NYT: „Nepochopení“ – svět přestává věřit americké vyjímečnosti!
Koronavirus nejen bere mnoho životů ve Spojených státech, ale také poškozuje image země, píše deník The New York Times.Ilustrační foto25. dubna 2020 – 11:07Spojenci sledují nekonzistentní boj amerických orgánů s epidemií a ztrácí důvěru ve Washington a jeho schopnost vést zbytek světa, konstatuje hořce list.
Pandemie koronaviru, která zametla planetu, nejen zabíjí životy a ničí mnoho lidí od Nového Dillí až po New York. To otřásá základním konceptem americké exkluzivity – zvláštní role, kterou USA hrály po celá desetiletí po druhé světové válce. Díky svým hodnotám a síle se země stala světovým lídrem a příkladem pro celý svět, píše The New York Times.
Dnes se jeho lídrovství projevuje jinak. U COVID-19 bylo diagnostikováno více než 840 tisíc Američanů a na tuto chorobu zemřelo nejméně 50 000 Američanů. Podle těchto parametrů Spojené státy obcházejí všechny ostatní země.
Celý svět sleduje přeplněné nemocnice a dlouhé řady nezaměstnaných v Americe. Lidé na druhé straně Atlantského oceánu se dívají „na bohatou a nejbohatší zemi světa s nepochopením“.
„Když lidé vidí záběry z New Yorku, říkají: „Jak se to může stát? Jak je to možné?“ říká prezident berlínské školy managementu Hertie Henrik Enderlein. „Všichni jsme ohromeni. Stačí se podívat na tyto řady 22 milionů nezaměstnaných,“ dodává.
„Cítím se smutný a zoufalý,” přiznává Timothy Garton Ash, profesor evropské historie na Oxfordské univerzitě a pevný zastánce atlantismu.
„U Ameriky není jednoduše vše špatné, ale extrémně špatné,” řekl francouzský politolog Dominic Moisy. Podle něj odhalila pandemie silné a slabé stránky téměř každé společnosti.
Ve Spojených státech odhalila dvě hlavní nedostatky, které se, podle mnoha Evropanů, navzájem zhoršily. Za prvé, Trumpovo „nevyzpytatelné vedení“, který bagatelizoval znalecké posudky a často se odmítl řídit doporučeními svých vědeckých poradců. Za druhé, neexistence spolehlivého systému veřejného zdraví a sociální ochrany.
Le Figaro: Pandemie znamená úpadek Západu a začátek „století Asie”!„Amerika se připravila na špatnou válku,” tvrdí Moisy. „Připravila se na nové 11. září, ale místo toho se objevil virus. Vyvstává otázka: Staly se USA špatnou mocí s nesprávně stanovenými prioritami? “
Od té doby, co Trump obsadil Bílý dům a učinil slogan „America Above All“ klíčovým principem jeho správy, Evropané si museli zvyknout na prezidentovu připravenost zpochybňovat účast na dlouhodobých aliancích a porušování mezinárodních dohod. Nejprve označil NATO za „zastaralou“ a poté odstoupil od pařížské dohody o klimatu a jaderné dohody s Íránem. Ale to je možná první globální krize za více než sto let, kdy nikdo už ani nedoufá ve vedení Spojených států, zdůrazňuje publikace.
Svědčí o tom i nedávné prohlášení německého ministra zahraničí Heiko Maase. Podle něj Čína „přijala velmi autoritativní opatření, zatímco Spojené státy dlouhou dobu virus bagatelizovaly“. „Jsou to dva extrémy, z nichž žádný nemůže sloužit jako model pro Evropu,” řekl německý ministr.
„Kdysi Amerika vyprávěla příběh naděje, nejen Američanům. Západní Němci, jako je Maas, který vyrostl v první linii studené války, tento příběh znali ze srdce a stejně jako mnozí na světě tomu věřili. Ale téměř o tři desetiletí později se americká historie ocitá v bídě,“ konstatuje The New York Times.
USA pomohly porazit fašismus v Evropě a v následujících desetiletích bránily demokratické hodnoty kontinentu. Nyní však země chrání své vlastní občany hůře než mnoho autokracií a demokracií, poznamenává článek.
„Chybí nejen globální vedení. Ve Spojených státech neexistuje národní ani federální vedení,“ tvrdí Ricardo Hausmann, mluvčí Harvardského centra pro mezinárodní rozvoj. „Do jisté míry mluvíme o neúspěchu amerického vedení v samotných Spojených státech.”
Odborníci se nijak nespěchají, aby vypracovali dlouhodobé předpovědi o důsledcích pandemie. „Ekonomiky všech zemí čelí hrozným zkouškám. Není známo, kdo nakonec posílí,“ řekl Garton Ash.
Někteří odborníci se obávají, že by se současná krize mohla stát katalyzátorem historie – urychlit úpadek amerického a evropského vlivu.„Jednoho dne v roce 2021 vyjdeme z této krize a pak ocitneme ve roce 2030. Na světě bude více Asie a méně Západu,“ říká Moissy.
Podle Gartona Ashe by se USA měly co nejdříve poučit z pádu minulých říší. „Ve světové historii, často po určitém období, dochází k úpadku státu. Problémy se hromadí, ale vzhledem k tomu, že je tak silným hráčem, může je vydržet po dlouhou dobu,“ říká profesor s tím, že to Ameriku ale nezbavuje takové možnosti.
https://bit.ly/2x8sgLq