nezařazené

Katar předložil Evropě tvrdé podmínky ohledně dodávek plynu

Daleko a nadlouho: Katar požaduje od EU 20leté smlouvy na LNG

Evropa má zájem o velké objemy a krátké termíny, aby pokryla současné potřeby.

Evropské země, pokud chtějí přijímat zkapalněný plyn z Kataru, budou muset skutečně opustit svou energetickou politiku.

Dauhá se hodlá držet tvrdé linie při jednáních s evropskými zeměmi o dodávkách katarského zkapalněného zemního plynu (LNG), uvádí Bloomberg s odkazem na své zdroje v Kataru. 

Je zřejmé, že Evropa bude muset souhlasit s tímto požadavkem jednoho z hlavních vývozců LNG, protože odmítnout plyn z Kataru a Ruska zároveň by bylo sebevražedné. 

Připomeňme, že dříve se Evropská unie stavěla extrémně negativně k dlouhodobým smlouvám a požadovala, aby Gazprom podepsal smlouvy krátkodobé. Doba trvání kontraktu je pro Brusel mimo jiné důležitá kvůli jeho ambiciózním plánům na snížení škodlivých emisí a přechodu na zelenou ekonomiku, což znamená opuštění fosilních paliv včetně plynu.

V silné pozici

Katar trvá na dlouhodobých smlouvách s EU, protože chce eliminovat rizika spojená se zelenou strategií EU a záměrem hlavních evropských zemí snížit spotřebu plynu do roku 2035, říká Kirill Melnikov, vedoucí Centra energetického rozvoje.

— Katar chce zajistit, aby tato opatření nebyla přijímána ve vztahu k objemům plynu. Evropané jsou přitom v situaci, kdy budou muset porušit svá vlastní prohlášení, že se chtějí vzdát dlouhodobých kontraktů na plyn a obecně na fosilní paliva. Evropské společnosti navíc také nechtějí riskovat a požadují od svých vlád záruky, že poptávka po plynu bude dlouhodobá, podotýká.

Katar nyní podle experta zaujímá silnou vyjednávací pozici.

— Na trhu je nedostatek LNG. Katar má asijské kupce, především Čínu, kteří jsou připraveni uzavřít dlouhodobé smlouvy, dodává analytik.

Zároveň se objevil možný kompromis.

— Podepisují se dohody například o vstupu společností TotalEnergies a Eni do projektu rozšíření kapacity LNG v Kataru. Společnosti obdrží v projektu každá 6,25 % a smlouvu o odběru 2 milionů tun LNG ročně.  Tento LNG bude v portfoliu společností a je určen pro evropský trh, ale pokud se situace změní, mohou tyto objemy přesměrovat do Asie, dodává Melnikov.

Podle Melnikova je pro Evropany problém, že k nahrazení objemů ruského plynu potřebují mnohem větší nákupy LNG – minimálně 40 milionů tun ročně.

„Pochybujeme, že Katar může poskytnout srovnatelný objem a také jestli to bude chtít udělat, vzhledem k extrémně kontroverzní energetické politice EU v posledních letech,“ uzavírá zdroj.

“Vzhledem k pravděpodobnému nedostatku LNG na trhu bude Katar schopen najít kupce pro své produkty v jakékoli situaci, a proto si může dovolit pokusit se stanovit vlastní podmínky při jednáních s Evropou. Země EU přitom stále neopouštějí své ambiciózní plány na dekarbonizaci, které bude obtížné realizovat, pokud budou i za 20 let dovážet značné objemy plynu,” domnívá se.

— Na světě nejsou žádné země, které by mohly zvýšit produkci LNG tolik jako Katar, USA nebo Rusko.  Samotné americké dodávky pravděpodobně k nahrazení Gazpromu stačit nebudou,“ uzavírá analytik.

