30 let od pádu berlínské zdi

Stopy berlínské zvýšené železniční zastávky na hranici amerického sektoru Berlína v tomto leteckém pohledu 26. srpna 1961. Za plotem, komunisticky ovládanou stranou východního Berlína, byly stopy odstraněny.
Stopy berlínské zvýšené železniční zastávky na hranici amerického sektoru Berlína v tomto leteckém pohledu 26. srpna 1961. Za plotem, komunisticky ovládanou stranou východního Berlína, byly stopy odstraněny.

Mimo Berlín bylo východní Německo opevněno v roce 1952. Koncem padesátých let mnoho lidí žijících ve východním Německu chtělo utéci. Už nebyli schopni vydržet represivní životní podmínky, zamířili do západního Berlína. Stovky tisíc jich překročili hranice. Tito uprchlíci byli ubytováni ve skladech a poté odletěli do západního Německa. Mnoho z těch, kteří unikli, byli mladí, vyškolení profesionálové. Počátkem šedesátých let východní Německo rychle ztratilo jak svoji pracovní sílu, tak svou populaci.

Odhaduje se, že v letech 1949 až 1961 uprchlo z východního Německa téměř 2,7 milionu lidí. Vláda zoufale chtěla zastavit tento hromadný exodus. Zjevným únikem byl snadný přístup východních Němců do západního Berlína. S podporou Sovětského svazu došlo k několika pokusům jednoduše převzít Západní Berlín. Ačkoli Sovětský svaz dokonce ohrožoval Spojené státy použitím jaderných zbraní, Spojené státy a další západní země byly odhodlány bránit Západní Berlín.

Východní Německo se zoufale snažilo udržet své občany – vědělo, že je třeba něco udělat. Slavnostně, dva měsíce předtím, než se objevila Berlínská zeď, Walter Ulbricht, šéf Státní rady NDR (1960–1973), řekl: „Niemand hat die Absicht, eine Mauer zu errichten“. Tato ikonická slova znamenají: „Nikdo nemá v úmyslu stavět zeď“. Po tomto prohlášení se exodus východních Němců jen zvýšil. Během následujících dvou měsíců roku 1961 uprchlo na Západ téměř 20 000 lidí.

4. prosince 1961 se na sedmi přechodech mezi východním a západním Berlínem formovaly impozantní betonové zdi. Nové zdi byly vysoké sedm stop a silné pět stop.  Otevřeny zůstaly jen malé průchody.  Uprostřed mostu Bornholmer (hranice mezi francouzským a ruským sektorem), za ocelovými cisternami, velké znamení ukazující východoněmecké znakové kladivo a kompas.
4. prosince 1961 se na sedmi přechodech mezi východním a západním Berlínem formovaly impozantní betonové zdi. Nové zdi byly vysoké sedm stop a silné pět stop. Otevřeny zůstaly jen malé průchody. Uprostřed mostu Bornholmer (hranice mezi francouzským a ruským sektorem), za ocelovými cisternami, velké znamení ukazující východoněmecký znak – kladivo a kompas.

Rozšířily se zvěsti, že se může stát něco, co by zpřísnilo hranici východního a západního Berlína. Nikdo neočekával rychlost – ani absolutnost – berlínské zdi. Jen kolem půlnoci v noci 12. – 13. Srpna 1961 se východním Berlínem valily kamiony s vojáky a stavební dělníky. Zatímco většina Berlíňanů spala, tyto posádky začaly demolovat ulice, které vedly do západního Berlína. Vykopaly díry, aby postavily konkrétní sloupky a navlékly ostnatý drát po celé hranici mezi východem a západem Berlína. Rovněž byly přerušeny telefonní dráty mezi východním a západním Berlínem a blokovány železniční tratě.

Když se toho rána probudili, byli Berlíňané šokováni. To, co kdysi bylo velmi plynulým okrajem, bylo nyní rigidní. Východní Berlíňané už nemohli překročit hranice na operu, hry, fotbal nebo jakoukoli jinou aktivitu. Přibližně 60 000 dojíždějících už nemohlo zamířit do západního Berlína za dobře placenou prací. Už nemohli rodiny, přátelé a milenci překročit hranici, aby se setkali se svými blízkými. 

Východoněmecký VOPO, kvazi-vojenský pohraniční policista používající dalekohled, stojící v roce 1961 na jednom z mostů spojujících Východní a Západní Berlín.

Celková délka berlínské zdi byla 91 kilometrů, procházela nejen centrem Berlína, ale také kolem západního Berlína a zcela ho odřízla od zbytku východního Německa. Samotná zeď prošla během své 28leté historie čtyřmi významnými proměnami. Začalo to jako plot s ostnatým drátem s betonovými sloupky. O několik dní později, 15. srpna, byla rychle nahrazena robustnější a trvalejší strukturou. Nově byla vyrobena z betonových tvárnic a pokrytá ostnatým drátem.

První dvě verze zdi byly nahrazeny třetí verzí v roce 1965. Jednalo se o betonovou zeď podepřenou ocelovými nosníky. Čtvrtá verze berlínské zdi, postavená v letech 1975 až 1980, byla nejsložitější a nejúplnější. Skládala se z betonových desek dosahujících téměř 12 metrů vysoké (3,6 metrů) a 4 metrů široké (1,2 metrů) a také měla hladkou trubku na vrcholu, aby zabránila lidem v překročení.

Než v roce 1989 Berlínská zeď padla, existovala 300 metrů dlouhá země nikoho a další vnitřní zeď s vojáky a hlídacími psy a rozoraná půda ukazovala stopy. Východní Němci také instalovali zákopy proti vozidlům, elektrické ploty, masivní světelné systémy, 302 strážní věží, 20 bunkrů a dokonce i minová pole. V průběhu let propaganda východoněmecké vlády říkala, že lidé z východního Německa zeď uvítali. Ve skutečnosti, útlak, který utrpěli, a potenciální důsledky, kterým čelili, mnohým bránily mluvit o opaku.

Pod okem komunisty
Pod dohledem komunistického „lidového policisty“ ničí dělníci z východního Berlína řadu chalup a rodinných domů podél řídce osídlené části východo-západní hranice Berlína v říjnu 1961.

sdílet na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Administrátor
29. 9. 2019 15:32
Administrátor
9. 11. 2019 19:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Super koncer: The Wall. s Roger Waters:
https://www.youtube.com/watch?v=rWotr1UVrRg
Příprava koncertu :
https://www.youtube.com/watch?v=Rt-xea8UXd0