nezařazené

Dvanáct zemí EU žádá, aby unie platila hraniční bariéry proti migrantům

ČTK 08.10.2021 12:19..Lucemburk/Brusel – Polsko, Litva a deset dalších zemí východního křídla Evropské unie včetně Česka požadují, aby evropský blok usnadnil stavbu hraničních bariér bránících ve vstupu migrantům. Dopis Evropské komisi adresovaly před dnešním jednáním unijních ministrů vnitra v reakci na nápor běženců, které k polským a litevským hranicím nechal převážet běloruský autoritářský vládce Alexandr Lukašenko. EU by podle výzvy podepsané ministry vnitra měla financovat stavbu bariér ze společného rozpočtu.

Polsko a Litva začaly na svých hranicích stavět bariéry kvůli tomu, že tam běloruské úřady od léta svážejí tisíce běženců, které unijní státy nechtějí vpustit na své území. Na polské hranici platí kvůli tomu od začátku září výjimečný stav a Polsko se chystá stavět další ploty. Lukašenko využívá uprchlíky k odvetě za sankce, které na něj EU uvalila za květnové vynucené přistání civilního letadla s kritikem režimu na palubě.

“Je to hybridní útok proti Litvě a celé Evropě,” řekla při příchodu na dnešní jednání litevská ministryně vnitra Agné Bilotaitéová, podle níž její země navrhne další právní úpravy zefektivňující boj proti nelegální migraci.

Dnes mají ministři na stole dopis 12 kolegů, požadující unijní podporu bariér. “Toto legitimní opatření by mělo být jako prioritní záležitost nově a adekvátně financováno z rozpočtu EU,” píše se ve výzvě, kterou má ČTK k dispozici.

Ministři připomínají, že pravidla schengenského prostoru nijak neupravují situace, kdy některá země nezvládá pouhými kontrolami předcházet příchodům velkých skupin lidí bez potřebných dokumentů. Navrhují proto, aby se jako dodatečné opatření začala oficiálně využívat stavba plotů, na níž mají země EU rozdílné pohledy. Vedle tří zmíněných států výzvu podepsalo Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Bulharsko, Řecko, Dánsko, Lotyšsko, Estonsko a Kypr. Většina zemí západní Evropy se naproti tomu vůči bariérám staví spíše kriticky.

Varšava si předvolala běloruského diplomata, na hranici se střílelo

ČTK- 08.10.2021 – Varšava – Polské ministerstvo zahraničí si předvolalo běloruského chargé d´affaires Alaksandra Časnouského, uvedla dnes agentura PAP. Záležitost podle ní souvisí se situací na polsko-běloruských hranicích, kde neustává příliv migrantů z třetích zemí, pokoušejících se z Běloruska překročit hranice Evropské unie.

Mluvčí polské pohraniční stráže Anna Michalská dnes oznámila, že běloruská hlídka ve čtvrtek vypálila výstřely směrem k polským vojákům, kteří spolu s pohraničníky hranici střeží. Bělorusové podle mluvčí pravděpodobně stříleli slepými náboji, každopádně nikomu se nic nestalo.

Chargé d´affaires byl předvolán kvůli “agresivnímu chování Běloruska proti Polsku” a přijal jej šéf východního odboru, uvedl mluvčí polské diplomacie Lukasz Jasina po krátké schůzce s běloruským diplomatem, která se podle něj odehrála “v úřední atmosféře”. “Máme důkazy, že se střílelo,” řekl mluvčí podle televize TVN 24 a dodal, že Varšava je připravena v případě potřeby předložit tyto důkazy běloruské straně a také veřejnému mínění a jiným státům. Incidentů však podle mluvčího bylo více a odehrávají se již delší čas.

Naopak běloruský diplomat při odchodu z ministerstva řekl novinářům, že “informace o střelbě jsou nepravdivé”.

Mluvčí Jasina upozornil, že situace mezi Polskem a Běloruskem je “ze dne na den napjatější” a “nic v tuto chvíli neslibuje uklidnění”.

Polsko spolu s Litvou a Lotyšskem obviňují režim běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, že používá migranty jako “hybridní zbraň” v odvetě za sankce Evropské unie.

PAP připomněl, že polští pohraničníci od srpna zabránili více než 10.000 pokusům o překročení hranic a okolo 1500 migrantů zadrželi v hloubi Polska. Jen v září zaznamenali více než 7500 pokusů o překonání hranice. Část zemí EU nyní navrhuje, aby mohla být výstavba zábran na této hranici financována z unijních peněz.

Kvůli migračnímu tlaku od 2. září ve 183 obcích v pohraničním pásu platí výjimečný stav, který byl původně zaveden na 30 dnů, ale později byl prodloužen o dalších 60 dnů.

Náměstek polského ministra zahraničí Marcin Przydać v úterý sdělil, že polská diplomacie poslala Minsku další nótu s návrhem na vyslání humanitárního konvoje pro migranty na hranici, ale následující den mluvčí běloruské diplomacie odmítl polský návrh jako politikaření a populistickou rétoriku. Běloruský mluvčí také tvrdil, že Poláci na svém území bijí migranty skoro až k smrti, a to dokonce i děti, což má utajit výjimečný stav na hranici.

sdílet na