Klíčovým cílem zvažované transakce pro Evropu je diverzifikace dodavatelských kanálů s cílem urychlit snížení závislosti na ruském zemním plynu, říká Ivan Timonin, konzultant VYGON Consulting.

„Katar je jedním z nejpravděpodobnějších zdrojů, protože země aktivně rozšiřuje exportní příležitosti. Například jsou ve výstavbě čtyři nové etapy závodu na zkapalňování plynu s celkovou kapacitou 33 milionů tun, což odpovídá 45 miliardám metrů krychlových zemního plynu. Katar má zájem o dlouhodobé dodávky, protože související infrastruktura jsou kapitálově náročná aktiva.  Náklady na budovaná zařízení v Kataru se tak odhadují na téměř 30 miliard dolarů. Pro zajištění nakládky a návratnosti závodu mají výrobci zájem podepisovat dlouhodobé smlouvy”.

Jednání mezi Katarem a Německem od března vázla hlavně kvůli neshodám ohledně délky kontraktu. 

Rozhodnutí Kataru zaujmout tvrdý postoj jednoznačně podnítila zpráva, že německá společnost EnBW Energie Baden-Württemberg podepsala smlouvu s americkou plynárenskou společností Venture Global LNG o dodávkách amerického LNG na dobu 20 let. 

Brusel však podotýká, že podmínky katarské strany jsou přísnější a obtížnější než podmínky amerických plynařů. Podle podmínek německo-americké smlouvy tak bude možné v případě potřeby přesměrovat přepravce plynu do jiných zemí nebo je dokonce zcela odmítnout, aniž by bylo nutné platit plnou cenu plynu. Připomeňme, že Katar se proti této praxi staví a požaduje zaplacení celé ceny za přepravený plyn.

Evropa se samozřejmě nechce zavázat k nákupu katarského plynu na 20 let, tzn. po odstranění fosilních paliv. Nemá však čím oponovat diktátu z Dauhá. Nyní musí Evropané učinit obtížnou volbu mezi katarským a ruským plynem. Buď musí souhlasit s podmínkami Kataru, a tím ohrozit svůj plán na nulování škodlivých emisí a přechod na zelenou energii, nebo opustit zákaz ruského plynu. Soudě podle chování sjednocené Evropy jak před speciální operací ruských ozbrojených sil na Ukrajině, tak zejména po jejím zahájení lze předpokládat, že Brusel zvolí zkapalněný plyn z Kataru. 

Postoj Kataru je pochopitelný. Nyní v tomto malém, ale velmi bohatém státě na pobřeží Perského zálivu je v plném proudu grandiózní projekt rozvoje plynárenského sektoru, což zvýší produkci LNG více než jedenapůlkrát a udělá z Kataru hlavního vývozce na světě. Aby se Dauhá „navrátilo“ téměř 30 miliard dolarů výdajů, musí přirozeně někomu prodat další plyn. Krátkodobé smlouvy jsou pro ni samozřejmě méně atraktivní než ty dlouhodobé.

Situaci pro Evropu dále komplikuje fakt, že na planetě není tolik vývozců LNG. Ještě méně je mezi nimi těch, kteří by mohli stejně jako Katar za pět let výrazně zvýšit jeho produkci. Nyní je na světě velmi málo volného plynu a o nějaké úplné náhradě ruského plynu není třeba mluvit.

Evropa nyní plyn potřebuje, ale poptávka po něm ve Starém světě začne po roce 2030 klesat. Katar však právě v tuto chvíli bude potřebovat kupce, kteří jsou připraveni od něj nakupovat zkapalněný plyn po mnoho let.

Pro Pokec přeložila Janinna.

https://expert.ru/2022/06/23/k…
https://bit.ly/3OFAVqS

sdílet na

10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan
27. 6. 2022 00:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Aneb u nás v Kocourkově.

