Kmen Covid „horší než Delta“ nalezený ve 3 zemích
Vědci bijí na poplach, protože u pacientů v různých částech světa byl objeven nejrozvinutější kmen koronaviru. Jeho odolnost vůči vakcínám zvyšuje obavy.
Nejnovější známá varianta Covid-19 má výrazné změny ve svých špičkách, díky kterým by mohla být pro očkování neporazitelná. Mohl by to být dosud nejvyvinutější kmen koronaviru, protože v něm bylo zjevně detekováno 32 mutací. Aktuálně dominantní, vysoce přenosný kmen Delta, který přispěl k letošnímu nárůstu případů na celém světě, má nejméně 11 hrotových mutací.
Původně byl spatřen u tří pacientů v Botswaně – a proto známý jako botswanská varianta – byl již nalezen ve třech zemích od prvních infekcí 11. listopadu. Šest případů bylo zjištěno v Jižní Africe a jeden další byl později zaregistrován v Hongkongu. , podle britských médií.
Hongkongský pacient nedávno cestoval do Číny z Jižní Afriky, což uvedlo vědce do nejvyšší pohotovosti, protože nová varianta se mohla rozšířit kamkoli prostřednictvím mezinárodního cestování. Pacient je prý také dvakrát očkovaný.
Zprávy o mutovaném kmeni, známém jako B.1.1.529, který by mohl skončit pojmenován ‘Nu’, sdílel Tom Peacock, virolog z londýnské Imperial College Department of Infectious Disease. Popsal špičatý profil botswanské varianty jako „ strašný “ a na Twitteru uvedl, že by mohl být „ horší antigenně než téměř cokoli jiného ohledně “.
Just spotted: very small cluster of variant associated with Southern Africa with very long branch length and really awful Spike mutation profile including RBD – K417N, N440K, G446S, S477N, T478K, E484A, Q493K, G496S, Q498R, N501Y, Y505Hhttps://t.co/kgA9c1hKDa
— Tom Peacock (@PeacockFlu) November 23, 2021
Varování, že nová varianta má „ velmi dlouhou délku větve a opravdu hrozný profil špičatých mutací “, řekl virolog, že „ velmi, velmi by se mělo sledovat “. Na druhou stranu, podle výzkumníků by vysoký počet mutací mohl znamenat, že varianta je nestabilní, což by mohlo bránit jejímu rozšíření.
Covid-19 zatím celosvětově zabil více než pět milionů lidí a více než 259,5 milionu infikovaných.
https://bit.ly/3DTZbAE
Co zatím víme o variantě B.1.1.529 COVID, která v Jižní Africe vyvolává obavy
Autor: Luke Hurst & AFP • Aktualizováno: 25. 11. 2021 – 18:34
Nová varianta COVID-19, která byla zjištěna v Jižní Africe, je „důvodem k obavám“, varoval špičkový virolog.
Varianta B.1.1.529, která byla popsána jako s „příšerným profilem vrcholových mutací“, byla v zemi detekována u řady případů koronaviru.
Jihoafričtí vědci, kteří již detekovali variantu Beta, tvrdí, že nová varianta má “extrémně vysoký” počet mutací.
V současné době není jasné, jak účinné budou vakcíny proti ní.
Zde je to, co zatím víme.
Co se liší od B.1.1.529?
“Bohužel jsme odhalili novou variantu, která v Jižní Africe vyvolává obavy,” řekl virolog Tulio de Oliveira na online tiskové konferenci.
Vysvětlil, že vysoký počet hrotových mutací – v současnosti se předpokládá, že je jich nejméně 32 – vyvolává obavy ohledně jeho schopnosti vyhýbat se vakcínám a šířit se.
Spike protein je to, co pomáhá viru napadnout buňky těla.
V současné době ještě není znám plný význam nové varianty.
Tom Peacock, virolog na Imperial Department of Infectious Disease ve Spojeném království, v úterý na Twitteru napsal, že byl spatřen „velmi malý shluk variant spojených s jižní Afrikou s velmi dlouhou délkou větví a opravdu příšerným profilem Spike mutace“.
Kde byl B.1.1.529 dosud zjištěn?
Poprvé byl detekován v Jižní Africe, přičemž Národní institut pro přenosné nemoci (NICD) ve čtvrtek uvedl, že potvrdil 22 pozitivních případů, přičemž další případy byly potvrzeny podle výsledků testů.
Byl také nalezen v Botswaně a Hongkongu, případem Hongkongu je cestovatel z Jižní Afriky.
