historienezařazené

Nagasaki 9.srpna 1945, 11 hodin a 2 minuty – druhý spalující záblesk na nebi, který vymazal další město


Vladimír Esentier

7. 8. 2020

V ten okamžik byl zopakován pokusný výbuch plutoniové jaderné výbušniny (provedený dne 16.7.1945), tentokrát už ne na ocelovém stožáru na polygonu v poušti Nového Mexika v USA, ale nad reálným cílem, městem s asi 200 tisíci obyvatel. Číslo mohlo být i vyšší, protože do té doby nebylo ničeno jako jiná japonská města, a proto tam samozřejmě směřoval proud uprchlíků, které nikdo nemohl ve válečném chaosu evidovat. 
(na snímkuNagasaki po bombardování)

Bomba o hmotnosti 4,5 tuny s pouhými 6,2 kg plutonia Pu 239 vybuchla ve výšce 500 m nad cílem. V tu chvíli podle kvalifikovaných odhadů (přesná čísla nejsou) okamžitě zahynulo asi 40.000 lidí a asi 50.000 zraněných potřebovalo okamžitou pomoc. Nedostali ji. Nebylo to možné. Podle zprávy výzvědného (monitorovacího) letadla ještě 5 hodin po výbuchu bylo město zahaleno prachem a kouřem, který jako hřib stoupal do výšky 10 km.

V historii atomového zbrojení vznikl nový pojem „ nominální puma“ – jako měrná jednotka, která v počátcích dalších zkoušek atomových zbraní sloužila k porovnání jejich účinků „ s tou z Nagasaki“

Později se ustálilo udávání ráže (mohutnosti) pum v kt TNT (v tisících tun konvenční výbušniny – tritolu). Teprve zpětně byla stanovena ta z Nagasaki na mohutnost asi 22 kt TNT. (Metoda výpočtu byla postavena na rychlosti stoupání atomového hřibu, tedy na dosažení určité výšky mraku ve stanoveném čase – měřeno od záblesku (okamžiku výbuchu).

Tři dny před tím, 6.8.1945 v Hirošimě, měl světovou premiéru první, v podstatě experimentální výbuch prototypu uranové jaderné výbušniny (U 235). Ten jako neřízená řetězová štěpná reakce dovedená do fáze výbuchu nebyl do té doby proveden. Je známo, že ve výzkumných laboratořích projektu Manhattan v Los Alamos, při experimentálnímu stanovení kritického množství uranu, mu asi jako havárii zabránil fyzik kanadského původu, L. Slotin, za cenu těžkého ozáření s následkem své smrti.

Tento „experiment“, podle různých pramenů o mohutnosti 12,5 či 16 nebo 20 kt TNT, byl proveden nad cílem Hirošima, městem s asi 300.000 obyvatel. Bomba o hmotnosti 4,1 tuny vybuchla ve výšce asi 500m. Z uranové výbušniny 64 kg byl energeticky využit jen zlomek náplně, zbytek probíhající výbuch rozmetal bez využití. Přesto okamžitě zahynulo asi 80.000 lidí a 70.000 bylo vážně zraněno a potřebovalo urgentní pomoc. Město zmizelo v jediném okamžiku. Přeživší umírali bez pomoci na následky zranění výbuchem, řícením a letícími troskami, na těžké popáleniny, bez orientace následkem oslepnutí, a na dosud prakticky neznámé těžké ozáření.

Zachránci a příbuzní, kteří hledali své blízké po bombardování, se těžce kontaminovali radioaktivním prachem zamořujícím povrch těla, ale i vnitřně – protože konzumovali zamořenou vodu a jídlo a neměli o tom vůbec ponětí. To u nich založilo následné, mnohdy fatální komplikace související s nemocí z ozáření.

USA použily na vyčleněné cíle všechny (obě) své bomby, další nebyly dosud vyrobeny (dokončeny).

Americká „pomoc“ obětem byla plánovaná a připravená. Měla dva základní cíle:

1) izolovat obě ohniska napadení, aby byly minimalizovány úniky výsledků měření a zjištěných skutečností mimo okruh amerických specialistů jejichž monopol na informace po obsazení Japonska si USA zajistili i vyloučením japonského zdravotního i technického personálu z oblasti. Pracovali na tom odborné týmy specialistů pod ochranou jednotek armády USA.

