Napjatá atmosféra v USA zažehla protesty. Stoupenci Trumpa mluví o manipulaci
ČTK Zatímco Američané netrpělivě čekají na výsledky jedněch z nejvypjatějších voleb v nedávné historii, vyšli někteří z nich do ulic. Příznivci demokratů požadovali převážně kompletní sečtení všech zbývajících hlasů, stoupenci republikána Donalda Trumpa se zase podle listu The Guardian shromáždili na některých místech v Nevadě, Arizoně a v Michiganu a protestovali proti údajným volebním podvodům.
Trump se v noci na středu prohlásil vítězem voleb, ačkoliv ani nyní nejsou k k dispozici konečné projekce. Podobně jako před kampaní pak bez důkazů tvrdil, že volby provázejí rozsáhlé manipulace s hlasy, což nyní činí i někteří jeho přívrženci.
V Arizoně přitom panují ohledně projekcí neshody. Stanice Fox News předpověděla jako první vítězství v tomto státě na jihozápadě USA demokratu Joeovi Bidenovi, následně se k ní přidala i uznávaná agentura AP. Řada dalších médií včetně televize CNN je však opatrnější a upozorňuje, že se s dalšími sčítanými hlasy demokratův náskok zužuje. Trumpova kampaň nyní doufá, že se jí podaří stát ještě získat na svou stranu, čímž by výrazně zvýšila svoje naděje na vítězství.
Ve Phoenixu se před budovou státního parlamentu sešla skupina Trumpových příznivců, kteří podle The Guardian požadovali řádné sečtení hlasů a skandovali “hanba Foxu” právě za to, že tato jinak republikánům nakloněná stanice tak rychle přiřkla vítězství ve státu demokratickému uchazeči. Podle pozorovatelů měl u sebe jeden z účastníků demonstrace armádní pušku.
V okrese Maricopa v Arizoně hlídají sčítací místnost policisté, protože se před ní shromáždila skupina protestujících, z nichž jsou někteří údajně ozbrojeni. Řada z nich má oblečení s protrumpovskými hesly a transparenty, podle nichž došlo ve státě k volebnímu podvodu.
Ve městě Las Vegas v Nevadě, kde se rovněž napjatě čeká na tamní výsledky, se pak střetli zastánci přepočítávání všech hlasů s pravicově zaměřenými demonstranty s transparenty “zastavte tu krádež”, kteří se domnívají, že se v tamních sčítacích místnostech podvádí ve prospěch demokratů. Podle médií pro to však neexistují žádné důkazy. Biden ve státu podle nyní dostupných výsledků vede o 0,6 procentního bodu, zbývá však ještě sečíst asi 14 procent lístků.
Protesty se konaly také například v Michiganu. Tam byl výsledek dlouho velice těsný, Biden tam však podle projekcí nakonec Trumpa předběhl. Vypjatá situace tam nastala například ve chvíli, kdy jedna z tamních volební komisí zakázala vstup do sčítací místnosti asi 30 republikánským pozorovatelům s tím, že by šlo o porušení státních opatření proti šíření koronaviru. Pozorovatele musela nakonec vyvést policie. Někteří z nich pak stáli venku, zpívali “Bůh žehnej Americe” a skandovali “zastavte hlasování, zastavte sčítání”, napsala agentura AP.
Demokratům nakloněné demonstrace propukly v New Yorku, kde se sešly stovky lidí, kteří naopak apelovali na klidný průběh sčítání. Někteří z nich mávali vlajkami a měli nápisy jako “spočítejte každý hlas, každý hlas se počítá”. Místní policie pak na sociálních sítích vyvěsila fotografie hořících hromad odpadků, které podle ní zapálili někteří z protestujících. Nejméně 20 účastníků bezpečnostní složky zatkly, většinou za blokování dopravy či výtržnictví.
Podobně zaměřená menší shromáždění se sešla rovněž v Portlandu, Atlantě či Oaklandu.