Jsme tu, abychom prosadili ten „žádoucí“ názor. Iniciativa s vazbami na Člověka v tísni likviduje diskuze
KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: #jsmetu, abychom prosadili ten „žádoucí“ názor.
Iniciativa s vazbami na Člověka v tísni likviduje diskuze.
S blížícími se eurovolbami sílí hlasy nejrůznějších politických neziskovek, iniciativ, politiků a umělců, kteří jsou žádoucně názorově ukotvení.
Jedním takovým hlasem je iniciativa #jsmetu, která se v rámci skupiny na Facebooku svolá do diskuze pod vytipovaný článek, kde jsou dle jejich názoru nevhodné (nenávistné) příspěvky. Tam se angažují a navzájem
si podpoří a „olajkují“ své příspěvky, čímž svým „žádoucím“ názorem vytlačí ostatní diskutující.
Není asi překvapením, že srdnatě obhajují EU, migraci nebo neziskovky. A administrátoři skupiny mají vazby na politické neziskovky Člověka v tísni a Evropské hodnoty.
Už jste někde v diskuzi na sociální síti spatřili hashatag #jsmetu? Pak vězte, že tahle diskuze je ideologicky ovlivněna stejnojmennou skupinou. Ta má nyní na FB asi 1,6 tisíce členů a ve jménu údajné apolitičnosti, respektu, fakt atd. se snaží ovlivňovat nebo spíše přebírat iniciativu v diskuzích pod články na Facebooku tak, aby šla žádoucím názorovým směrem. Jak jinak než ve jménu dobra a boje proti nenávisti a fake news.
Apolitičnost? Vazby na Člověka v tísni či Evropské hodnoty
Mnohé o jejich apolitičnosti nám napoví analýza youtubera „Bratricka“ (celou si ji prohlédněte níže), který zjistil, že jde z velké části o obhajobu EU, migrace, migrantů, islámu, neziskovek… V dílčích tématech pak o obhajobu Romů, Hatefree, švédské aktivistky Gréty nebo českého poslance Dominika Feriho.
„Bratricek“, kterého přijali do skupiny, pak zjistil, že jejími administrátory / moderátory, kteří vyzývají k následným akcím, jsou:
- Karolína – šéfovala misi v Kongu pro Člověka v tísni
- Tomáš – vedoucí mediálního oddělení Člověka v tísni
- Adriana – Digital strategy manager pro Člověka v tísni
- Tereza – pomáhala Člověku v tísni v afrických zemích
- Šimon – bezpečnostní analytik a koordinátor akcí Evropských hodnot
Většina moderátorů stránky je tady napojena na Člověka v tísni, jehož vede Šimon Pánek.
Ten svého času seděl ve správní radě Sorosovy pražské pobočky Open Society Fund a v současnosti je hlasitým zastáncem africko-blízkovýchodní migrace a kritikem národně smýšlejících politiků.
A o Evropských hodnotách, které řídí ex-pornoherec pro mužské osazenstvo, jste už možná taky slyšeli. Teoreticky může jít o náhodu a nemusí to nic znamenat, ale tato pravděpodobnost, alespoň dle mého, se limitně blíží nule.
*OPRAVA: Byl jsem informován jedním z administrátorů #jsmetu, že celkem je moderátorů a administrátorů 12, tudíž se touto cestou omlouvám za nepřesný údaj.
Na Člověka v tísni je tedy napojena nikoliv většina, ale „jen“ třetina.
PR v DVTV, kde mají/měli vazby na Sorosovu pobočku OSF v Praze
O apolitičnosti tak nemůže být ani řeč a finance a mediální pokrytí zajištěno. V DVTV v dubnu proběhl PR rozhovor, který pak Bakalova média pochopitelně sdílela jak na iHned, tak na Aktuálně.
Ostatně Daniela Drtinová z DVTV seděla ve správní radě Sorosova OSF až do 15. prosince 2018.
Dokáže paní Drtinová vůči neziskovému sektoru, jehož byla v nemalé míře členem, zachovat nestrannost?
Stačí se podívat na některé její rozhovory s lidmi z tohoto sektoru a nemusím ani naznačovat.
Jak konkrétně uskupení funguje?
Moderátoři skupiny vyzvou členy k „akci“ do vybrané diskuze pod sdíleným článkem na FB, kde je podle nich potřeba trochu dobra (viz printscreeny).
Příklady:
„+++ AKCE ++++ Hezký den vsem, diskuse pod timhle clankem o migrantech na lodi z Libye se zvrhava…pojdme to zkusit napravit nejakymi fakty a mirnenim hejtu….“
„+++AKCE+++ Je to tady… tři hodiny čerstvý (začerněno) k Ferrimu na EuroZprávávch.
Jdeme na to, srdce srdnatá!“
A slovy koordinátora projektu Jakuba Dostála řečenými v DVTV:
„Vzájemně se podpoříme a tím využijeme ten facebookový algoritmus, kdy si vzájemně olajkujeme ty vlastní komentáře, tím to vyjede nahoru. Momentálně v naší nejúspěšnější diskuzi si myslím, že jsme dosáhli u každého člena okolo 150-200 lajků, což už si myslíme, že je dobrá síla. A když budeme růst stejně jako například, nebo to jsou vysoké ambice, jako ve Švédsku, kde ta skupina má 75 tisíc, kde ta síla je opravdu taková, že když vejde do nenávistné diskuze, tak opravdu ten hlas tý věcnosti a těch faktů je slyšet.“
„Jelikož ta (pozn. autora: Facebook, internet) platforma k diskuzi nefunguje, neexistuje a není tady ten dialog, tak se ty dvě skupiny dost často překřikují. A my touto platformou, touto iniciativou doufáme, že by tyto dvě skupiny a nejen ty mohli k sobě najít cestu. A my tímto směrem chceme dát těmto skupinám cestu jak spolu mluvit na bázi slušnosti, respektu a hlavně i faktu.“
Udavačské Elfy doplňují agitátoři #jsmetu
Chtějí, aby tyto dvě skupiny k sobě našly cestu, a proto – když vycházím z první citace – druhou skupinu sami hromadně překřičí, přelajkují a upozadí….. Samozřejmě ve jménu vyššího dobra…
Večer pak mají po dobře odvedené práci takzvaný „táborák“, kdy moderátor sdílí ve skupině obrázek ohně a ostatní mohou probrat to, jak krásně udělali svět lepším a totalitnějším.
„+++Táborák+++ V posledních dnech jsme přivítali spoustu členů! Zkusili jste s námi dnes vstoupit do akce? Jak se Vám diskutovalo? Máte nějaké dotazy? Máte slovo!“
Co si o tom myslím já? Že udavače, kteří se označují za Elfy, u nás doplňují agitátoři šířící „dobro“ a žádoucí názor. Doporučoval bych mladým úderníkům, aby se podívali na film Die Welle (Náš vůdce) z roku 2008 nebo si znovu přečíst Orwellovo 1984 nebo Kallocain od Karin Boye.
Některým by to možná alespoň pootevřelo oči…