Geny ovlivňují IQ, napsal vědec. Jako rasistu ho vypudili z Cambridge
7. července 2019 12:59
Mladého britského výzkumníka Noaha Carla propustili z univerzity v Cambridge poté, co jej stovky akademiků obvinily z šíření rasistické pseudovědy. Carl psal i o vztahu genů a inteligence a o kriminalitě imigrantů. Na jeho obranu vznikla jiná petice a Carl se chce soudit. K jeho kritikům i podporovatelům patří také několik Čechů.
Po vyhraném konkurzu nastoupil Carl loni v létě na místo začínajícího badatele na St. Edmund’s College v Cambridge. Letos na přelomu dubna a května s ním však jedna z nejprestižnějších světových univerzit ukončila spolupráci.
Univerzity v Oxfordu a Cambridge čelí obviněním z rasové segregace |
Od loňského listopadu jej vyšetřovala, protože se stal terčem kritiky studentů a otevřeného dopisu stovek akademiků z celého světa. Ti bez jediného důkazu napsali, že Carlova díla jsou „eticky podezřelá“ a „metodologicky pochybená“. Obsahují prý „zásadní chyby v analýze a interpretaci dat“.
Petice označila (některé) Carlovy články za „rasistickou pseudovědu“. Dodala, že jeho texty již využívají krajně pravicová média ve snaze přiživit xenofobní a protiimigrantskou rétoriku.
Kritici vyzvali univerzitu v Cambridge, aby se od podobného výzkumu distancovala a přezkoumala proces Carlova jmenování. Mezi signatáři je například levicový antropolog David Graeber, který se hlásí k anarchismu. Dopis podepsal také třeba Filip Vostal z Akademie věd ČR.
Carlovi zastánci poukazují, že většina petentů nejsou odborníci na výzkum inteligence či související témata. Zdůrazňují také, že Carl publikoval i v renomovaných odborných časopisech a na této platformě s ním má být případně polemizováno.
Carl mimo jiné analyzoval vztah inteligence a politických postojů, například rozdíly ve verbální inteligenci příznivců americké Republikánské a Demokratické strany. Mapoval i vývoj IQ v různých regionech Británie.
Považuje za nesporné, že geny ovlivňují inteligenci jednotlivců. O případném vlivu genů na prokázané skupinové (rasové) rozdíly v IQ neučinil žádný závěr, tento názor však označil za racionální hypotézu, kterou lze legitimně zkoumat. Varuje, že potlačovat diskusi o rase, genech a IQ může napáchat více škody než užitku.
Carl také argumentoval, že různé národnostní skupiny imigrantů mají odlišné sklony ke kriminalitě. Odpor Britů k imigrantům podle něj stoupá s mírou (násilné) zločinnosti těch kterých skupin.
Cambridge jako hlásná trouba rasistů?
Prohlášení St. Edmund’s College tvrdí, že škola podporuje i výzkum, který může být kontroverzní či citlivý. Musí však splňovat „uznávané standardy etiky a integrity výzkumu“ a být prováděn s „patřičně přísnou metodikou“. Některé z Carlových prací prý těmto kritériím nevyhovují.
Cambridge také vadí, že Carl spolupracoval „s řadou jednotlivců, o kterých bylo známo, že zastávají extrémistické názory“. „Existovalo vážné riziko, že jmenování Dr. Carla by mohlo přímo či nepřímo vést k tomu, že škola bude využívána jako platforma pro prosazování názorů, které by mohly podněcovat rasovou nebo náboženskou nenávist,“ vysvětluje prohlášení.
Dodává, že kvůli Carlovi se zhoršila atmosféra na škole, kde se mnozí cítili zraněni či zrazeni, neboť nemohli uvěřit, že se Cambridge spojuje s takovýmito názory. Škola zdůrazňuje, že Carl dostal šanci se před vyšetřovací komisí bránit a to jak písemně, tak osobně.
Debata o rasách jako ideozločin?
Záhy vznikla i petice na Carlovu podporu, kterou také podepsaly stovky akademiků z celého světa. Je mezi nimi například americký psycholog Jonathan Haidt, kterému v češtině vyšla práce Morálka lidské mysli: Proč lidi rozděluje politika a náboženství.
