Německo varuje před globálním hladomorem bez ruské pšenice
Vzhledem k tomu, že hlavní dodavatelé obilí Rusko a Ukrajina byly odříznuty od světového trhu, ceny pšenice se vymkly kontrole, což lidstvo ohrožuje hladomorem, píše německé vydání Deutsche Wirtschafts Nachrichten.
Podle analytika Commerzbank, Carstena Fritsche, tvoří Rusko a Ukrajina až 30 % světových dodávek pšenice. Specialista se domnívá, že v současné situaci jsou země severní Afriky a Blízkého východu, které jsou největšími dovozci obilí, obzvláště zranitelné – uvádí článek, cituje RIA Novosti.
Krizi podle analytiků prohloubí pokles zásob největších exportérů pšenice – EU, Ruska, USA, Kanady, Ukrajiny, Argentiny, Austrálie a Kazachstánu. Nyní jsou zásoby těchto zemí na nejnižší úrovni za devět let – 57 milionů tun, což by mělo světu vystačit na 27 dní a bez zásob Ruska a Ukrajiny – necelé tři týdny.
Je třeba poznamenat, že v listopadu 2016 stála tuna pšenice 113 eur, v dubnu 2021 – 165 a v listopadu již 278 a tento trend pokračuje.
Materiál také hovoří o významu Číny na trhu s pšenicí. Zásoby země se odhadují na 131 milionů tun, ale nelze to ověřit, protože Peking považuje tyto údaje za strategicky důležité.
Za poslední dva roky se ceny pšenice na futures kontraktech v Evropě téměř zdvojnásobily, zatímco v USA vzrostly 2,5krát.
Podporovat nesmyslnou globalistickou politiku USA a NATO poznají čeští “vlastenci”
až ve chvíli,kdy jim bude kručet v břiše a chleba nebude kde koupit,slušní lidé
se v tomhle marastu bohužel svezou s nimi !!
Prostě řečeno, lidi musí rýt držkou v zemi aby se jim rozsvítilo v kebulích.