Lavrov chytil “Trumpa za jazyk”
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov požádal, aby Spojené státy splnily slib z prosince 2018 – stáhnout americké jednotky ze Sýrie a nezasahovat do obnovení její územní celistvosti.
Občas se to stává: ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov “chytil jazyk” amerického prezidenta Donalda Trumpa. V rozhovoru s arabskojazyčnými médii, který byl dnes zveřejněn na webových stránkách ruského ministerstva zahraničí, Lavrov požadoval, aby Washington splnil slib prezidenta Trumpa z prosince 2018 – stáhnout americké jednotky ze Sýrie a přestat zasahovat do obnovy územní celistvosti této suverénní země, spojence Ruska a Íránu.
Ruský ministr zahraničí připomněl, že „jediným legitimním důvodem“ pro vojenskou přítomnost jedné země na území země jiné je „pozvání legitimních orgánů nebo příslušné rezoluce Rady bezpečnosti OSN“, takže íránská armáda pozvána Damaškem může být v Sýrii, ale Spojené státy – ne. Obzvláště dnes, když jsou „hlavní síly“ ISIS v Sýrii poraženy. Lavrov připomněl, že Američané také podrobili Sýrii raketovým útokům.
Zjevným cílem Spojených států je podle Lavrova „zabránit obnově územní celistvosti“ Sýrie, a tady Lavrov chytil Trumpa podruhé,… „přímé porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN 2254“.
Dostalo se i na Izrael.
Ruský ministr zahraničí rovněž mluvil o „negativním postoji“ Ruska k izraelským leteckým útokům na Sýrii, které „destabilizují situaci“, a mohly by vést k eskalaci a dokonce se vymknout kontrole“.
Lavrov zdůraznil, že namísto toho, aby se Sýrie stala „předmětem něčího plánu a platformou pro „vypořádání účtů“, je nutné „pomoci při navrácení míru do syrské země“.
Politika místo války
Podle Lavrova poté, co teroristům v Sýrii „zlomili hřbet“, byly vytvořeny příznivé podmínky pro politicko-diplomatické urovnání konfliktu „exkluzivním mezisyrským dialogem“. Ruský ministr vkládá naději do dokončení zřízení výboru, jehož činnost má být brzy zahájena v Ženevě, a do vyřešení dlouho odkládaného návratu Sýrie do Ligy arabských států, který bude do značné míry záviset na Saúdské Arábii, která je na Blízkém východě velmi vlivná.
Lavrov uvedl, že pokud by teroristé byli v Sýrii úspěšní, kdyby tam mohli vytvořit svůj vlastní kvazistát, byla by to „katastrofa“ nejen pro Blízký východ a severní Afriku, ale také pro celý svět.
USA podpalují Perský záliv, Rusko stabilizuje
Lavrov také obvinil Spojené státy z „nezodpovědné politiky“ v zóně Perského zálivu, která je plná „rozsáhlého vojenského střetu“ a způsobuje „vážné znepokojení“ Moskvy. Zdůraznil, že „nelze dovolit, aby byl region zatažen do ničivé ozbrojené konfrontace.“
Americká vina na tom je podle Lavrova mimořádně velká, protože Washington nejen pošlapal rezoluci Rady bezpečnosti OSN 2231, „ale také vede k další eskalaci svými provokativními činy“.
Ruské návrhy na snížení napětí v regionu, připomněl ministr zahraničí, se odrážejí v Koncepci bezpečnosti
v Perském zálivu, která byla oficiálně představena v červenci tohoto roku, přičemž zohlední zájmy všech zainteresovaných zemí.
Stabilizační vliv Ruska na situaci na Blízkém východě a v Perském zálivu se provádí zejména prostřednictvím rozšíření interakce „v co nejširším možném směru“ se Saúdskou Arábií.
Lavrov zdůraznil, že vztahy mezi těmito dvěma zeměmi jsou „přátelské a mnohostranné“, jsou založeny na zásadách rovnosti, respektu a zohlednění zájmů ostatních. Tón jim dali vůdci dvou zemí – prezident Vladimir Putin a král Salman bin Abdel Aziz Al Saud, „k jejich úsilí významně přispívá korunní princ království Mohammed bin Salman.
Lavrov poznamenal, že mezi Moskvou a Rijádem „byl navázán intenzivní politický dialog“, výměna delegací, mezivládní komise pro obchod, hospodářskou, vědeckou a technickou spolupráci, rozvíjejí se přímé kontakty mezi podniky obou zemí, „probíhá úzká koordinace situace na světovém trhu s ropou.”
Podle ruského ministra zahraničí jsou obě země „silnými příznivci řešení krizí na Blízkém východě, včetně Sýrie a Jemenu, politickými a diplomatickými metodami“.
Lavrov vyjádřil naději, že nadcházející návštěva ruského prezidenta v království „dodá našemu mnohostrannému partnerství silný impuls, poslouží k jeho převedení na novou úroveň a posílí vzájemné porozumění mezi oběma národy“.
V čem je jedinečnost Ruska?
Lavrov se nezaměřil konkrétně na jedinečnost Ruska, které udržuje úzké a uctivé vztahy s Íránem i Saúdskou Arábií – země, které se považují za nepřátele. To je přesně to, co měl na mysli, když prohlásil, že Moskva „byla a zůstává otevřená čestné, rovné, vzájemně prospěšné spolupráci se všemi státy a integračními asociacemi bez výjimky“.
To je hlavní rozdíl mezi Ruskem a Spojenými státy a Západem jako celkem, který dělí svět na přátele a nepřátele, a který podle Lavrova, „vsadil na zajištění své dominance ve světových záležitostech“ a na „vojenské síly, sankce, vydírání, tlak a dezinformace.”
Zásahy a války organizované Američany a jejich spojenci destabilizovaly celé regiony, „běh dějin však nelze zastavit“: … svět se stává multipolárním, role a váha zemí nesouvisejících se západem stále roste.
Proto ruský ministr zahraničí vzkázal Západu, že je čas přestat „rozdělovat regiony do sfér vlivu a konečně se začít řídit obecně přijímanými pravidly mezistátní komunikace zakotvenými v Chartě OSN“.
Touto pozitivní poznámkou, kterou každý den potvrzují události na světě, ukončíme tuto “lekci” Lavrova.
https://tsargrad.tv/articles/lavrov-pojmal-za-jazyk-trampa_219970
No, osobně si myslím, že rezoluce RB by neměla být důvodem. Oni se hoši sem tam mezi sebou dokáží domluvit i tam.
ale jenom sem tam. Mně se líbí jak Rusko jedná vždycky v mantinelech mezinárodního práva, bez křiváren a podrazů. I proto jeho prestiž roste.