KOMENTÁŘ: Za sestřelení letadla v Íránu morálně odpovídají Spojené státy
Svět se dozvěděl pravdu o sestřelení ukrajinského letadla v Íránu. Došlo k němu nešťastnou chybou íránské protiletecké obrany ve zjitřené situaci, kdy byla do pohotovosti uvedena íránská protivzdušná obrana v očekávání možných útoků ze strany USA.
Za smrt 176 lidí nesou morální odpovědnost Spojené státy
Je zcela jasné, že íránská armáda nese za sestřelení pouze formální odpovědnost. K nešťastné chybě došlo v situaci po teroristickém útoku Spojených států na íránského generála Kásima Sulejmáního, po kterém Írán odpověděl vystřelením raket na americké cíle v Iráku. Íránská armáda v tu chvíli samozřejmě očekávala možnou americkou odvetu a uvedla do nejvyšší pohotovosti své ozbrojené síly včetně protiletecké obrany. Ve chvílích největšího napětí došlo bohužel k chybě, která stála život 176 lidí na palubě. Je evidentní, že pokud by Američané svým útokem nedestabilizovali situaci v regionu, s nejvyšší pravděpodobností by k sestřelení civilního letadla v Íránu nedošlo. Nesou tedy morální odpovědnost za nevinné civilní oběti jejich nevyhlášené války proti Íránu.
Vražda Kásima Sulejmáního
Spojené státy 3. ledna provedly na pokyn prezidenta Trumpa raketový útok v oblasti bagdádského letiště, jehož následkem zahynul generál Kásim Sulejmání a dalších deset lidí včetně důstojníků Íránských revolučních gard a vysoce postavených činitelů šíitské domobrany Iráku. Prezident USA Donald Trump také prohlásil, že je po vraždě íránského generála připraven na další akce proti Íránu. Íránský nejvyšší vůdce Ájatolláh Alí Chameneí a prezident Hassan Rúhání uvedli, že Írán se pomstí Spojeným státům, ministr obrany Amir Hatami slíbil „drtivou odpověď“ na smrt vojenského velitele. Irácké ministerstvo zahraničí označilo incident za porušení suverenity země. Írán následně jako odvetu odpálil 16 raket na americkou leteckou základnu v Iráku.
Irák žádá Američany aby odešli, ti to odmítají
Irák oficiálně požádal všechna cizí vojska v zemi, aby ji opustila. Týká se to zejména Američanů, kteří to ale arogantně odmítají. “Spojené státy nemají v úmyslu diskutovat s Irákem o stažení svých vojáků,” prohlásilo americké ministerstvo zahraničí v reakci na požadavek iráckého premiéra Adila Abdul-Mahdiho, aby USA poslaly do Iráku delegaci k projednání odchodu Američanů. Abdul-Mahdi v telefonickém rozhovoru s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem uvedl, že Washington by měl vyslat do Iráku své představitele, aby byl projednán mechanismus pro stažení cizích vojáků. Zároveň poznamenal, že Bagdád chce udržet „lepší vztahy se sousedními a přátelskými zeměmi“.
Rudolf Hruboň
https://bit.ly/36JHy64
Faktem je, že už v 60 letech uměly ruské tehdy vyvíjené PLRK rozlišit jednak velikost cíle a hlavně směr letu a jsem přesvědčený, že modernější TOR měl i přijímač rozlišovače vojenské / civilní. Nevěřím tomu, že by v Boeingu šel vysílač identifikačního signálu vypnout, protože opravdu není důvod, aby to šlo. Údajně se mělo letadlo vracet, pak by ze směru letu a výšky s hodně vysokou dávkou fantazie šlo ve výšce 2 000 m považovat to letadlo za střelu s plochou drahou letu, ale charakteristiky odrazu jsou pro dopravní letadlo dost jiné než pro malou střelu, která navrch tak vysoko nelétá, rychlost v této výšce neodpovídá ani bitevnímu letadlu jako je třeba A-10 Thunderbolt, stihačce už vůbec. takže tam muselo sedět výrazné pako, které zmáčklo odpal . Pochopitelně, za celou situaci kolem Iránu mohou USA, to bezesporu. Civilní letecká správa Íránu ten den neměla pouštět nic do luftu, to je druhá. Sice by zase “demokratický svět” řval, že zdržují svévolně pod falešnou záminkou občany “svobodného světa” v Íránu, zejména UA vláda by ve svém bezbřehém USA vlezdoprdelizmu posílala jednu nótu za druhou, ale asi by bývali udělali lépe, kdyby do luftu nic nepustili.