nezařazené

Irák bude repatriovat občany uvízlé na polsko-běloruské hranici

15. listopadu 2021

Irácká vláda začne repatriovat své občany uvízlé na polsko-běloruské hranici, protože tamní lidé čelí mrazivým podmínkám a nemají životně důležité zásoby.

Představitelé irácké vlády potvrdili, že repatriační let začne ve čtvrtek pro ty, kteří se chtějí vrátit, na „dobrovolném“ základě.

“Irák provede první let pro ty, kteří se chtějí dobrovolně vrátit,” řekl v neděli mluvčí iráckého ministerstva zahraničí Ahmed al-Sahaf.

Neuvedl, kolik lidí bude moci nastoupit na první let Minsk-Bagdád, ale řekl, že Irák zaznamenal 571 svých občanů uvízlých na hranici, kteří vyjádřili ochotu být repatriováni.

Na obou stranách polsko-běloruské hranice táboří tisíce migrantů z Blízkého východu, včetně některých z autonomní kurdské oblasti na severu Iráku .

Západní země obvinily vládu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že krizi připravila tím, že povzbudila migranty, aby přišli do Běloruska a pokusili se prolomit hranici.

Lukašenko, který je u moci téměř 30 let a vedl zátah proti svým odpůrcům, obvinění odmítá a obviňuje Západ.

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění ze zapojení a vyzval Evropskou unii, aby mluvila přímo s Běloruskem.

Zastavení krize

Pravidelné letecké spojení mezi Bagdádem a Minskem bylo pozastaveno v srpnu, což přimělo lidi cestovat přes Turecko, Katar, Spojené arabské emiráty a Egypt, uvedlo irácké ministerstvo zahraničí.

Spojené arabské emiráty v pondělí zakázaly afghánským, syrským, jemenským a iráckým občanům lety do Minsku.

Turecko v pátek zakázalo stejné skupině občanů létat ze svých letišť do Běloruska, zatímco soukromý syrský dopravce Cham Wings Airlines v sobotu lety do Minsku zastavil.

Očekává se, že místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas v pondělí odcestuje do Bagdádu, aby tuto záležitost projednal.

Ministři zahraničí EU se mají v pondělí sejít v Bruselu, aby rozšířili sankce vůči Bělorusku.

Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell uvedl, že ministři schválí sankce vůči každému, kdo se podílí na obchodování s migranty, včetně leteckých společností, cestovních kanceláří a úředníků.

“Lukašenko to špatně pochopil.” Myslel si, že by nám tímto způsobem zkroutil ruku a donutil nás zrušit sankce,“ řekl francouzskému týdeníku Journal du Dimanche.

Běloruští představitelé uvedli, že v největším táboře poblíž vesnice Bruzgi žije asi 2000 lidí, včetně těhotných žen a dětí.

Polsko odmítlo vpustit uprchlíky a migranty a obvinilo Bělorusko, že jim brání v odchodu.

Navzdory obtížím se některým stále podaří překročit hranice, ale často jsou zadrženi. Polsko údajně provádí tlačení a posílá ty, kteří překročí hranici, zpět do Běloruska.

Humanitární agentury říkají, že na hranicích zatím zemřelo nejméně 10 uprchlíků a migrantů – ale varují, že toto číslo je pravděpodobně podhodnocené. Říká se, že se rozvíjí humanitární krize, protože teploty klesají pod bod mrazu, což nabádá k deeskalaci.
https://www.aljazeera.com/news/2021/11/15/iraq-to-start-repatriating-its-citizens-at-poland-belarus-border

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
josef
15. 11. 2021 14:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Nějak mě uniklo kdo platil Dubaji za letadla co vozila migranty do Belarusi . Neslyšel jsem že by Lukašen zval migranty do země. Slyšel jsem naopak Němce že to zvládnou . To je teda bordel kde je ta pravda a láska. Radši se ptát ani nebudu .