30 let od pádu berlínské zdi

Přestože většina hranic mezi Východem a Západem sestávala z vrstev preventivních opatření, po berlínské zdi existovalo jen několik oficiálních otvorů. Tyto kontrolní body byly zřídka používané úředníky a další se zvláštním povolením k překročení hranice.

Nejslavnější z nich byl Checkpoint Charlie, který se nachází na hranici mezi východním a západním Berlínem u Friedrichstrasse. Checkpoint Charlie byl hlavním přístupovým bodem pro spojenecké a západní obyvatele k překročení hranice. Brzy poté, co byla postavena Berlínská zeď, se Checkpoint Charlie stal ikonou studené války. To bylo často uváděno ve filmech a knihách vytvořených během tohoto časového období.

Mladá dívka ve východním sektoru se dívá ostnatým drátem do Steinstuckenu v Berlíně v říjnu 1961.
Mladá dívka ve východním sektoru se dívá ostnatým drátem do Steinstuckenu v Berlíně v říjnu 1961.

Berlínská zeď zabránila většině východních Němců v emigraci na Západ, ale neodradila všechny.  Během dějin berlínské zdi se odhaduje, že kolem 5 000 lidí ji bezpečně překonalo. Některé počáteční úspěšné pokusy byly jednoduché, jako např. hodit lano přes Berlínskou zeď a vylézt nahoru. Ostatní byly drsnější – do berlínské zdi narazil kamion nebo autobus a lidé utíkali. Jiné byly sebevražedné, když někteří lidé vyskočili z horních oken bytových domů, které lemovaly berlínskou zeď.

V září 1961 byla okna těchto budov zabedněna a stoky spojující východ a západ byly uzavřeny. Ostatní budovy byly zničeny, aby se uvolnil prostor pro to, co se stalo známým jako Todeslinie, „Linka smrti“ nebo „Death Strip“. Tato otevřená oblast umožňovala přímou palbu, takže východoněmečtí vojáci mohli provádět Shiessbefehl, příkaz z roku 1960, kterým mohli zastřelit kohokoli, kdo se snaží uniknout. Během prvního roku bylo zabito dvacet devět lidí. Jak Berlínská zeď zesílila a zvětšovala se, pokus o útěk byl propracovanější. Někteří lidé vykopali tunely ze sklepů budov ve východním Berlíně pod berlínskou zeď a do západního Berlína. Další skupinu zachránily kusy látky a postavený horkovzdušný balón – ten přeletěl přes zeď.

Bohužel ne všechny pokusy o útěk byly úspěšné. Protože východoněmecké stráže mohly bez varování zastřelit někoho, kdo se blížil k východní straně, Na každém únikovém bodě vždy byla šance na smrt. Odhaduje se, že na berlínské zdi zemřelo mezi 192 a 239 lidmi.

Blokování kostela – Dva východní Němci pracují na obrovské zdi o 15 stopách a na vrchol pokládají kousky rozbitého skla do betonu, aby zabránili útěku.

K jednomu z nejznámějších případů neúspěšného pokusu došlo 17. srpna 1962. V časných odpoledních hodinách, kdy se dva dvacetiletí muži rozběhli ke zdi s úmyslem ji zdolat. První z mladých mužů, kteří toho dosáhl, byl úspěšný. Druhý, Peter Fechter nebyl. Když se chystal zdolat zeď, pohraniční stráž zahájila palbu. Fechter pokračoval v lezení, ale v okamžiku, kdy dosáhl vrcholu mu došly síly. Pak se vrhl zpět na východoněmeckou stranu, kde zůstal ležet bez povšimnutí stráže na jeho volání.

Fechter křičel v agónii téměř hodinu než vykrvácel a východoněmecké stráže odnesly jeho tělo. Stal se 50. člověkem, který zemřel u Berlínské zdi a stal se symbolem boje za svobodu.

Uprchlík běží během pokusu o útěk z východoněmecké části Berlína do západního Berlína lezením přes Berlínskou zeď 16. října 1961.
Uprchlík běží během pokusu o útěk z východoněmecké části Berlína do západního Berlína lezením přes Berlínskou zeď 16. října 1961.

K pádu berlínské zdi došlo téměř stejně náhle jako její výstavbě. Objevily se náznaky, že komunistický blok oslabuje, ale východoněmečtí komunističtí vůdci trvali na tom, že východní Německo potřebuje spíše mírnou změnu než drastickou revoluci. Občané východního Německa nesouhlasili. Ruský vůdce Michail Gorbačov (1985–1991) se pokoušel zachránit svou zemi a rozhodl se odtrhnout od mnoha svých satelitů. Když komunismus začal mizet v Polsku, Maďarsku a Československu v letech 1988 a 1989, byly východním Němcům, kteří chtěli uprchnout na Západ, otevřeny nové exodusové body.

Ve východním Německu protesty proti vládě čelily hrozbám násilí jejího vůdce Ericha Honeckera. V říjnu 1989 byl Honecker nucen odstoupit poté, co ztratil podporu od Gorbačova. Byl nahrazen Egonem Krenzem, který rozhodl, že násilí neřeší problémy země. Krenz také uvolnil cestovní omezení z východního Německa.

Snímek pořízený v červnu 1968 berlínské zdi a východního Berlína (sovětský sektor).
Snímek pořízený v červnu 1968 – berlínská zeď a východní Berlín (sovětský sektor).

sdílet na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Administrátor
29. 9. 2019 15:32
Administrátor
9. 11. 2019 19:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Super koncer: The Wall. s Roger Waters:
https://www.youtube.com/watch?v=rWotr1UVrRg
Příprava koncertu :
https://www.youtube.com/watch?v=Rt-xea8UXd0