nezařazené

EU vyjednává s Čínou, aby se vyhnula „katastrofickému“ kolapsu hořčíku

Evropští lídři, znepokojení tím, jaký dopad bude mít globální nedostatek hořčíku na průmyslové zotavení Evropské unie z pandemie, zahájili otevřená jednání s Čínou, která do unie dodává asi 95 % stříbřitě bílého kovu používaného k výrobě hliníku. 

Místní společnosti, včetně norské Norsk Hydro, přestaly vyrábět hořčík, protože nebyly schopny konkurovat nižším nákladům u čínských výrobců. 

To by nebyl problém, kdyby Peking nedávno nenařídil uzavření zhruba 35 ze svých 50 továren na hořčík do konce roku, aby šetřil dodávky energie. To znamená, že současné evropské zásoby budou do konce listopadu vyčerpány, varovalo v úterý německé sdružení výrobců kovů WVM.

Hořčík se používá k výrobě řady produktů, zejména hliníkových slitin používaných v některých autodílech, od převodovek a sloupků řízení po rámy sedadel a kryty palivové nádrže. 

Německá kancléřka Angela Merkelová a český premiér Andrej Babiš, lídři předních automobilových zemí kontinentu, na toto téma upozornili ve čtvrtek během summitu lídrů EU.

Evropská komise následně zahájila dialog s Čínou. 

„O tomto problému hovoříme s našimi čínskými protějšky, abychom tento nedostatek okamžitě řešili a vyhodnocujeme trvalá řešení, jak tuto strategickou závislost vyřešit,“ potvrdil mluvčí Komise v e-mailu agentuře Reuters. 

Vzhledem k tomu, že kov je obtížné skladovat – po třech měsících začíná oxidovat – globální zásoby by se mohly do konce roku kriticky snížit, pokud Peking v příštích několika týdnech neobnoví výrobu. 

„Pokud se tento problém nevyřeší, ohrožuje to tisíce podniků v celé Evropě, celé jejich dodavatelské řetězce a miliony pracovních míst, které na nich závisí,“ uvedlo ve společném prohlášení tucet průmyslových skupin, včetně výrobců kovů, dodavatelů automobilů a obalového sektoru. 

“Následky budou katastrofální,” řekli. 

Rekordní ceny 

Nedostatečná nabídka vytlačila ceny na rekordní maxima, aktuálně dosahují 4 700 USD za tunu. To je více než dvojnásobek ceny na začátku letošního roku a nejvyšší od roku 2008. 

Problém už zasáhl i Severní Ameriku. Kanadská společnost Matalco Inc., minulý týden sdělila svým klientům, že dostupnost hořčíku „vyschla“, a pokud by nedostatek přetrvával, musela by omezit produkci a přídělové dodávky již v příštím roce

https://bit.ly/3jwyeLb

sdílet na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
25. 10. 2021 13:50

????

Michal47
25. 10. 2021 13:51

Přesně tak!????