nezařazenépolitika

Dostal – střílej 

felix alchniy

V krátké poznámce zveřejněné včera (6.4.2024) ve svém Telegram kanálu se Medveděv poprvé uchýlil k přímým výhrůžkám vůdcům zemí NATO, a to v dosti drsné formě. Bez ohledu na to, co člověk cítí z toho, co publikuje exprezident Ruské federace, slova vycházející z úst tak vysokého úředníka jsou každopádně vzkazem těm, kteří jsou na druhé straně barikády. 

Pozoruji takové zprávy již dlouho a nevzpomínám si, na nic takového, z toho co zaznělo dříve, tak drsného a otevřeného. 

Prvním poselstvím, které mě zaujalo, byl film „Bílý tygr“ («Белый Тигр») vypuštěný v roce 2012. Možná se něco stalo dříve, ale pro sebe jsem to nezaznamenal. O jaké poselství šlo, jsem popsal v poznámce „Američané se nevzdávají?“: „Je to forma apelu na civilizačního nepřítele s návrhem budoucí struktury světa. Pokud to shrneme do jedné věty, bude to znít takto: „Musíte pochopit, že vaše kapitulace je nevyhnutelná. Jsme připraveni vám zachovat možnost nepociťovat nouzi a k tomuto stavu budeme napomáhat.“ 

Pokud nepřijmete naše podmínky, čeká vás Norimberk 2.“ Na tento návrh byly dvě reakce – 21. listopadu 2013 začal Euromajdan (v Kyjevě) a 17. října 2014 byl uveden film „Rage“ (zuřivost, vztek(lost), zlost, zuřit, běsnit, řádit  – pozn.překl.) se symbolickou reakcí na návrh vyjádřený v „Bílém tygru“. Partneři tedy poselství odmítli a řekli „žádná kapitulace, pouze válka do posledního“. 

Nyní se vraťme ke včerejšímu ultimátu od Medveděva. Má také určitou prehistorii, takže se na ni nejprve podíváme, abychom viděli, jak stoupal stupeň konfrontace. První skutečná hrozba ze strany vysokého představitele přišla v roce 2015 poté, co se partneři začali bavit o vytvoření tribunálu pro malajský Boeing, načež začalo nekonečné tam a zpět, které neskončilo ničím zvláštním, ale poté byla reakce Ruské federace tvrdá a pronést ji poručili předsedovi Státní dumy Sergeji Naryškinovi. 

Nebudu uvádět celé poselství na téma falšování situace s Boeingem, ale vyslovím hlavní myšlenku: „Pokud jde o mezinárodní tribunál, ten se jednou bude konat z úplně jiného důvodu, než jaký chtějí jeho současní zákazníci. A skutečně objektivní a profesionální soud jednou vezme v úvahu všechna fakta, včetně těch, o kterých jsem dnes hovořil. Bude takový tribunál a ne nějaký jiný. A my s vámi se toho dožijeme.” Toto prohlášení by mělo být zaznamenáno, protože poté se začalo s dokumentováním faktů, které jsou v budoucnu, jak tomu rozumím, určeny k použití pro zcela specifické účely. 

Během dalšího roku se objevily dva významné signály, které lze s tímto tvrzením spojit. Prvním je únik informací, že Miloševič byl zproštěn viny, a druhým, že Británie uznala vojenskou kampaň v Iráku za chybu. To by se dalo považovat za náhodu, nebýt další podobné náhody v roce 2022. Nebudu jmenovat konkrétní událost, kolem které se historka s tribunálem vyhrotila, aby to kvůli osobním okolnostem nadlouho „nezasekal“, ale soudě podle dalšího vývoje událostí byla odezva takového rozsahu. že Britové veřejně přiznali skutečnost, že jejich speciální jednotky (vojáci jednotky SAS v Afghánistánu opakovaně za podezřelých okolností vzali životy zadrženým a neozbrojeným lidem. 

Když jsme pochopili prehistorii, kde se boj odehrával na úrovni náznaků a symbolů, přejděme k Medveděvově publikaci, kde se hrozby vůči vůdcům zemí NATO přesunuly od abstraktního ke konkrétnímu. 

Na základě postupu vyšetřování teroristického útoku, ke kterému došlo v obchodním centru Crocus City, D.A.Medveděv nazývá své západní „partnery“ „Spoluviníky“: „Mnohem zajímavější jsou další spolupachatelé nebo mezinárodní sponzoři teroristů. A tady je situace bohužel taková: mezi ně patří i vysocí představitelé zemí NATO. Jsou rozdílní”. Velmi zajímavý přístup z pozice, kdy západní „partneři“ označují za pachatele teroristickou organizaci ISIS. Na základě toho lze nakreslit vodítko k jakémukoli teroristickému činu provedenému těmito skupinami a připojit prohlášení Hillary Clintonové a Trumpa, že ISIS vytvořily Spojené státy. 

