Mrzačení ženských genitálií je v Německu kvůli masové migraci na vzestupu
Mrzačení ženských genitálií je v Německu kvůli masové migraci na vzestupu, říká německá doktorka.
Přes 70 000 žen v Německu podstoupilo zmrzačení ženských genitálií (FGM) a dalších 17 000 holčiček je v ohrožení, že i na nich bude tato barbarská procedura spáchána.
Německá lékařka Cornelia Strunz, která pracuje v Desert Flower Center, řekla, že počet případů FGM v Německu roste v důsledku zvýšené migrace z islámských zemí Afriky a Asie zvaných ‚FGM zóna‘, kde je tato praxe široce rozšířena.
Ta radí ženám a dívkám, které tuto proceduru podstoupily, aby se nechaly pře-operovat ke zvrácení škod způsobených FGM.
„Mnoho žen má po FGM potíže i s vyprazdňováním svého měchýře. Někdy ani menstruační krev nemůže řádně odtékat. Pro některé se sex stal prakticky nemožným. U některých žen se rovněž můžou vyvinout fistule propojující různé části těla, mezi nimiž by za normálních okolností propojení existovat neměla. Např. se může vyvinout propojka mezi vagínou a konečníkem, což vede k odcházení stolice vagínou. S tím samozřejmě není moc snadné žít,“ říká Dr. Strunz Deutsche Welle.
Mrzačení ženských genitálií je v Německu ilegální, což mnoho rodin vede k cestám do zemí jejich původu, aby tam jejich dcery mohly tento příšerný rituál podstoupit.
Súdánské ženě žijící v Německu Shadii Abdelmonein uřízla její genitálie její porodní bába, když byla na anesteticích po porodu svého třetího dítěte.
„Chtěla jsem jít na záchod, ale něco nebylo v pořádku. Nemohla jsem chodit a trpěla jsem hroznou bolestí. Když jsem spatřila, co mi udělala, šokovalo mě to. Uřízla mi všechno otevřeného a uzavřela to sešitím. Nevěděla jsem, co dělat,“ řekla Shadia DW.
Tomuto německému listu řekla, že utrpěné trauma ji dohnalo k trvalému stavu strachu o sebe a o své tři malé dcerky.
„Jak si mohou ženy jedna druhé udělat něco takového, jak? Být obřezaná je jako žít v mrtvém těle,“ lkala.
V reakci na rostoucí epidemii těchto případů zřídil Berlín své první anti-FGM centrum, ale aktivisté volají po větší aktivitě včetně informační kampaně, která se zaměří na rodiny ohrožených dětí.
„Mnoho učitelů a zaměstnanců škol není dost dobře informovaných a nerozpoznají varovné signály, že určitá dívka je v ohrožení FGM. Občas mají i problémy k této záležitosti přistupovat s potřebnou citlivostí,“ řekla Charlotte Weil z charity ženských práv Terre des Femmes, ale varovala, že „tisíce let se táhnoucí tradici nelze během pár let zrušit.“