syrskou rozmanitost. Ne každý je o tom přesvědčen, nejméně ze všech britská vláda, která okamžitě zakázala HTS a označila ji za pouhou přezdívku Al-Káidy.
„Člověk z Al-Káidy/ISIS se ‚neobjevil znovu‘. Nechal ho vyrobit celý propagandistický a zpravodajský aparát ‚Západu‘ včetně BBC,“ poznamenal spoluzakladatel The Electronic Intifada Ali Abunimah. .
Nedávné dobytí Aleppa od Hayat Tahrir al-Sham ukazuje znepokojivou pravdu: stínová podpora Washingtonu a Tel Avivu extremistickým skupinám pokračuje. Propojení s Al-Káidou v Sýrii, saqnkce uvalené na Bašára al-Asada, rebranding Hayat Tahrir al-Sham, ofenziva HTS v Aleppu, narušení aliance Írán – Sýrie, strategie Izraele proti Hizballáhu, úsilí o změnu režimu v Sýrii, program Timber Sycamore, U.S.
Nová vláda: Má ráda Izrael, nenávidí Hizballáh
Jméno „al-Jolani“ v překladu znamená „Z Golanských výšin“. A přesto se zdá, že vůdce se zjevně nezajímá o izraelskou invazi do své vlasti. IDF obsadily velkou část jižní Sýrie, včetně strategické hory Hermon s výhledem na Damašek. Premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že jde o součást trvalé operace. “Golanské výšiny…budou navždy nedílnou součástí Státu Izrael,” prohlásil.
Jolani už řekl, že nemá v úmyslu čelit Izraeli. „Sýrie není připravena na válku a nemá v úmyslu jít do další války. Zdrojem znepokojení byly íránské milice a Hizballáh a nebezpečí pominulo,“ řekl – zvláštní věc, kterou lze říci, zatímco Izrael provádí největší operaci letectva ve své historii a buší na vojenské cíle po celé Sýrii. Jiní mluvčí HTS také kategoricky odmítli komentovat izraelský útok na zemi, i když na něj tlačili udivení západní novináři.
Jolaniho komentáře, které vyzdvihují dvě šíitské síly spíše než Izrael jako nepřátele státu, vyvolávají obavy, že by to mohlo signalizovat návrat k procesu vraždění šíítů z rukou ISIS ve velké části Sýrie a Iráku. V roce 2016 Sněmovna reprezentantů USA hlasovala 383-0 pro klasifikaci tohoto procesu jako genocidy.
Naštěstí bude nová vláda pravděpodobně koalicí nesourodých a umírňujících sil. Zdá se však, že tyto skupiny sdílejí společnou nit: všechny se zdají být proizraelské. Velitel sekulární Svobodné syrské armády například nedávno poskytl rozhovor deníku The Times of Israel, kde se těšil na novou éru „přátelství“ a „harmonie“ se sousedem na jihu. “Půjdeme pro plný mír s Izraelem… Od vypuknutí syrské občanské války jsme nikdy nepronesli žádné kritické komentáře proti Izraeli, na rozdíl od Hizballáhu, který prohlásil, že mají za cíl osvobodit Jeruzalém a Golanské výšiny,” řekl.
Velitel dodal, že „Izrael zasadí růži v syrské zahradě“ a požádal zemi o finanční podporu při sestavování nové vlády.
Jiné protiasadovské síly šly ještě dále, přičemž jeden činitel prohlásil, že Izrael „není nepřátelský k těm, kteří k němu nepřátelští nejsou. Necítíme nenávist, máme tě moc rádi… byli jsme šťastní, když jsi zaútočil na Hizballáh, opravdu šťastní, a jsme rádi, že jsi vyhrál.”
Prohlášení jako tato mohou náhodného pozorovatele překvapit. Realita je ale taková, že Izrael financuje, cvičí a vyzbrojuje velkou část syrské opozice od jejího vzniku. Patří sem i Al-Káida, jejíž zraněné bojovníky Izrael ošetřuje.
A i když se zdálo, že radikální islamistické síly jsou nepřátelé se všemi, jedinou skupinou, se kterou se úzkostlivě vyhýbali jakékoli konfrontaci, byl Izrael. Ve skutečnosti v roce 2016 bojovníci ISIS náhodně vystřelili na izraelskou pozici na Golanských výšinách, protože si mysleli, že jde o syrské vládní síly, a pak se za to rychle omluvili.
Roční izraelské tažení proti pozicím Hizballáhu a syrské armády z Golanských výšin také vážně oslabilo obě síly a pomohlo opozici k vítězství.
Al-Káida a USA: Komplikovaný vztah
Zatímco se novináři i politici v USA snaží změnit své názory na Jolaniho a HTS, realita je taková, že po většinu své existence se Washington těší velmi úzkému vztahu s al-Káidou. Organizace se zrodila v Afghánistánu v 80. letech 20. století, v nemalé míře díky CIA. V letech 1979 až 1992 utratila CIA miliardy dolarů na financování, vyzbrojování a výcvik afghánských mudžahedínských militantů (jako byl Usáma bin Ládin) ve snaze zbavit sovětskou okupaci sucha. Právě z řad mudžahedínů vybudoval bin Ládin svou organizaci.
Během devadesátých let se bin Ládinův vztah s USA zhoršil, a nakonec se staly hlavním cílem al-Káidy, což vyvrcholilo nechvalně známými útoky na New York City a Washington, D.C.
Bushova administrativa by tyto útoky využila jako záminku k invazi do Afghánistánu i Iráku a tvrdila, že Amerika nemůže být nikdy v bezpečí, pokud al-Káida nebude důkladně zničena. Bin Ládin se stal možná nejznámějším jedincem na světě a americká společnost byla převrácena vzhůru nohama ve snaze vymýtit islámský extremismus.
