Klíčový svědek v případu proti Assangeovi se přiznal ke křivé výpovědi
Klíčový svědek v Assangeově případě přiznává lži v obžalobě.
Hlavní svědek v případu amerického ministerstva spravedlnosti proti Julianovi Assangeovi připustil, že si vymyslel klíčová obvinění v obžalobě proti zakladateli Wikileaks. Svědek, který má zdokumentovanou historii se sociopatií a byl několikrát odsouzen za sexuální zneužívání nezletilých a rozsáhlé finanční podvody, se přiznal v nově publikovaném rozhovoru ve vydání Stundin.
Jeden z hlavních svědků případu proti zakladateli WikiLeaks, novinář Sigurdur Inga Thordarson, připustil, že si vymyslel klíčová svědectví použitá v obžalobě proti odsouzenému Assangeovi.
Muž o tom řekl islandskému vydání Stundin, informovaly noviny 26. června.
Vydání konstatuje, že Thordarson byl najat americkými úřady k vytvoření případu proti Assangeovi poté, co je přiměl věřit, že byl dříve jeho blízkým spolupracovníkem. Ve skutečnosti se v roce 2010 přihlásil k získávání peněz pro Wikileaks, ale bylo zjištěno, že využil této příležitosti ke zpronevěře více než 50 000 $.
USA v současné době usilují o vydání Assange ze Spojeného království, aby ho soudily za špionáž v souvislosti se zveřejněním uniklých utajovaných dokumentů.
Pokud bude usvědčen, hrozí mu až 175 let vězení.
Američtí úředníci loni v létě předložili soudnímu soudu v Londýně aktualizovanou verzi obžaloby.
Pravdivost informací v nich obsažených je nyní v přímém rozporu s hlavním svědkem, na jehož svědectví je případ založen.
Žádný pokyn od Assange
Assange je mimo jiné obviněn z pokusu o nábor hackerů, kteří by pronikli do telefonů členů islandské vlády a zaznamenávali jejich rozhovory. Americké ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že tento úkol svěřil Thordarsonovi a jako důkaz bylo použito svědectví Islanďana.
V rozhovoru Islanďan uvedl, že Assange ho nepožádal o přístup k telefonům poslanců. Řekl, že nahrávky obdržel od třetí strany, která nabídla jejich převod Assangeovi.
V soudních dokumentech je Thordarson označován jako „teenager“ a Island jako „země číslo 1 NATO“.
Hlavní svědek obžaloby rovněž připustil, že tvrzení, že Assange nařídil nebo požádal o přístup k počítačům, je nepravdivé.
Thordarson mluvil s pracovníky WikiLeaks a také korespondoval s členy mezinárodních hackerských skupin, které kontaktoval prostřednictvím své role moderátora na otevřeném fóru IRC WikiLeaks.
Zároveň neexistují důkazy o tom, že by zaměstnanci WikiLeaks věděli o kontaktech Thordarsona s výše uvedenými hackerskými skupinami, navíc chaty vykreslují Islanďana jako lháře.
Muž se také přiznal ke krádeži dokumentů zaměstnancům WikiLeaks, zkopíroval jejich pevné disky.
Mezi nimi byly dokumenty od Renaty Avily, právničky, která pracovala pro organizaci, a pro Assange.
Islanďan několik měsíců úzce spolupracoval s FBI, poskytoval jim všechny informace, které měl o zaměstnancích WikiLeaks, a v roce 2019 vydal oficiální svědectví v případě Assange výměnou za příslib amerického ministerstva spravedlnosti nezveřejňovat Islandským orgánům informace o dalších trestných činech, kterých se dopustil.
Thordarson byl doma souzen za podvod a obtěžování dětí.
V únoru USA potvrdily svůj záměr usilovat o vydání zakladatele WikiLeaks z Velké Británie. V lednu londýnský soud odmítl vydat Assange z Británie do Spojených států. Podle soudce je velmi pravděpodobné, že novinář v americkém vězení spáchá sebevraždu.
Ve Spojených státech bylo proti Assangeovi vzneseno 18 trestních oznámení, za které mu hrozí až 175 let vězení. Obviněn je zejména z trestných činů souvisejících se zveřejněním utajovaných informací.
Více zde:
https://bit.ly/2SwPjKI
https://bit.ly/3wYVs13