„Musíme se bránit.“ Fiala upozornil na protibělošský rasismus na Západě. Svědectví, ze kterých mrazí
Místopředseda SPD Radim Fiala vyjádřil velkou nespokojenost s tím, že podle určitých expertů rasismus proti bílým lidem není ekvivalentem černošskému rasismu. V pondělí 4. listopadu proto na sociální sítě představil důkazy o existenci především protibělošského rasismu.
„Musíme se bránit proti jakémukoli rasismu. I běloši mají lidská práva a právo žít podle svých tradic. Nedopusťme, abychom byli rasa určená k vyhlazení!“ napsal v úvodu příspěvku Fiala.
Politik také bouřlivě reagoval na to, že britská vládní Komise pro rovnost a lidská práva (EHRC) čelí vlně kritiky ze strany prominentních akademiků, kterým se nelíbí, že v nové studii odsuzuje rasismus vůči černošským i bělošským studentům univerzit rovnocenně.
EHRC zveřejnila průzkum, který ukázal, že rasové obtěžování zažilo 9 procent britských bělošských studentů, 27 procent asijských studentů a 29 procent černošských studentů. Studie kromě toho uvádí i několik příkladů anglofobie neboli protianglického sentimentu na skotských a velšských univerzitách mezi studenty či zaměstnanci.
Odborníci na rasismus ale Komisi obvinili z toho, že srovnává nesrovnatelné. „Protičernošský, protiasijský, islamofobický a antisemitský rasismus je v úplně jiném měřítku než anglofobie. Zkušenost, kterou mohou zažít skotští a velšští studenti, nebude odpovídat tomu, co zažívají studenti s odlišnou barvou pleti nebo dalšími viditelnými rozdíly,“ myslí si profesorka Heidi Mirzaová, která se na Londýnské univerzitě věnuje otázkám náboženství, rasy a kultury. Začlenění anglofobie dle ní bagatelizuje rasismus proti lidem tmavé pleti.
Radim Fiala ale uvedl několik příkladů, podle kterých by se předsudky proti bílým lidem měli řešit na stejné úrovni jako proti černochům či Asiatům.
„Podobný příklad je, že pařížské Muzeum Orsay (Musée d’Orsay) hostí novou výstavu Černí modelé zaměřenou na lidi jiných ras na slavných obrazech. Kurátoři vyhledali jména Afričanů a Asiatů v dílech Moneta, Maneta nebo Picassa. Slavné obrazy pak pojmenovali jejich jmény, ačkoli autoři děl svá díla takto nepojmenovali!“ podotýká.
A poté v příspěvku dodává: „Obraz Olympia od Édouarda Maneta zobrazuje nahou ženu Victorinu Muenetovou, která často stávala Manetovi modelem. Známý akt byl ale pro účel výstavy přejmenován na Laure. Laure je totiž jméno africké služebné, která na obrazu stojí hned vedle nahého modelu. A tak je to na výstavě s každým obrazem – bylo jim odejmuto původní jméno a nahrazeno jménem postavy jiné barvy pleti, která na něm vystupuje.“
Další příklad toho, že jsou jiné rasy nadřazovány bělochům, ukázal na knize Pohřbívání svobody. V knize se totiž uvádí, že například Univerzita ve Wisconsinu zavádí studijní předmět „Problém bělosti“ o tom, jak se má člověk vypořádat s tím, že je běloch, a tím pádem patří ke kolonizátorům a utlačovatelům a musí tudíž bílou nadřazenost vymýtit.
Ve třetím příkladu Radim Fiala upozornil na slova profesora George Ciccariello-Mahera, který prohlásil, že si přeje „genocidu bělochů“. „Na jiných univerzitách byly studentům nabízeny terapie proti psychické újmě, které jim způsobilo zvolení Donalda Trumpa,“ dodal politik s tím, že nyní existuje především protibělošský rasismus. Závěrem Fiala vyzval ostatní, aby se bránili proti jakémukoli rasismu, protože i běloši mají lidská práva a právo žít podle svých tradic. „Nedopusťme, abychom byli rasa určená k vyhlazení!“ uzavřel věc.
To je pravda, rasismus proti bílým jede na plný pecky. Na odstřel je hlavně bílý heterosexuální muž, prostě normální bílej mužskej…