Pak je tu specifikum a nazývá se konkrétní jméno – Macron a dále v textu: „Jeho rétorika, jeho činy a hlavně jeho sankce za tajné operace s banderovským režimem lze kvalifikovat jako spoluúčast na teroristickém útoku 22. března.” Dávejte pozor na „lze kvalifikovat “, to znamená, že nemusí být, což znamená, že toto prohlášení lze považovat za nabídku a cukříček, protože bude následovat tvrdý klacek: „Je zřejmé, že Macron a řada dalších západních vůdců jsou sponzory tohoto hrozného teroristického útoku.“ 

„Pro toto neexistuje žádné odpuštění. Zde se za imunitu nikdo neschová. A od této chvíle to nejsou jen nepřátelé Ruska.” A tady už dáváme pozor na úroveň rétoriky, kterou bych spojil s výše zmíněným Naryškinovým ultimátem z roku 2015. Tato slova již neobsahují žádné návrhy na jednání a hledání možností řešení situace, obsahují imperativní hrozbu, která neimplikuje jiné možnosti. A ve finále „nejsou jen nepřátelé Ruska“, což naznačuje přechod na jinou úroveň, kterou již lze nazvat – krevní msta bez promlčecí lhůty. 

A to už není vtip. Zde se bude jistě muset kdosi z účastníků procesu „zodpovídat za bazar“, protože na této úrovni nefunguje nic jiného než „dostal – střílej“. 

https://aftershock.news/?q=node/1365182

Dmitrij Medveděv

O spolupachatelích teroristického činu spáchaného 22. března na City Crocus

Jak známo, v trestním právu je zvykem rozlišovat spolupachatelství na spáchání trestného činu, kdy se na něm úmyslně podílí více osob. Pojďme zjistit, kdo se stal spolupachatelem tohoto ohavného zločinu.

1. Vykonavatelé. S nimi je vše jasné: tito nevyvinutí bastardi byli dopadeni, probíhají s nimi vyšetřovací akce. Navíc je zřejmé, že i přes četné zmínky o jejich příslušnosti k IS/ISIS/Vilayat Khorasan* (teroristická organizace zakázaná v Rusku), tito šmejdi nejsou v žádném případě náboženští fanatici, kteří jsou připraveni zemřít za svou víru. Nevykazovali k tomu ani vnější, ani vnitřní vybavení. Jsou to primitivní zabijáci, najatí za relativně málo peněz a vycvičení ke střelbě. Jen zvířata, lidské odpadky.

2. Organizátoři. S nimi je to poněkud složitější, proto vznikla legenda o odpovědnosti Islámského státu, kterou extremisté s radostí potvrdili. Ale vždy to dělají, jen aby zvýšili svou cenu. No peníze nikdo nezrušil, asi dostali své. ale Skuteční organizátoři se stále skrývají ve stínu Islámského státu. To je nápad. Ale již první zveřejněné informace z telefonů najatých „geeků“ jasně naznačují národnost organizátorů. Jako mnoho jiných věcí – otevřené (cílové) a stále uzavřené. To jsou úředníci nacistické “Ukrajiny” . Právě v jejich odporném mozku se zrodil nápad kompenzovat neúspěchy na frontě teroristickými útoky, čemuž se však nelze divit. Budou muset odpovědět buď právně, nebo jinak. Stejným způsobem jednají s teroristy po celém světě. Žádná promlčecí lhůta.

3. Spolupachatelé. Mnoho. Jejich okruh se rozšiřuje a zahrnuje ty, kteří dávali majetek, peníze, organizovali dopravu a styk, učili střílet atd. I jim je vše jasné a zodpoví si to. Mnohem zajímavější jsou další spolupachatelé, nebo mezinárodní sponzoři teroristů. A tady je situace bohužel taková: mezi ně patří i vysocí představitelé zemí NATO. Jsou rozdílní. Ano, alespoň ten stejný Macron. Jeho rétoriku, jeho činy a hlavně jeho sankce za tajné operace s Banderovým režimem lze dobře kvalifikovat jako spoluúčast na teroristickém útoku z 22. března. Milovník ústřic a šampaňského se proto tak posral, že byl nucen účast Francie na teroristickém útoku sám i prostřednictvím svých podřízených veřejně popřít. Je zřejmé, že Macron a řada dalších západních vůdců jsou sponzory tohoto hrozného teroristického útoku. Pro toto neexistuje žádné odpuštění. Zde se za imunity neschovají. A od této chvíle to nejsou jen nepřátelé Ruska.

