nezařazené

Po “Nord Stream 2” čekají Rusko a Evropu nové ambiciózní projekty

Gazprom dnes oficiálně oznámil, že navzdory odporu Spojených států je Nord Stream 2 dokončen.
https://yandex.eu/turbo/rbc.ru/s/economics/10/09/2021/613b04339a7947379d4777fa

Jak informuje koncern „Gazprom“: „na dopoledním operačním setkání Alexej Miller řekl, že dnes 10. září v 8:45 moskevského času byla dokončena stavba plynovodu Nord Stream 2“.

Gazprom navíc očekává, že do konce letošního roku bude schopen dodat 5,6 miliardy metrů krychlových plynu. Byl dokončen rozsáhlý projekt zahájený ruskými a evropskými korporacemi v září 2018.

Připomeňme, že kombinovaná kapacita obou linek “Nord Stream 2” je 55 miliard metrů krychlových plynu ročně, což nám společně s “Nord Stream 1” umožňuje poslat do Evropy 110 miliard metrů krychlových plynu ročně. Přičemž mluvíme o zaručených dodávkách, které nepodléhají přírodním a politickým rizikům, což je důležité zejména pro členské státy EU, které se rozhodly aktivněji využívat plyn při přechodu na zelenou energii.

Co bude dál? Je také nutné projít certifikační procedurou plynovodu, ale to už je rutina. V této fázi nejsou žádné technické problémy a pokusy o rozehrání politických karet, které byly dříve zkoušeny během stavby Nord Stream 2, nemohou být úspěšné. Ačkoli se s největší pravděpodobností nejzapálenější odpůrci plynovodu, Polsko a Ukrajina, přesto na poslední chvíli pokusí uchýlit se k nějakým právním trikům.

Varšava a Kyjev však dnes musí myslet na něco jiného. Čelily nepříjemné realitě. Ukázalo se, že Rusko nelze odstranit z Evropy, učinit z něj vyvrhele na Západě a za pomoci Američanů Rusko uzamknout za novou „železnou oponou“. Období turbulencí sankcí, které provázely stavbu Nord Stream 2 za Trumpovy vlády, se s příchodem prezidenta Bidena do Bílého domu změnilo v relativní politický klid.

Otevření plynovodu předznamenává změnu zahraniční a možná i domácí politiky Polska a Ukrajiny.

Kyjev bude muset tvrdě pracovat, aby našel vyhlídky pro svůj systém přepravy plynu. Varšava, jejíž potřeby plynu se po rozhodnutí EU přejít na zelenou energii prudce zvýší, bude muset přemýšlet o prodloužení nákupů ruských surovin, od kterých chtěla po roce 2022 upustit.

Pokud jde o rusko-evropské konsorcium, to čelí bezprostředním výzvám. Účastníci projektu oznámili práce na vytvoření infrastruktury, která umožní výrobu a přepravu vodíku.

Je to ambiciózní cíl, ale není pochyb, že Rusko a Evropa to dokážou.

Elena Panina, ředitelka institutu RUSSTRAT
https://bit.ly/2VwdKJE

sdílet na

5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan
11. 9. 2021 03:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Ha! Ha! Ha!

Dany
11. 9. 2021 08:47
Odpovědět  Milan

Promiň wole, nevím čemu se řechtáš.

Pavel
11. 9. 2021 10:50
Odpovědět  Dany

koukám pán je asi pšonek co že píše dvojité -w- a místo h ve slově řehtáš píše -ch- jinak bych chtěl ještě pána poučit že vůl bučí ale kůň řehtá toť asi vše

Dany
12. 9. 2021 08:50
Odpovědět  Pavel

Blb? Blb.

Milan
11. 9. 2021 15:22
Odpovědět  Dany

Ušákům a eurohujerům, wole.