Karel Kryl -DEMOKRACIE
Karel Kryl zemřel rozčarován polistopadovým vývojem
Písničkář a básník, věčný rebel, symbol protestu proti sovětské okupaci, zapálený vlastenec rozčarovaný z návratu do svobodné vlasti, takový byl ve vzpomínkách Čechů Karel Kryl, který před deseti lety 3. března 1994 zemřel.
Karel Kryl zemřel v Mnichově, příčnou smrti bylo selhání srdce
Co tady čumíte, vlezte mi někam, copak si myslíte, že na to čekám. Co tady civíte, táhněte domů, pomníky stavíte prosím vás komu?
V písni Neznámý vojín dal Karel Kryl najevo skepsi k oslavám významných zesnulých. Trochu podobný osud jako neznámého vojína ale nakonec potkal i autora té písně.
Deset let po smrti je Kryl připomínán jako velký český autor, jeho vztah k vlasti, však byl v letech těsně před koncem přinejmenším problematický.
Nová hvězda
Karel Kryl začal vystupovat v druhé polovině šedesátých let. Zásadní zlom pro jeho dráhu ovšem představovala sovětská okupace – ve zlém a paradoxně i v dobrém. Na invazi totiž reagoval písněmi, které si získaly velkou popularitu.
Na jaře 1969 vyšla velice úspěšná Krylova deska Bratříčku, zavírej vrátka.
Prší a venku se setmělo, tato noc nebude krátká, beránka vlku se zachtělo, bratříčku, zavírej vrátka.
Nicméně o Krylovi se již tehdy nesmělo psát a v atmosféře, kdy už se rýsovala podoba nastupujícího normalizačního režimu se Karel Kryl rozhodl pro emigraci.
Žil v Německu, kde pracoval pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa. Ta čas od času do Československa vysílala i jeho písně.
Symbol Svobodné Evropy
Krylův tehdejší kolega Milan Schulz ovšem vzpomíná, že dostat je do programu stanice nebylo jednoduché.
“Svobodná Evropa nebyla stanice hudební, takže bylo někdy dosti namáhavé jeho písně do vysílání prosadit, občas se objevovaly v jeho hudebních pořadech – i když byl symbolem radia a mladí lidé poslouchali v Československu Svobodnou Evropu hodně kvůli písním Karla Kryla.”
Karel Kryl opoustil Československo jako nová hvězda, ve Svobodné Evropě pracoval jako ‘obyčejný’ redaktor.
“Byla to pro něj obživa, někdy byl i sportovním redaktorem, protože politické komentáře nepsal. Každá vlna emigrantů vnímala Kryla jinak – jinak lidé, kteří odešli po roce 1968, a lidé, kteří emigrovali po roce 1948.”
Milan Schulz vzpomíná na Karla Kryla jako na výjimečnou osobnost.
“Byl osobnost se vším, co k tomu patří. V té jedičnosti byl občas těžko snesitelný, někdy dost netolerantní, hned všechno řekl, ale když měl někoho rád, tak byl velmi milý.”
Vystoupení Karlů
Krylovy skladby mezitím v Československu téměř zlidověly – i díky tomu, že narozdíl od tvorby mnoha intelektuálněji orientovaných autorů byly relativně jednoduché, dobře zapamatovatelné a emocionálně přímočaré.
Do emigrace odešel jako vycházející hvězda
Když se tedy Karel Kryl na konci roku 1989 vrátil do vlasti byl svou popularitou až zaskočen.
Mezi významné okamžiky listopadových demonstrací patří i – z dnešního pohledu možná sporný moment, kdy Karel Kryl zpíval na Václavském náměstí v Praze hymnu společně s Karlem Gottem.
Prvotní nadšení však později vystřídala jistá deziluze – Kryl často ostře kritizoval poměry v ustavující se českolovenské demokracii.
Z jiného světa
V té době se ním často stýkal novinář Miloš Čermák, který s ním pracoval na knize Půlkacíř a hovořil s ním i o vystoupení s Karlem Gottem.
“Většina lidí to brala jako symbol usmíření dvou částí národa – té ‘disidentské a emigrantské’ a té ‘kolaborantské’, ale byl to symbol falešný.
Byla to předzvěst dlouhého období, ve kterém se nebudeme moci absolutně vyrovnat s tím, co se stalo a že k usmíření nikdy nedojde. Byl to jeden jeho z největších komplexů, byla to věc, kterou by vzal zpátky, kdyby mohl.”
Také Miloš Čermák dosvědčuje, že Karel Kryl cítil po návratu do vlastni hořkost.
“Byla to doba, kdy ty dva světy si fatálně nerozuměly, on se na naše snažení díval úplně jinak a mluvil jakoby jiným jazykem. Mnohé z jeho postojů, které se zdály být v letech 1992 či 1993 nepochopitelné, dnes už pochopit dokážu, i když je nemusím přijmout.”
Lidový majetek
Karel Kryl zemřel měsíc před svými padesátými narozeninami. Po jeho smrti se ke zpěvákovu odkazu hlásili mnozí, které on – ještě když žil – asi neměl mnoho důvodů považovat za své přátele.
V novinových článcích a knihách sporné hodnoty se tehdy probíral jeho bouřlivý soukromý život.
Nepochopení, které zčásti provázelo Krylův návrat ovšem se nedotýkalo jeho písní, které se staly jakýmsi lidovým majetkem.
Tisíce mladých lidí jeho písně znalo a zpívalo s ním. Jedno z eurofických polistopadových vystoupení popisuje písničkář Karel Plíhal.
