Guardian: „Už nejsme něčí kolonie“ – Mexiko ostře reagovalo na kritiku EU
Mexické úřady zaútočily na Evropský parlament a obvinily ho z „koloniálního myšlení“.
Důvodem byla rezoluce, ve které unijní zákonodárci radí vůdci latinskoamerické země, kterým je Andrés Manuel López Obrador, aby zmírnil svou rétoriku vůči představitelům tisku, píše The Guardian.
Mexické úřady ostře reagovaly na Evropský parlament a obvinily jej z „korupce, lží a pokrytectví “.
Důvodem byla výzva zákonodárců EP vůdci země Andrési Manuelu Lópezi Obradorovi, aby “omezil ” svou rétoriku vůči médiím, píše The Guardian.
Mexiko je považováno za jednu z nejnebezpečnějších zemí pro žurnalistiku. Jen letos tam zemřelo nejméně šest zástupců tisku, který je často napadán místním „populistickým prezidentem “, upozorňuje publikace.
Den předtím více než 600 europoslanců podpořilo rezoluci odsuzující zabíjení novinářů.
Vyjádřili také obavy, že López Obrador, také známý jako Amlo, používá své projevy k „očerňování a zastrašování nezávislých novinářů, vlastníků médií a aktivistů “. Podle poslanců toto chování mexického prezidenta zhoršilo “atmosféru pokračujících útlaků”, který zažívají místní novináři.
Poslanci EP vyzvali ke „konkrétním, rychlým a účinným “ krokům k ukončení násilí páchaného na obráncích lidských práv a pracovníkům médií.
Podle The Guardian – usnesení EP Amla jednoznačně „rozhněvalo“.
Jeho vláda Evropskému parlamentu ostře odpověděla:
„Nezapomínejte, že už nejsme nikoho kolonií. Mexiko je svobodná, nezávislá a suverénní země. Pokud bychom skutečně byli v situaci, kterou popisujete ve své brožuře, pak by našeho prezidenta nepodporovalo 66 procent občanů,” uvedly mexické úřady v prohlášení.
Ve svém projevu také nazývají evropské poslance „berany “ a „reakcionářskými podněcovateli “, kteří se údajně snaží odklonit zemi z jejího kurzu. Navíc sám Amlo obvinil navrhovatele rezoluce z „pomluvy “ a „kolonialistického myšlení “. Zároveň prezident “bagatelizoval význam ” nedávných vražd mexických novinářů, tvrdí publikace.
“Bohužel během prvních dvou a půl měsíců tohoto roku bylo zabito asi 5 000 Mexičanů. A pět z těch 5000 se ukázalo být novináři,“ řekl López Obrador na své každodenní tiskové konferenci.
Amlova pozice vzbudila zmatek a hněv.
„Skandalózní, šílený, hanebný,“ napsal na Twitteru bývalý mexický velvyslanec ve Spojených státech Arturo Sarujan a přirovnal prohlášení vlády k „útokům “, které typicky používají diplomaté z „autoritářských režimů “ ve Venezuele, Nikaragui nebo na Kubě.
“To je ubohé prohlášení, ” posteskla si politoložka a spisovatelka Denise Dresser. “Ponižuje to vládu. Ponižuje to zemi.”
Amlo během první poloviny svého prezidentství opakovaně odstřeloval (slovně) novináře. Zatímco jiní „regionální populisté “ Donald Trump a Jair Bolsonaro se staví proti „falešným zprávám “, mexický vůdce nazývá kritiky „zkorumpovanými “.
López Obrador v posledních měsících zesílil svůj tlak na tisk. Podle kritiků se tím snaží odvést pozornost od nepříjemných obvinění. Prezidentův syn podle nich žije v luxusním sídle bývalého zaměstnance americké společnosti, která vydělala desítky milionů dolarů na obchodech s mexickým státním ropným gigantem Pemex.
Amlo “vrátil úder ” odhalením platu jednoho z “udavačů ” – novináře Carlose Loreta de Mola. Publikování vyvolalo pobouření opozice, která obvinila prezidenta, že tyto daňové údaje získal „nelegálně “.
Mezitím chování mexického prezidenta vyvolává stále větší mezinárodní odsouzení.
The Washington Post tak kritizoval „odvážný pokus Alma zdiskreditovat a zastrašit “ Loreta de Mola a pronásledování novinářů. “Eskalace násilí je skvrnou na demokratické pověsti Mexika,” uvedly americké noviny a vyzvaly administrativu Bidena, aby “se postavila za svobodný tisk.”
Na otázku, co si myslí o takové kritice, Amlo odpověděl smíchem, uzavírá The Guardian.
O Mexiku skoro nic nevím, ale dopracovali jsme to tak daleko, že jestli je prezident odsuzován “mezinárodním společenstvím států”, tak asi dělá něco dobře.
Problém je ale vtom že momentálně vládnoucí prezident je levičák a nelze změnu provezt ze dne na den předešlí prezidenti nevadili protože šli amíkům na ruku!
a ze tomu spolecenstvi ne vadila likvidace novinaru na Ukr a este jim asi nevadi Asange
On je levicový president, jak zde bylo poznamenáno a to vadí. Ať se profláklá EU stará o svobodu slova a lidská práva zde na svém kontinentu. Všichni moc dobře vědí, jak se tato autoritářská ekipa chová ke svým lidem, viz namátkou Francie, Itálie apod. A co svoboda slova a lidská práva v ujařmené zemičce zvané ČR. Tito slouhové plutokratického globálu si myslí, že jsme se snad stali bezmozky. Tuto tragikomedii mohou možná inscenovat s většinou zdejší populace, ale ještě pořád nás zbývá dostatek, který, jak odpověděl svému bratru Johanu, jenž prohlásil, že je majitelem jmění, odpověděl Ludwig van Beethoven, že on je majitelem mozku.
Co se děje v Mexiku je věc Mexika. Co je do toho, dop-rdele, nějakému Evropskému parlamentu?!
Tak mě napadlo jak asi vypadá ráj,ráj je země bez novinářské svoloče.
Jižní Amerika se svým způsobem odkopává * z pod té deky* zio-uszupackych nátlakových skupin a pochopitelně , těm se to sakra hrubě nelíbíˇ. Veškeré výšplechty* EU nejsou nic jiného než *ŠPINAVÁ PRÁCE * v zastoupení Zion-orlosupů , aby bylo vidět jak jsou všechny demol-kratické státy *SOUDRŽNÉ* – opět a opět – pořád dokola stejná písnička.
Ano nejsou kolonie, my bohužel ano.