Signatářem je i filozof Vlastimil Vohánka z Palackého univerzity v Olomouci a český matematik Petr Zizler, který působí na univerzitě v kanadském Calgary.
Na straně Carla stojí jednoznačně aktivistický server Quillette, jenž v narážce na Orwella napsal, že vědce vyhodili za spáchání „ideozločinu“.
„Vláda davu drtí svobodu projevu na akademické půdě,“ hřímá titulek článku v deníku The Times od profesora politologie Matthewa Goodwina. Podle něj útok na Carla doprovázely i protesty studentů a neupřesněný vandalismus.
Goodwin míní, že aktivisté zničili vědci kariéru. Ten začal na internetu úspěšně vybírat peníze, aby se mohl vůči Cambridge právně bránit. Devětadvacetiletý absolvent sociologie na prestižním Oxfordu Carl se označuje za umírněného konzervativce, který podporuje přísnější pravidla pro imigraci a odchod Británie z Evropské unie.
V českém prostředí se skupinovými rozdíly v IQ zabývá kniha Tabu v sociálních vědách od psychologa Petra Bakaláře. Také on čelil obviněním z vědecké nepoctivosti a (krypto)rasismu.
Aby se omezilo neadekvátní používám termínu rasista, jehož jediným cílem často je ukončit diskusi , je třeba si položit a zodpovědět tři otázky (Levin, 1997, s. 153):
1. Jsou rozdíly mezi rasami samy o sobě špatné?
Rozdíly mezi rasami jsou biologická skutečnost. Realita může frustrovat naše přání, ale sama o sobe není dobrá ani špatná.
2. Je přesvědčení o rozdílech mezi rasami špatné?
Přesvědčení samo o sobě je buď pravdivé, nebo nepravdivé, není dobré ani špatné.
3. Je výzkum rozdílů mezi rasami neetický?
Výzkum rozdílů mezi rasami je neetický a potenciálně rasistický, pokud je mot ivován například radostí z ponižování. Ale pokud je výzkum motivován touhou znát pravdu nebo touhou po spravedlnosti, neetický není.
To je z tebou zmíněné knihy Tabu v sociálních vědách.
U nás už vylučují za Jana Husa, jak jsem teď někde zahlédla, už mě nic nepřekvapí.
udělej něco s tím obrázkem, já ho tam dal jenom jednou a nemám morálku zkoumat proč je tam dvakrát. A taky ho zalícuj bitte 🙂
nooo,…. co bych pro tebe neudělala? To nejhorší necháš na mě, jo??:)) obrázky mě taky nebaví, hlavně hledat nějaký vhodný k tématu. Nemůže ti lícovat, když vybíráš takhle malinký obrázky. Musela jsem najít jiný, tak snad ti bude vyhovovat,?
já na lícování kašlu, to jen tvé estetické oko tím trpí 😛
To ti teda povím, copak estetické, jsem drobátko pošahaná… asi:))
Dobrej článek.
A on snad někdo z nás, co se tu vyskytujem je nepošahaný? 😛
Chi, chi…. dobrá odpověď… nikdy nezklameš:))
Víš, co bylo v Seven Sister´s Road v Tottenhamu?
Stromový zázrak?
Svobodník si vytrhl svou vlastní horní protézu a položil ji na stůl k prozkoumání. “Tyhle dělal ručně pan Gravel, nejlepší dentišta v celý ulici Sedmi sester.
Čistá slonovina, žádnej bakelit jako ty tvoje kšupáky …”
“Já ti ukážu bakelit, to uvidíš!” Maloney zuřivě praštil svým umělým chrupem o hranu stolu.
“Tvrdý jako železo. Pevný jako týkový dževo. Jen to zkus ty, žížnout tak těma švejma náhrobníma kamenama!”
Ahááá. Jak jsem vyhrál válku? nebo??
jj
:)) mě zkoušíš:)
to byl kontrolní chroust, jestli jsi četla mojí odpověď u joshova příspěvku o doktorovi z Anglie 😛
Ne asi nečetla:)) těch komentářů tady zase až tak moc není?
nojo, pak ti unikla souvislost 😛