“Karel Kryl byl samozřejmě legenda a byl to svátek, když jsem s ním mohl hrát na jednom pódiu. I jeho příjezd do Československa byl pro mě symbolem. Když s ním v Ostravě ve sportovní hale zpíval celý dav všechny jeho písně, tak to byla síla, byl jsem dojat a hodně se mi to líbilo.”
https://bbc.in/3dFJrc9
Jeho písně se hodí na dnešní podporovatele nacistů z Banderostánu,na fašoEU a na hnUSAky i po těch 54letech……a pokud bude místo OBČANŮ JEN OVČANÉ ČR budou texty platit dokud bude existovat Protektorát Böhmen und Mähren 😡🤮👎
Karel Kryl ? Písně Karla Kryla jsou, byly a budou zlým svědomím a strašlivou soudní stolicí. Byť k naší osobě mlčí. Ale stále, stále budou testovat a soudit naše činy a postoje.
Cítim sa zahanbený, ale vtedy som naozaj nechápal, prečo Karel Kryl s nami nezdieľa to nadšenie zo zmeny systému. Dnes už chápem, že on, skúsený človek hneď videl, že to čo sem zo západu smeruje nie je ten typ demokracie ktorú očakával. Proste sme sa nechali oklamať sladkými rečičkami o slobode a prosperite. Slobodu dnes majú len tí čo majú prosperitu a moc (peniaze zarobili klamaním a zdieraním ostatných).
Je mi so seba samého zle aký som bol vtedy blbý (a mladý – v 1992 som mal 21).
spíše – naivní
V těchto letech……jak jinak, jsme byli asi všichni že. 🙋♂️
Pan Tau má pravdu, spíše naivní. Mně bylo téměř 40 a už jsem chápal, že si ten převrat udělali ti lepšolidi pro sebe. Ale moc mi to nepomohlo, protože mi většina i mých kamarádů spílala, tak jsem si myslel své. Stejné to bylo, když jsem si zaplatil takový lázeňský pobyt v Luhačovicích v devadesátkách, který tam shodou okolností organizoval ukrajinský lékař Junda a překladatelku mu dělala jedna Ruska. Tehdy jsme se chystali vstoupit do EU a nadšení těch, kteří na tom pobytu byli spoluúčastni bylo neutuchající. Já byl skeptik a varoval jsem je a hned jsem byl černá ovce a to mi až do konce pobytu zůstalo. Jo lid obecný se rychle nadchne, protože když člověk důkladně nepoužívá to s čím se narodil mezi dvěma ušima, /toto jsem pochytil od některého zdejšího diskutéra/ a moc se mi to líbí, je prostě jak mi na Ostravsku kde již nežiji, říkáme v dupě.
…Dali nám nové postroje,
a ač nás chomout pálí,
zaujímáme postoje,
místo abychom stáli.
Iste, mali by sme stáť, ale čo môžeme proti “moci demokracie” vystáť? Iba ak jamu. Vždy ma pri tejto téme napadne “moc demokracie” v porovnaní.
Kosovo sa chce trhnúť od Srbska? Srbi nechcú? Tak to ich NATO zbombarduje. Zničí mosty, nemocnice, vodárne v Belehrade, rafinériu, elektrické vedenia. Lebo tak je to správně, tak to má být.
Donbas sa chce trhnúť od ukrajiny. Oho, tak to teda nie! NATO bude podporovať a zásovovať všetkým možným ukrajinu, aby Donbas udržala. Rusi prišli pomôcť svojim? Napadnutie, útok, terorizmus, okupácia! Sankcie, embargo, stop športovcom, stop kultúre.
…a to v Kijeve mosty stoja, nemocnice, vodárne, elektrárne sú v prevádzke. To je demokracia? Je.
👍 👍 👍 👍 👍
dobře ty,..
Od NATO potažmo amiokupanta NElze NIKDY ČEKAT NIC DOBRÉHO, NATOŽ DEMOKRACII!!!!
západná démonkracia sa v tomto podobá islamu, neposlušnosť voči samozvanej vrchnosti je urážka a tá sa trestá smrťou, rovnako ako aj odpadlíctvo
Pana Karla Kryla mám moc ráda. Často si pouštím jeho písničky. On byl nepochopený, protože už tenkrát věděl se bude dít v naší ovcospolečnosti. Snažil se to sdělit, ale nikdo neposlouchal nebo nechápal co říká. Dnes je to to samé. Kolik lidí je ochotno zapojit svůj mozek. Je nás tady na alternativě kolik, jednotky procent?
Kdoví, Karel do toho viděl a moc jim do toho házel vidle, kdoví?!! 🌹🌹🌹❤👍👍
Kdo ví,tak nepoví…. nesmí!
Myslím, že se jednoduše utrápil – a dobře udělal. Jednak by stejně nedržel zobák a byl by zase disidentem a druhak – ještě, že se nedožil dneška. Ten by dopadl.
Suchou stezku na Věčným vandru, barde.
Je dobře připomenout Kryla v době výročí okupace. Sám by byl překvapen, jak se v Kremlu za více než 50 let mnoho nezměnilo. Stále stejná rozpínavost, jen s jiným ideovým vybavením.
F73+A52+F22+F100+F200+F600+F800,havlochuji!
Kryl by si klidně mohl svým intelektem otřít o Havla podrážky svých polobotek od psího lejna.
Karel Kryl je jen jeden z mnoha zneužitých umělců vládnoucí mocí. Využít takového člověka k dosažení svých sobeckých a pokřivených zájmů je obrovský hnus,
Pořád věřím, že na každou svini se ta voda vaří a že se ještě dočkám, aby ty svině byly hnány k zodpovědnosti.
Doufejme, že všichni ti, kteří se podílejí na likvidaci tohoto národa a jeho degeneraci budou jednou po zásluze potrestáni i když já to už asi nezažiji, protože spravednost si dává na čas a je liknavá.