Evropa bez hranic? Schengen? Říkal jsem, že za to zaplatíme nemalou cenu! Klaus se rozpálil ve studiu ČT
Bývalý prezident Václav Klaus ve čtvrtečním Interview na ČT24 pohovořil o dnešním vyhlášení nouzového stavu a dopadech koronavirové epidemie na ekonomickou situaci. Zkritizoval politiku otevřených hranic a poukázal, jak v událostech posledních hodin slovo „Evropská unie“ „vyšumělo“. To, že Evropská unie současnou situaci neřeší, však naopak chválí, jakmile se do toho EU pustí, tak podle jeho slov „bude hůř“. Zmínil taktéž dopady na ekonomiku, ty mají být vyšší, než někteří predikují.
Václav Klaus řekl, že jsme se nyní dostali do „podivné slepé uličky, kterou nikdo z nás nečekal“, a měli bychom myslet i na dlouhodobější faktory, které nynější stav vyvolá. Podle bývalého prezidenta jsme si zvykli, že nám již nic takového nehrozí a s touto situací mají zkušenosti vlastně jen lidé starší sta let, kdy se Evropa potýkala se španělskou chřipkou. Nyní se podle něj ukázalo, že jsme postaveni před stejné hrozby, jako tomu bylo v minulosti. „Nepokorně jsme si mysleli, že nic takového nehrozí,“ zmínil.
Viru by se podle bývalé hlavy státu „nežilo tak dobře jako teď“, pokud by nebyly otevřené hranice. „Já jsem byl od začátku člověkem, který zpochybňoval Schengen, člověkem, který zpochybňoval Evropu bez hranic. Říkal jsem, že za to platíme nemalou cenu… nikdo to nechtěl slyšet,“ poukázal s tím, že „vyndat z kapsy pas je jen malé zdržení člověka v rozletu za svobodou“. Připomenul i vlnu masové migrace v roce 2015 a tázal se, zdali to nyní lidem „otevře oči?“. „Každý zodpovědný člověk by měl vědět, že je správné na hranici ukazovat pas,“ dodal.
Současná „otevřenost“ je podle prezidenta Klause fiktivní a slovo „Evropská unie“ v posledních hodinách „vyšumělo“. „Každý ví, že o Evropskou unii nejde, každý se zabývá tím, co dělají v Itálii a jak si to řeší v Itálii, každý se zabývá tím, co dělá jiného Německo, a my se samozřejmě zabýváme tím, co děláme my,“ vysvětlil.
Evropská unie podle něho najednou není účastníkem debaty, a to „je dobře“. „Jsem rád, že se do toho Evropská unie neplete,“ uvedl. Klaus se bojí toho, že EU situaci začne řešit, pak prý „bude hůř“.
Naše vláda podle ekonoma dělá podobné kroky jako vlády mnoha dalších zemí. „Není-li vakcína, tak jediné řešení přece je karanténa,“ pokračoval a odvolal se i na slova epidemiologů. Jak Klaus potvrzuje, tak to sice koronavir nezničí, ale rozloží to jeho působení v čase, a tím se zabrání totálnímu zahlcení zdravotních zařízení a vše bude zvládnutelné. „Myslím, že si to naši zdravotníci přejí,“ podotkl.
Přístup Německa Klaus zatím nechce hodnotit a neví, zdali včerejší řeč kancléřky Merkelové byla promyšlená. Německá kancléřka včera ve svém projevu pronesla, že nemoc může postihnout šedesát až sedmdesát procent obyvatel.
Smrtnost koronaviru podle věku. FOTO: Repro ČT24.
Václav Klaus netuší, co současná situace způsobí po ekonomické stránce. Obává se ale, že míru stability naší křehké ekonomiky přeceňujeme. Vývoj připodobňuje k J křivce ekonomického vývoje.
Upozornil, že máme spoustu zranitelných firem v cestovním ruchu, hoteliérství, dopravě a desítky až stovky firem padnou. Predikce některých ekonomů, že se náš růst sníží pouze o procento, vyvrací, nabídkový a poptávkový šok je podle něho příliš vysoký. Obává se také, že státy současnou situaci využijí k dalším regulacím a uzurpování další moci. Z vládní pomoci má tak velký strach. Kritizoval i „maláčovský způsob pohledu“, což je „slibování každému všechno“. Velký problém nyní profesor Klaus spatřuje u nabídkové strany ekonomie, ta totiž pocítí přerušení jednotlivých vazeb mezi zeměmi.
Prezident Klaus napsal do novin: Toto je cena za Schengen, říkali jsme to léta. Teď se chovejme jako jeden národ
13.03.2020 14:07
Exprezident Václav Klaus se prý nechce pouštět do hodnocení pandemie koronaviru, neboť není epidemiologem. Nezdráhal se však pustit se do EU. Šíření koronaviru je podle něj daní za to, že jsme si odvykli ukazovat pas na hranicích. Klaus má za to, že volný pohyb osob po EU není výrazem svobody, ale znamená obrovské riziko.
„Velmi zřetelně se ukazuje výše ceny za nadměrnou otevřenost světa, za to, že na hranicích nemusíme ukazovat pas. Je to cena za Schengen, tedy za Evropu bez hranic, což jsme se někteří snažili nahlas říkat už dlouhá léta. Většině lidí toto nebezpečí nevysvětlila ani obří vlna masové migrace v roce 2015 a nejsem si jist, zda to většině lidí dostatečně ozřejmí pandemie koronaviru. To, že nemůžeme kontrolovat, kdo a odkud do našeho státu přichází, není žádné vítězství svobody, ale obrovské riziko a potenciální prohra nás všech. Jistě si všichni povšimli, že dnes nikdo nehovoří o Evropské unii,“ napsal Václav Klaus v textu uveřejněném na stránkách Institutu Václava Klause, který vyšel také v MF Dnes.
Proto považuje opatření, která přijala vláda Andreje Babiše (ANO), která omezila cestování, za správná. Různá karanténní opatření sice koronavirus neporazí, ale pomohou zpomalit rozšíření nemoci. Ale vzhledem k tomu, že zatím v tuto chvíli neexistuje lék, je podle Klause namístě projevit ohleduplnost vůči starším občanům, kteří jsou nejvíc ohroženi, a dodržovat jak všechna vládní nařízení, tak základní hygienické návyky.
Někdejší prezident však své spoluobčany také varoval, že vedle boje s koronavirem musí také pečovat o svou svobodu.
„Zranitelnost dnešního globalizovaného světa je obrovská, blíží se zranitelnosti člověka s vážnou plicní chorobou. Očekávejme nejen nemalé důsledky krátkodobé, protože se jedná o velký exogenní šok jak na nabídkové, tak na poptávkové straně ekonomiky, očekávejme i dlouhodobé důsledky ve směru dalšího posílení role státu v ekonomice a dalšího potlačení trhu. To bývá důsledkem všech válek, krizí a mimořádností. Lidská svoboda je vždy potlačována. Jde o to, aby ta v krizi zavedená opatření nezůstala navždy, ekonomové se na základě zkušeností bojí tzv. efektu západky (co se jednou zavedlo, zůstane navždy),“ uvedl Klaus.
V prvé řadě je ale podle jeho názoru třeba zapomenout na rozpory, které mezi sebou máme a jako národ se semknout.
„Přijměme dnešní krizovou situaci jako příležitost bořit příkopy uvnitř naší země s vědomím, že jsou věci důležitější než ty zdánlivě aktuální politické. Chovejme se jako příslušníci jednoho národa,“ apeloval na své spoluobčany Klaus.
https://bit.ly/2xBRAtd