„Laboratoř všech druhů nadějí“ – filmový štáb “France 2” navštívil tvůrce „Sputniku V“. VIDEO
Filmovému štábu televizního kanálu “France 2” se výjimečně podařilo dostat do uzavřené laboratoře Moskevského institutu N.F. Gamalea, kde byla vyvinuta první vakcína proti koronaviru.
Jak řekli pracovníci vědeckého centra novinářům, tajemstvím úspěchu “Sputniku V” bylo, že jeho vývoj nebyl prováděn od nuly, ale na základě již dostupných technologií.
Skepticismus Evropy ohledně preparátu tkví v tom, že neumějí prohrávat, vysvětlil francouzskému korespondentovi ředitel institutu Alexandr Gincburg.
Tady je, laboratoř všech druhů nadějí a všech druhů otázek, skrytá před zvědavýma očima.
Výjimkou bylo, že se naše kamery mohly dostat do Institutu Gamaleya, který se proslavil vytvořením
„Sputniku V“. Na ploše několika hektarů jsou malé výzkumné bloky.
V jednom z nich na nás čeká Vladimir Guščin.
VLADIMIR GUŠČIN, vedoucí laboratoře institutu N.F. Gamalea: V této laboratoři se zabýváme přípravou …
V současné době pracuje na výzkumu nových variant viru. Výsledky jsou podle něj povzbudivé.
VLADIMIR GUŠČIN: Doposud jsme nenašli varianty viru, proti kterým by byla vakcína neúčinná.
Je součástí skupiny 70 výzkumníků, kteří vyvinuli vakcínu. Z jeho pohledu je tajemstvím „Sputniku V“ to, že jeho vývoj nezačal od nuly. Vědci vzali jako základ jinou vakcínu určenou k boji proti viru Ebola.
VLADIMIR GUŠČIN: Komponenty tam už byly. Už jsme měli technologii pro vývoj léku, měli jsme technologii pro testování účinnosti a měli jsme tým.
Kvůli úspoře času byla vakcína oficiálně zaregistrována před koncem výzkumu. Ředitel ústavu však odmítá kritiky. Sedí pod portréty sovětských vědců a Vladimira Putina a tvrdí, že Evropané nepřiznali čestně svou porážku tváří tvář efektivnosti jeho vakcíny, která má 92 procentní účinnost.
ALEXANDR GINCBURG, ředitel institutu. N.F. Gamalei:
Skepticismus se objevil ve chvíli, kdy si „velká farmacie“ uvědomila, že na trh vstupuje nový vakcínový přípravek s velmi dobrými spotřebitelskými vlastnostmi.
Rusko uvedlo, že požádalo o povolení vstupu na trh EU za účelem prodeje své vakcíny po celé Evropě. Tato verze však byla vyvrácena. „Evropská agentura pro léčivé přípravky neobdržela žádost … navzdory informacím o opaku.“ (Rusko zaslalo žádost EMA již v lednu – pozn.).
Maďarsko se rozhodlo jednat samostatně a dostalo již 40 000 dávek “Sputniku V”.
Pokud se jednoho dne Evropa rozhodne koupit vakcínu “Sputnik V”, není téměř žádná šance, že se bude vyrábět zde – v laboratořích Institutu Gamaleya, ano a v Rusku obecně.
Strategií Ruska je vyrábět vakcíny v zemi, do které je prodávají.
Skutečnost, že budou vakcínu vyrábět u sebe, by měla Evropany uklidnit.