https://t.me/s/medvedev_telegram/476

Přeložil: Peter 008

sdílet na

25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
jirik
10. 4. 2024 07:21
Velitel
10. 4. 2024 07:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Dostal – střílej, Vám to dává smysl? Asi ne.
Ono je to jednak blbě přeložené a hlavně je to ustálená ruská fráze, která se ani otrocky přeložit nedá.
Достал-стреляй by se mělo přeložit asi jako Chápu – střílej nebo Rozumím – střílej, to by bylo formálně správnější a i v češtině by se v tom dal hledat nějaký skrytý význam. Nicméně i tak by to bylo špatně.Celá ustálená fráze totiž zní: Достал ствол-стреляй ! a správný překlad zni Vytažená hlaveň-střílej. Význam jakmile vidíš, že nepřítel vytáhl zbraň z pouzdra střílej nepřemýšlej, nečekej na rozkaz střílej, protože jinak vystřelí on. Dost podobně to je s „zodpovídat za bazar“, to také nemá smysl , jde o to že někdo nese odpovědnost za kšeft, tedy za akci.

Nicméně nezoufejte, v českých kinech už asi na věky bude strašit film Olověná vesta , čistě protože nějaké hovado originální název Full Metal Jacket přeložilo jak přeložilo. Přičemž Full Metal Jacket neznamená Olověná vesta ani celokovová vesta, ale celoplášťová střela, tedy kulka do pušky, jejíž horní vrstva pláště je celokovová, tedy není z olova jako jádro, prostě je to označení typu munice, přesněji kulky, kterou se hlavní hrdina odpráskne.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Tupý hulvát
10. 4. 2024 08:48
Odpovědět  Velitel

Myslím,že vaše oprávněná kritika,by měla být více umírněná ve výrazech /blbě přeloženo/.Překladatel to dělá zadarmo,často má čas jen opravit hrubé chyby překladače a většina tady je za jeho překlady ráda.
Šťourat se dá i do vás.i kdyby byla STŘELA,ne kulka poloplášťová a část olova byla vidět,byla by jistě i CELOKOVOVÁ.
Za vysvětlení cizích výrazů samozřejmě děkuji.

Boomer
10. 4. 2024 09:44
Odpovědět  Tupý hulvát

..inu, překlady odborných termínů bývají problematické, mimo jiné i proto, že v každé zemi mohou být používány jiné odborné termíny pro stejnou věc, v tomto případě třeba pro druh střely používané v palné zbrani. Výchozím bodem pro tyto termíny jsou většinou stanovené parametry pro výrobní provedení konkrétního typu střely a její následné zatřídění, kupříkladu do našeho Zákona o zbraních a střelivu.
Podobné je to i s povely, užívanými při komunikaci v silových složkách různých zemí.

Ovšem pro vámi použité slovní spojení “.. je za jeho překlady ráda.” lze oprávněně použít označení “prznění českého jazyka”, otrocké podstrkování prvků z cizích jazyků, v tomto případě z angličtiny.

Můžeme použít spisovných tvarů “být něčemu rád” nebo “být za něco vděčný”. Čeština je jazykem bohatým natolik, aby se bez cizích berliček dokázala obejít.

Chce-li někdo být brán vážně jako “Autor”, byť jen předkládající tzv. strojové překlady cizojazyčných textů, měl by úroveň své práce vylepšovat neustále…

P.S.
.. označení celoplášťová střela bývá použito i pro střelu bez opláštění na její základně, ale vždy se souvisle opláštěným předkem a boky.

Tupý hulvát
10. 4. 2024 11:30
Odpovědět  Boomer

No uměl jsem kdysi trochu rusky,netuším,že przním anglizmy.”Většina Maďarů je za EU ráda.”je nadpis v denním českém tisku.i když i oni mohou prznit.Budu v prznění pokračovat,v češtině nejsem dokonalý a má kamarádka češtinářka tvrdí,že kdo si to myslí, je hlupák.
Tomu P.S. nerozumím,úmyslně jsem reagoval na malichernost,kdy tvrzení velitele vyznívá,že olovo není kov.Samozřejmě,že on ví,že je,jen se špatně vyjádřil.

Boomer
10. 4. 2024 12:04
Odpovědět  Tupý hulvát

.. rusismy jsem zažívali všichni, ale tohle “býtzatorádství” je produktem nové doby, stejně jako “mějtepěknýden” a podobně.

Albi
10. 4. 2024 14:13
Odpovědět  Boomer

Ještě přidám třeba “dva roky dozadu” – česky se kdysi běžně používalo “před dvěma léty”.
Jenže – problém – roky, nebo léta? 🙂

Boomer
10. 4. 2024 14:46
Odpovědět  Albi

.. ve smyslu vyjádření kalendářních roků bych spíše použil ” dvě leta ” nebo “dva roky”, léta si nechávám pro ta krásná období mezi jarem a podzimem, období slunce, vody a vzduchu.. a navrch s panem Horníčkem v Mariánských Lázních.. zimu navrhuji zrušit. ;o))

Markýza
10. 4. 2024 14:52
Odpovědět  Boomer

Nojo, jenže “dvě leta” nejdou moc do huby. Mimochodem odbočím. všimla jsem si, že Rusové s ruštinou pracují vyloženě podle rytmu – zřejmě. To máte jednou zalataja rož a o dva verše dál zlataja rož prostě proto, aby se vám dobře do tý huby vešlo.