“Není překvapivé, že v Jižní Africe byla objevena nová varianta,” řekl profesor Adrian Puren, výkonný ředitel NICD.
“Ačkoli jsou data omezená, naši experti přesčas pracují se všemi zavedenými sledovacími systémy, aby pochopili novou variantu a jaké by to mohly mít potenciální důsledky,” dodal.
Vědci se domnívají, že až 90 procent nových případů v jihoafrické provincii Gauteng by mohlo být B.1.1.529, přičemž rychle přibývá také zjištěných případů v North West a Limpopo.
Podle ministra zdravotnictví Joe Phaahly, který se tiskové konference zúčastnil, je výskyt této varianty pravděpodobně důvodem „exponenciálního“ nárůstu infekcí v posledních týdnech.
De Oliveira trval na tom, že to, že byl poprvé zjištěn v Jižní Africe, neznamená, že odtud pochází.
Dodal, že „jednou dobrou zprávou“ o této variantě je, že ji lze detekovat konkrétním testem PCR, což znamená, že ji lze detekovat rychle, což vědcům pomáhá sledovat šíření.
Jihoafrická republika, která se obává nové vlny pandemie do konce roku, je oficiálně pandemií zasažena nejvíce na kontinentu.
Má více než 2,9 milionu případů a více než 89 600 úmrtí.
Může být B.1.1.529 nebezpečnější než varianta Delta?
Varianta Delta je v současnosti celosvětově dominantní variantou COVID-19.
Poprvé byl zjištěn v Indii a rozšířil se po celém světě a ukázal se být nakažlivější než dříve dominantní varianty viru.
Šíří se tak snadno, protože jeho spike protein je šikovnější při vstupu do lidských buněk než předchozí varianty.
Starostí nové varianty B.1.1.529 je vysoký počet mutací, které by jí mohly pomoci vyhnout se obraně těla.
V současné době nemají vědci dostatek dat, aby zjistili, jak nebezpečná by tato varianta mohla být.
Profesorka Christina Pagel, ředitelka oddělení klinického operačního výzkumu na UCL, na Twitteru uvedla, že B.1.1.529 „může mít významné výhody oproti Delta a C.1.2.“, C.1.2. je další variantou spojenou s vysokou propustností.
And in a regional breakdown, you see the same vertical spike in almost all regions. This + traveller from SA case in Hong Kong suggests B.1.1.529 already widespread in SA and that other regions might follow Guateng's rise soon. 8/16 pic.twitter.com/dYngYVVLnA
— Prof. Christina Pagel (@chrischirp) November 25, 2021
“Víme, že B.1.529 má mnohem více mutací než jiné varianty a má mutace pozorované v jiných variantách, které jsou spojeny jak s vyšší přenositelností, tak imunitním únikem,” dodala.
“Je to počet a typ mutací, které znepokojují virology a imunology.”
Dr Michelle Groome, představitelka NICD, uvedla, že tváří v tvář novým variantám by se lidé „měli nechat očkovat, nosit roušky, dodržovat zdravou hygienu rukou, udržovat sociální odstup a shromažďovat se v dobře větraných prostorách“, aby se omezilo jejich šíření.
A helese koukejme se co to čtu na hovínkách: “Zeman má covid, Fialu zítra nejmenuje.” No tak to je moc dobře, že si nechal píchnou tři dávky. To se mu to bude ejčkon s tím vědomím marodit. Pánečku! To bude vegáč! Ach jo…
P.S. To je dobře, že kolem toho jeho opíchání nadělali tolik humbuku. Teď už jenom aby nám tu podivnost onemocnění někdo vysvětlil.
Sory přátelé, omlouvám se. Zeman nemá covid, ani jeho příznaky, jen byl pozitivně testován. Hovínky opět vlnily. A já jim na to hupnul. Jo, k tomu článku. Co takhle jít cestou Indie a léčit, namísto vakcinace? A jinak je mi úplně šumák jakáže zase a jak nebezpečná mutace a co proti ní. Protože kolik muací a variant tolik vakcín? To jako co týden jednu? A co takhle léčení léky? Pokud ne léčení a léky, tak mi covidsvěte vyliž… Jo. Tu. Ale pořádně!
Je zajímavé , že lidé žijící v Jižní Africe o tom nic nevědí – dle příspěvků v cizojazyčných médii . Nebo že by “fake News “ – opět???
Kdybyste si nezapínal televizi a nechodil na internet, také byste věděl h.vno.