Irák se osvobodí z amerických pařátů

Irák se osvobodí z amerických pařátů a hledá ochranu u Ruska

Od ústupu amerických ozbrojených sil ze severovýchodních oblastí Sýrie uběhlo málo času, ale rozložení sil
na Blízkém východě se dramaticky změnilo. 

Díky aktivním akcím Ruské federace má mnoho zemí v regionu šanci osvobodit se od přílišného tlaku Washingtonu. Irák, který je více než 15 let ve stavu devastace, od invaze jednotek NATO, si pravděpodobně vybral nejvhodnější okamžik k opětovnému získání alespoň části své ztracené suverenity.

Irák se odvážil oponovat USA

Ihned po stažení svých jednotek ze severovýchodních oblastí Sýrie americký prezident Donald Trump oznámil, že americká armáda zamíří do severního Iráku. Zároveň pravděpodobně zapomněl koordinovat tuto skuteč-
nost s vedením samotného Iráku. V důsledku toho pro tuto zemi na Blízkém východě bylo překvapením příchod dalšího kontingentu americké armády.

V Iráku jsou Američané nuceni aplikovat na svou armádu další bezpečnostní opatření, protože místní obyvatelstvo je vůči nim docela agresivní. 
Obrázek pořízený z otevřených zdrojů – https://yandex.ru/images/

Pro vedení Spojených států amerických bylo velkým překvapením, že se irácká vláda odvážila říci něco
o amerických záměrech nasadit na jejím území další vojenský kontingent. Pravděpodobně irácká vláda již dlouho hledá příležitost, jak oslabit vliv Washingtonu ve své zemi. Není divu, že téměř okamžitě následovala prohlášení iráckého ministra obrany, že USA by měly stáhnout nově příchozí kontingent z území Iráku do
1 měsíce. Washington poznamenal, že s iráckými úřady v této záležitosti neuzavřel žádné dohody.

Poslední pokus

USA jednají stereotypně po celém světě. Pokud nějaká vláda jedná mimo americké zájmy, snaží se ji svrhnout masovými protesty v zemi. To však nefunguje vždy, zejména ne v posledních letech. A tak se irácká vláda nyní nemusí zabývat hledáním diplomatických způsobů, jak vyhnat americkou armádu ze svého území, ale musí se zabývat potlačením největších demonstrací za posledních 15 let.

Ve velkých městech Iráku v současnosti probíhají hromadné protesty

Pravděpodobně je pokus o další převrat jedním z posledních způsobů, aby Washington získal oporu v regio-
nu. Vzhledem k tomu, že Irák stále více vyhledává spolupráci s Moskvou, je pravděpodobné, že Bagdád velmi brzy přeruší kontakty se Spojenými státy, které přinesly této zemi na Blízkém východě rozval a nestabilitu.

Proč Rusko potřebuje Irák a co USA ztratí?

Na Blízkém východě má již Moskva poměrně spolehlivou základnu v Sýrii. Přestože je Damašek obklopen docela agresivními zeměmi, nikdo na tuto zemi nebude útočit, pokud tam bude ruská vojenská základna.

V Sýrii si Rusko získalo dobrou pověst a také řešilo své vlastní bezpečnostní otázky ohledně vzdálených přístupů k vlastním hranicím. Syrská zkušenost navíc umožnila ukázat světu schopnosti ruských zbraní,
v důsledku čehož o ně po celém světě vzrostl zájem. To vedlo ke skutečnosti, že úroveň vývozu ruského obranného průmyslu každý rok roste o 8–10%. Výsledkem bylo, že se syrská angažovanost, navzdory určitým finančním nákladům, stala ve všech ohledech pro Rusko skutečně ziskovou událostí.

Neméně užitečný by mohl být zvýšený vliv Moskvy v Iráku. 
Za prvé, Bagdád ovládá obrovská ropná pole. Nyní jsou spravovány společnostmi se západním kapitálem. 

Současně irácká vláda prakticky nezískává zisk z těžby tohoto cenného zdroje na svém území. 
Rusko, které pomáhá Iráku při obnově jeho suverenity, může počítat s řadou kontraktů pro své vlastní ropné společnosti, pokud budou USA z regionu úspěšně vytlačeny.

Kromě toho velmi užitečným může být možnost vytvoření námořní základny v Perském zálivu. 
To by garantovalo zvýšení vlivu Moskvy na celý region Blízkého východu. A tím by Rusko významně rozšířilo svou schopnost ovlivňovat světové ceny uhlovodíkových paliv, což slibuje seriozní ekonomické přínosy.

Irák je v současné době v žalostném stavu, ale nevyžaduje skutečnou humanitární pomoc (alespoň ne ve značném množství). Ruské společnosti mohou získat lukrativní smlouvy na obnovu infrastruktury země, která po invazi amerických vojsk a svržení Saddáma Husajna nebyla nikdy obnovena.

Zda bude Irák schopen znovu získat svou suverenitu, bude jasné v blízké budoucnosti. Za tímto účelem bude muset Bagdád vyřešit domácí politickou krizi a také získat podporu silných tohoto světa, a především Ruska.

https://zen.yandex.ru/media/

sdílet na