Boomer
10. 4. 2024 15:51
Odpovědět  Markýza

..jo, oni krásně pracují s přízvuky, s melodikou jazyka, a jejich řeč mi připadá krásně dokulata, ve srovnání třeba s němčinou, ta zní jako když táhnete kýbl po valše….

Markýza
10. 4. 2024 16:17
Odpovědět  Boomer

Tak to vám posílám rozkošnou nonsensovou práci s ruštinou – slyšela jsem to jednou a nemůžu to dostat z hlavy: no a teď už tuplem ne! Akorát pořád nevím, co to krakadila děržala a sežrala.

https://1url.cz/buxSk

Boomer
10. 4. 2024 16:46
Odpovědět  Markýza

..kus přikrývky a myslela si ze má šunku, potom uviděla Francouze(Franta..*) , kousla ho do břicha a sežrala. Ona byla hladová…

**Frant se taky říkalo švihákům

Markýza
10. 4. 2024 16:54
Odpovědět  Boomer

Francouze a kitajce už jsem pochytila, jen tu přikrývku teda ne, dík.

Boomer
10. 4. 2024 15:55
Odpovědět  Markýza

..to je možno, dokonce nutno nacvičit, choďte více na oslavy, kde se zpívá mnoga leta, mnoga leta živijoóó, vynechávejte hapybírsdajtojů…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
10. 4. 2024 16:11
Odpovědět  Boomer

A jsme u toho rytmu. Zkuste dvě ljeta, dvě ljeta 😀 Leda tak dvě lijeta a čtyři ljeta.
My teda na oslavách zpíváme “máma/Kuba/ Áňa atd má narozeninýý” to si nepomůžu.

Pravdomluvny
10. 4. 2024 16:45
Odpovědět  Boomer

Staročeská vltavská
Měl jsem já panenku, měl jsem jí dvě léta…..

Boomer
10. 4. 2024 17:40
Odpovědět  Pravdomluvny

..široký hluboký.. a táhlýýýýýý……… i když je po lásce veta!

Markýza
10. 4. 2024 14:48
Odpovědět  Boomer

Ještě bych výslovně zdůraznila strašlivou zprznělost formulace “zeptat se na otázku”.

Boomer
10. 4. 2024 15:47
Odpovědět  Markýza

..to je přímo zdvojená debilizace!

Markýza
10. 4. 2024 16:08
Odpovědět  Boomer

Jojo.

Jaroslav
11. 4. 2024 17:07
Odpovědět  Velitel

Co znám rusky, sloveso dostat(měkký znak) v ruštině znamená cesky dostát, a něco obdržet je polučit (měkké t). Čili snad něco splnit, být schopen něco vykonat. Přečetl jsem si ten článek a ani z kontextu jsem nepochopil, kdo umí ať odpoví. A Medvěděv toto spojení nepoužil, jenom obviňuje a hrozí.

Jaroslav
11. 4. 2024 17:15
Odpovědět  Jaroslav

Ještě možno být na úrovni splnit úkol

ModrýKlokan
11. 4. 2024 17:22
Odpovědět  Jaroslav

@ Jaroslav

Někde jsme to už řešili. Je to doslovně nepřeložitelná fráze.

Význam je nejen podle mě evidentní: Jak někdo/soupeř/protivník vytáhne zbraň (ukáže hlaveň, natáhne závěr, sáhne do pozdra, nafasuje zbraň, ostrý náboje…) tak na nic nečekej/nebudeme čekat a začne palba. Je to v celku logické.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Skolastikus
10. 4. 2024 11:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Inu, podle mne si může každý přeložit proslov jak je mu vhodno, sdělení Medveděva je jasné sáhne li někdo ” NATO a jeho otroci ” po zbrani proti Rusku, nebudou na nic čekat. Po zkušenostech s tzv západem, to Rusku plně schvaluji, neb USSA a KoZa jsou svině které vás hladí a zároveň vráží dýku do zad. Proto už má dá se říci den ze dne méně “přátel”.

zuzana
10. 4. 2024 15:49
Ohodnotit příspěvek :
     

„Mírotvorci“ OSN zabíjejí civilisty, zatímco pracovníci WHO znásilňují děti

https://aktax.cz/mirotvorci-osn-zabijeji-civilisty-zatimco-pracovnici-who-znasilnuji-deti/