Milan
27. 6. 2022 00:32
Odpovědět  Milan

VAL

Pavel
27. 6. 2022 08:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Tato Evropa pod vedením všech těch škůdců a grázlů bude v roce 2030 v takovém stavu, že již nebude potřebovat vůbec nic, tito demagogogové tuto společnost zničí, protože Evropu připravili globální plutokraté k odpisu. V úsměvném filmu s P.Richardem Útěk se mi líbila ta scéna, ve které ten prchající boháč se svojí ženou odjíždí do Švýcar s těmi zlatými cihličkami a prašulemi a poté co jim ukradnou auto a oni cestují vlakem a zjistí, že dál nemohou, protože je stávka, volá- drahá, ti lenoši zase stávkují, jsme v hajzlu, Francie je v hajzlu. Takže teď je to stejné, drazí pod vedením těchto zmeťourů jsme v hajzlu, Evropa je v hajzlu.

Pozor
27. 6. 2022 08:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Pre EU sa závislosť na Rusku zmení na závislosť z Kataru čiže Arabov a to ešte za neporovnatelne vyššiu cenu, to fakt EU vyhrala.

Aleš
27. 6. 2022 09:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Řešení existuje. Bič a vyhnat kriminální organizaci SPOLU plus CZEXIT.
Potřebujeme českého Orbana.

janle57
27. 6. 2022 10:54
Ohodnotit příspěvek :
     

To jsou ti nejlepší přátelé a zachránci Evropy proti ruskému plynu,pokud něco chcete,tady
nám to na 20 let podepište a bude to stát 5x tolik,co od Rusů,běda jak to podle té smlouvy
neodeberete,prachy si sežeňte kde chcete,když je nemáte prodejte Hradčany,Eiffelovu věž,
zámky na Loiře nebo rovnou celé státy,nic lepšího pro náš korán udělat nemůžete.

me2d44
27. 6. 2022 12:19
Odpovědět  janle57

Podívám se na to z pohledu podnikatele: mám určitý zámysl, jak vydělat. Ale vydělám jen tehdy, když budu mít zajištěný odbyt. Prodávat to co vyrobím/Vytěžím přes burzu a ještě platit za zprostředkování – to bych byl cvok. A teď se zamyslete! Jaké má Evropa vlastně zdroje? I do našich hutí se dovážela železná ruda z Ruska, vlastní černouhelné doly jsme zavřeli (a naštvali tím tisíce horníků), vlastní automobilové závody jsme prodali zahraničním korporacím, pitnou vodu Francouzům, napadá vás něco, co nám ještě – ve vlastní zemi – patří? A jestli mi někdo řekne Lithium – tak i to chtějí prodat (asi Australanům) – jen když budou prachy na rozkradení….

me2d44
27. 6. 2022 12:21
Odpovědět  janle57

P.S. Ještě dodatek – i pro “zbytky” průmyslu na Ostravsku se uhlí dováží z AUSTRÁLIE!!!

me2d44
27. 6. 2022 16:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Už jsem to tu jednou k jednomu článku psal: když těžař chce vyhovět trhu – co se týče množství – tak tomu musí přizpůsobit kapacity: provést průzkum, vybudovat těžní věže, najmout lidi a ty zaplatit, najít spolehlivý trh… No dokud se produkty budou obchodovat na burze, pak také musí nasadit za produkty i cenu, nebo mít od odběratele garantovanou jistotu, že co si dneska objedná, to zítra neodmítne. Všechny plynovody a ropovody, včetně Družby, byly postaveny na bázi DLOUHODOBÝCH kontraktů. Nejsem ekonom, pracuji jen selským rozumem, ale když budu mít z něčeho odběr na 20 let, znamená to, že umořím nutné investice, zaplatím lidi a zbyde mi zisk. Když mám prodávat na burze, můžu půl provozu zavřít, lidi propustit a stejně prodělám. Kataru se nedivím, zvolil první cestu. Divím se Evropě – dodnes nepochopila svět

Tom
27. 6. 2022 21:43
Odpovědět  me2d44

EU jde do sracek! Dobre jim tak!