Neschválený zákon o financování neziskovek
KOMENTÁŘ JANA VÍTKA:
Neschválený zákon o financování neziskovek je dětským šidítkem ve srovnání s americkým zákonem o registraci cizích agentů.
Tajemství úspěšné politické strategie spočívá v úsudku, co je průchodné a co ne. Kdyby okamurovci zvolili americký přístup místo maďarského, jejich návrh zatnout neziskovkám finanční tipec mohl dostat zelenou.
Peníze jsou neutrální – ani čisté ani špinavé. Na čem záleží, je použití. Mohou sloužit bohulibým cílům, nebo ďábelským. Proto by si každá země měla hlídat, čí finanční prostředky do ní přicházejí a komu přicházejí, byť
i ze spřátelené ciziny.
Okamurovci prohlašují, že o to jim šlo, když navrhli, aby neziskovky, které se pletou do politiky, nesměly přijímat platby ze zahraničí v cash a bezhotovostní příspěvky musely vést na transparentním účtu.
Řekněte, co je na tom nerozumného?
Všechny státy chrání svoji měnu před penězi z drog a ze zločinu, tak proč by měly zavírat oči před peněžní infiltrací politiky, která může způsobit všelijaké neplechy, zvraty i převraty?
Buďme adresní. Zřejmě se jedná o lustraci podezřelého penězovodu George Sorose, na který Okamura ukázal prstem, a ještě více prošvihlého penězosplavu amerického Národního nadačního fondu pro demokracii, National Endowment Fund for Demoracy (NED), o němž Okamura pomlčel.
Možná proto, že Soros má za sebou jen panevropský Brusel, kdežto NED světovládný Washington.
Sorosova neziskovka Otevřená společnost (Open Society) s politickou odnoží stran Pirátů je u nás známá a netřeba ji představovat. O tom, že Soros zatlačil Zuzaně Čaputové při jejím meteorickém nanebevzetí do prezidentského ráje, vrkají holubi na bratislavském náměstí.
NED je velice mohovitá chobotnice financovaná vládou USA a tvoří prodlouženou rukou CIA. Má na svědomí řadu obětí v Latinské Americe, kde v této chvíli svírá v chapadlech Bolívii a v Asii tahá čínského draka za ocas. Ve východní Evropě stáhla v tomto desetiletí ke dnu dva ukrajinské prezidenty, Viktora Janušoviče a Petra Porošenka.
NED vede Carl Gershman, obdivovatel Václava Havla a přítel jeho předních následovníků. Setkal se s nimi loni na podzim v Praze a slíbil jim, že NED udělá pro Česko všechno, co je v jeho silách.
Když tohle vše uvážíme, odmítavý postoj vlády k podnětu okamurovců překvapil pouze svým odůvodněním, že jimi navrhovaný krok není v souladu s právem EU, které zakazuje jakákoli omezení volného pohybu kapitálu mezi členskými státy.
Skutečná pohnutka spíše spočívá v tom, že podobný zákon, jaký chtěli okamurovci, přijalo Maďarsko a dnes z něho má oplétačky u soudního dvora Evropské unie. Pragmatická Babišova vláda proto rozhodla v duchu zásady, že když na někoho nemáš, moudře uděláš, když se k němu přidáš.
Co dál?
Okamurovci se mohou pokusit zakázat zákonem jakoukoli činnost Sorose a Gershmana na našem území.
Jenže tím by nás poslali do deváté díry pekla štvanců, kde je car Vladimir Vladimirovič Putin s egyptským samovládcem Abdel Fattah el-Sisi, a kam se čínskému císaři Sinovi Ťin-pchingovi nechce.
Vlastně nechtělo, ale dnes už je v sešupu, neboť 2. prosince, postihl NED sankcemi za to, že podporuje hnutí
za odtržení Honkongu od Číny.
Okamurovcům se nicméně nabízí ještě poslední možnost, o níž byla v úvodu zmínka… vydat se schůdnou a prošlapanou cestou, po níž už desítky let kráčí Spojené státy americké. Na všech směrovkách této cesty je napsáno FARA, což neznamená totéž co v češtině, nýbrž zkratku anglického názvu Foreign Agents Registration Act, čili Zákon o registraci cizích agentů.
Byl přijat před druhou světovou válkou, aby ochránil americkou demokracii před fašistickým morem a od té doby již desetkrát vylepšen, aby sloužil celé společnosti jako profylaxe před nákazou nežádoucích politických myšlenek a názorů.
FARA staví mimo zákon veškerou činnost, která ovlivňuje americkou politiku či veřejné mínění ve prospěch zahraničních objednavatelů (foreign principals) – jmenovitě vlád, politických stran a jiných organizací či jednotlivců.
Kdo svým působením spadá pod FARA a sám se neohlásí Ministerstvu spravedlnosti, může být odsouzen k pokutě deseti tisíc dolarů a pětiletému pobytu ve vězení. Po registraci musí takový agent podávat periodická hlášení o penězích, které dostal ze zahraničí a na co je vydal. Informační materiál, který rozšiřuje, musí obsahovat sdělení, že pochází od registrovaného agenta a jméno zahraničního objednatele.
Prohlašovaným cílem FARA je zdiskreditovat věrohodnost jednotlivců, organizací a spolků řízených ze zahraničí pomocí „reflektorů neúprosné publicity.“
Je to zákon jako řemen, jehož výklad může být bezbřehý. Například umožňuje federální policii, FBI, obvinit jednotlivce nebo skupinu, jakou je u nás např. Milion chvilek pro demokracii, že jednají účelově ve prospěch zahraničního objednavatele.
Případ soudí justice Ministerstva spravedlnosti, která doposud téměř vždy rozhodla ve shodě s obžalobou.
Prvním obžalovaným byl v roce 1951 sociolog, obhájce občanských práv a vůdce amerického mírového hnutí, William du Bois. Nedávno byl statut cizího agenta přiřčen redakci televize RT v USA, která musí hlásit své příjmy. V současné době čelí obžalobě Al Jazeera.
Ve srovnání s FARA byl projekt okamurovců dětským šidítkem. Přesto nevěřím, že by u nás někdo proti české obdobě FARA něco namítal, protože originál má punc Made in America.
Jistě by prošla vládou a parlamentem jako horký nůž máslem. Chcete se vsadit?
On i ten ruský zákon o neziskovkách jsou variace na téma FARA. Ale pššššt, to se musí utajovat …
pššššt… proboha to neříkej ani ze srandy… Putin přeci všechny tyranizuje, všechny jeho zákony o neziskovkách jsou proti svobodě slova, lidským právům a demokracii… chi, chi.
Pšššt… nově i ten čínský:)