2) sledovat a dokumentovat průběh nemoci z ozáření a její následky, taktéž s vyloučením úniku těchto neuvěřitelně cenných a jiným způsobem těžko zjistitelných informací – navíc na velmi početných skupinách („vzorcích“) přeživších postižených.

Čtenář si je jistě schopen udělat svůj názor na tuto strašlivou válečnou epizodu sám. 
https://bit.ly/2PAd4MD

Autor RNDr. Ing. Esentier Vladimír je specialista Národní domobrany na ochranu před ZHN




Japonské město Nagasaki před a po výbuchu atomové bomby 1945

sdílet na

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
9. 8. 2020 11:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Nejednalo se o Leo Szilarda, ale o Louise Slotina, k nehodě došlo až 30. května 1946, 9 měsíců po explozích obou prvních bomb a nejednalo se o experimentální určení kritického množství, ale tak trochu o frajeřinu, Slotin sám to nazýval “Kroucení dračího ocasu”. U článku podle titulku o explozi nad Nagasaki bych očekával ilustrační obrázek bomby Fat Man a ne Little Boy.

Editor
10. 8. 2020 11:00
Odpovědět  josh-xy

Vím, pár lidí to tam komentovalo. O autorovi nemám tušení, ale tohle je zcela zásadní chyba, asi je to standardní kompilát z podobně vzniklých článků, které skutečně nešly ad fontes, ale pocházejí z ABC a 100+1 zajímavostí …

Editor
10. 8. 2020 21:28
Odpovědět  josh-xy

Ale on opravdu nebyl maďarského původu, byl Kanaďan, rodiče židovští emigranti z Ruska a nebylo to stanovení kritického množství pro první bombu, ale frajeřina v květnu 1946. Szilard a Teller skutečně byli Maďaři. Ono je na celém personálním obsazení projektu Manhattan vidět, jak USA musely posbírat lidi z nucené emigrace před Němci – Bohr Dán, Teller, Szilard Maďaří, Fermi Ital, Blaszek brněnský německý Žid, Fuchs Němec žijící v UK, ze skutečných špiček jen Oppenheimer a Feyneman z USA, naproti tomu SSSR více méně vystačil s vlastními lidmi navrch s tím, že dva nejschopnější, Kapica a Landau se od toho distancovali.

Editor
9. 8. 2020 15:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Leo Szilard zemřel 1964 v Kalifornii. Autor RNDr. Ing. Esentier Vladimír se silně plete! Jednalo se skutečně o Louise Slotina a incident se stal v květnu 1946. Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Louis_Slotin

Anonym
9. 8. 2020 16:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Ta uvodni fotka …. Jiste, slo o test v terenu. To je fakt. Urychlil konec valky v tichomori, usetrilnspostu zivotu a z meho pohledu si to japonci za sve sverstva v Asii zaslouzili.

A k te fotce bych dodal, ze u tohoto tematu ji nepavazuju za vhodnou. Jelikoz rusove by se bez americkeho zasobovani zbranemi nikdy nebyli schopni ubranit. Wermacht postupoval prilis rychle, nez aby rusove svuj prumysl za vcasu presunuli a obnovili efektivne vyrobu. Tak tez britove na svem ostrove, by zrejme pomreli hladem. V tomto propade byly americane prinosem pro konec valky a tudiz pro jakousi svobodu.

Editor
9. 8. 2020 17:39
Odpovědět  Anonym

??? Non sequitor !

Dany
9. 8. 2021 10:27
Odpovědět  Anonym

Ty wole, tanky a letadla jim dodali američané? Většina USA konvojů se zbraněmi byla potopena. Ano a do cíle se dostaly nějaké zásoby, které však na vítzězství neměly žádný vliv. A jestli to nevíš, tak hnUSAci se zachovali zrůdně, když vymazali z mapy dvě města s civilisty. Takže se zachovali stejně zrůdně jako germáni a japonci. Ovšem hnUSAci to myslel demokraticky, že?