nezařazené

Itálie zabavila dvě lodě zachraňující migranty

Italská pobřežní stráž zabavila v uplynulých dnech dvě lodi neziskových organizací, jež ve Středozemním moři pomáhaly zachraňovat migranty plavící se z Afriky do Evropy, uvedla v ve čtvrtek agentura Reuters. Podle italských úřadů jsou důvodem pro zabavení plavidel technické nedostatky, představitelé španělské a německé organizace ale tvrdí, že jde pouze o zástupný důvod a že cílem je zablokovat záchranné operace.

Loď Alan Kurdi německé organizace Sea-Eye byla v přístavu v Palermu zabavena v úterý, ve středu pak stejně dopadla loď Aita Mari španělské humanitární organizace Salvamento Marítimo Humanitario.

Odstavení německého plavidla úřady zdůvodnily neupřesněnými nesrovnalostmi, které by podle nich mohly ohrozit bezpečnost posádky i případných cestujících.

„Zadržení naší lodě je obtěžováním, jehož cílem je postupné zastavení civilních záchranných misí na moři,” uvedl mluvčí Sea-Eye Julian Pahlke. Podle něj je zabavení s odkazem na bezpečnostní prohřešky „groteskní”, protože loď nedávno absolvovala generální prohlídku.

Německé úřady: Důvody k zadržení nejsou

Na stranu neziskové organizace se postavilo i německé ministerstvo dopravy, podle nějž italské úřady neuvedly žádné vážné porušení pravidel provozu, které by zadržení lodi ospravedlnilo. „Německé úřady jsou kvůli vyjasnění situace v těsném kontaktu s majitelem plavidla a italskými úřady,” uvedlo ministerstvo.

Při středečním zadržení španělské lodi Italové argumentovali „technickými a normativními nedostatky”, uvedla agentura DPA.

Italská vláda v dubnu oznámila, že kvůli šíření koronaviru uzavře své přístavy lodím nevládních organizací, které zachraňují migranty z člunů ve Středozemním moři zejména u libyjských břehů. Loď Alan Kurdi se pak kvůli zákazu dostala do potíží, protože neměla kde vylodit 150 zachráněných migrantů. Po dvou týdnech je nakonec směla přemístit na italský trajekt, kde poté strávili dvoutýdenní karanténu.
Migranty z lodí humanitárních organizací nyní nepřijímá ani Malta.
https://bit.ly/3bi3XZs

sdílet na

8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Telex
8. 5. 2020 16:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Jen at zabavuji. Italum uz dochazi delsi dobu trpelivost. Nebyt v EU, tak je mi to osobne uplne ukradeny. At si ty zapadnii zemicky treba kompletne zahlti banda vychcanych afronefachcenku. Stejne si nic ti jinyho ti zapadni kolonizatori nezaslouzi. Vzdyt do ted zdimou z Afriky co se da. Ale bouhuzel jsme momentalne jejich spojenci a hrozi priliv techto osob i k nam. A navic jsem ateista. Takze uz by bylo na case zarazit kseft temto mafianum. 🙂

Editor
8. 5. 2020 22:52
Odpovědět  Telex

A co lodí naplněných sirotky čeká na vykládku, nikdo je do přístavů nepouští, ani vstřícná Malta. Jenže to nejsou lodě neziskovek, ale normální i kontejnerové. Neziskovky jim siroty šoupnou na moři do plavební trasy a oni je nalodí… protože mořské právo. A tam už začíná být situace dost nebezpečná, samozřejmě, že ne pro ta nebožátka. Co zmůže 15-20 členů posádky proti 80 sirotkům v plné síle.

Telex
8. 5. 2020 23:14
Odpovědět  Janinna

Heke, je to jednuche. Nase hranice – nase zakony. Ale nase hranice neexistuji. . .

Editor
8. 5. 2020 23:22
Odpovědět  Telex

Ale existují, podívej jak to jde teď… když se chce, nebo musí.
No a hlavně na těch hranicích by měli stát naši vojáci, v Mali a Afghánistánu jsou nám prd platný.

Telex
9. 5. 2020 12:07
Odpovědět  Janinna

No uvidime jak to s tema hranicema vydrzi dlouho. Myslis nasi zoldaci. To mas urcite pravdu, ale oni tam brani nasi zem prece?

Editor
9. 5. 2020 15:52
Odpovědět  Telex

:)) Jo, o tom se vedou zvěsti… u Kábulu se přeci bojuje za Prahu, říkají naši nejvyšší představitelé.

Telex
11. 5. 2020 02:15
Odpovědět  Janinna

Jo, a v Praze za Kábul. ?

Editor
9. 5. 2020 16:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Ten jeřáb tam mají, aby mohli vracet pašerákům ty nafukovací čluny? Ani bych se nedivil-