A přesto, v roce 2010, i když byly USA zdánlivě ve válce s al-Káidou v Iráku a Afghánistánu, tajně s ní spolupracovaly v Sýrii na plánu svržení Asada. CIA za tímto účelem utratila přibližně 1 miliardu dolarů ročně na výcvik a vyzbrojování široké sítě povstaleckých skupin. Jak řekl poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan, ministryni zahraničí Hillary Clintonové v roce 2012 unikl e-mail, „AQ [al-Káida] je v Sýrii na naší straně.
I když tedy mnoho příležitostných pozorovatelů může být šokováno, když vidí, jak média a politická třída přijímají vůdce al-Káidy v Sýrii jako moderního progresivního šampiona, realita je taková, že vztah USA se skupinou se pouze vrací do pozice, kterou zastával dříve. V důsledku toho se zdá, že válka proti terorismu skončí tím, že „teroristé“ budou přejmenováni na „umírněné rebely“ a „bojovníky za svobodu“.
Po libanonském příměří Izrael oživuje starou příručku: Podpora militantů v Sýrii
S křehkým příměřím v Libanonu Izrael opět vyzbrojuje extremisty v Sýrii, využívá zástupné skupiny k boji proti Íránu a destabilizaci regionu: Aleppské ofenzivní strategické cíle, Drúzská samospráva Sýrie, , vazby Izraele na Hayat Tahrir, napětí Izrael – Hizballáh, Izrael a syrský konflikt, izraelská podpora syrským rebelům proxy válka proti Íránu, izraelská pomoc syrské opozici atd.
Kdo může definovat „teroristu“?
Samozřejmě, mnozí tvrdili, že americký seznam teroristů je od počátku zcela svévolný a je pouze barometrem toho, kdo je v daném okamžiku ve Washingtonu jak zapsán. V roce 2020 Trumpova administrativa odstranila Súdán ze svého seznamu státních sponzorů terorismu výměnou za to, že země normalizuje vztahy s Izraelem, což dokazuje, jak obchodovatelný seznam je.
O několik měsíců později odstranily USA ze svého seznamu Islámské hnutí Východního Turkestánu (ujgurská milice, která v současné době působí v Sýrii) kvůli svému přitvrzujícímu postoji vůči Číně, přičemž považovaly Ujgury za užitečné pěšáky pro hru proti Pekingu.
Washington také nadále udržuje Kubu na svém seznamu teroristů, přestože neexistují žádné důkazy o tom, že by ostrov podporoval teroristické skupiny.
A USA odmítly odstranit Nelsona Mandelu ze svého seznamu nejznámějších světových teroristů až do roku 2008 – 14 let poté, co se stal prezidentem Jižní Afriky. Pro srovnání, rebranding Jolaniho může trvat méně než čtrnáct dní.
Probíhá obří rebrandingová operace. Korporátní média i americká vláda se pokusily proměnit zakladatele a šéfa přidružené organizace al-Káidy v progresivního woke herce. Jak přesně bude Jolani vládnout a zda si dokáže udržet podporu širokého spektra syrských skupin, se teprve uvidí. Vzhledem k tomu, co jsme viděli v minulém týdnu, si však může být jistý, že se těší silné podpoře západního tisku.
Není okatějšího příkladu než to, že spojenci jsou stejní teroristé jako ten fousatej a USA 🙂
Uvidíme co se z toho vyklube.Zatím je to jenom začátek Pytel blech se dá těžko ukočírovat když se pojede podle mustru západní demokracie.
Organizovat sbírku na 100 tun plastických trhavin pro Ukrajinu …tak to už je fakt “světový unikát”!!! A to zejména s ohledem na fakt, když USA už oznámily (tedy přesnějí Trampova anstupující administrativa), že hodlají zahájit šetření, jak se zbraně, munice či drony, dodané Ukrajině, mohly dostat do Sýrie i dalších zemí…
Už jenom očekávám, kdy Řehka, Vetchý a spol. začnou organizovat sbírku ochuzeného Uranu pro Ukrajinu na výrobu špinavé bomby…
Všimněte si , že má stejný ksicht jako zelí . Někde musí být fabrika , na výrobu idiotů pro jedno použití .
🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣
Myslím si že nemám špatnou představivost a proto jsem si to titulní foto prohlídl.
Jóóóó, velmi podobná tlama, taky čumí zmateně do blba, jako když naštochá volovi do jeslí, jen stím rozdílem, že tam není kokeš.
No stejný sice ne, ale fakt že jo – podoba je tam dost velká!
Má to jen jeden rozdíl. Zelí má imrvhere pokřivený horní ret od šňupání koksu. Aj když nešňupe, tak každá jeho foto je toho jasným důkazem. On křiví ret i když jen mluví. Sakra celý svět to musí vidět. To ještě nikdo neviděl faťáka? Tenhle čmoud tutově hulí vodní dýmku, tuhý ksicht s pohledem do ztracena. Obojí figurky pro CIA.
No já moc feťáků neviděla, takže mě to nenapadlo, ale zkonstatoval to někde jeden strítvotr, že typicky hejbe nosem – králík, nebo tak nějak tomu říkal? Tak jsem si začala všímat a fakt dělá takový nervní pohyb.
Fakt jak přes kopírák , asi někde mají na ty parchanty množírnu. A navíc šije u stejného krejčího jako feťák.
Jojo, bude na to někde množírna 😀 Chtělo by to poslat tam nějakou tu psí……..ale čo to tárem, prezidentskou sociálku. Jestli je tam moc netejraj.