„Dnes jste vítězem“

„Dnes jste vítězem“:
Merkelová v jedné větě vyhodnotila výsledky summitu v Paříži.

9. prosince se v Paříži konal summit vůdců zemí Normanské čtyřky. Angela Merkelová v jedné větě pronesené k ruskému prezidentovi shrnula jeho výsledky. 

“Dnes jsi vítěz …” řekla.

Podle novináře Kommersantu Andreje Kolesnikova, německá kancléřka řekla tato slova, byť „bez velké radosti“, poté, co jednání skončila, když vůdci „Normanské čtyřky“ šli na společnou tiskovou konferenci. https://cont.ws/@Andersen/1526820

Co řekli lídři Normandské čtyřky na tiskovce po jednání v Paříži?

První setkání hlav Ruska, Francie, Německa a Ukrajiny po třech letech je samo o sobě vítězstvím, o tom mluvili ještě před začátkem.

A tak Vladimír Putin shrnuje:
práce to byla užitečná, ve vztazích s Ukrajinou můžeme mluvit o oteplování, je zde pohyb správným směrem.

O osudu finálního dokumentu Donbassu byl přijat závěrečný dokument.

Mezi jeho hlavními body jsou:

Ústava Ukrajiny by měla být pozměněna, aby byl trvale zajištěn zvláštní status regionů Doněcké a Luganské oblasti. Je nutné nasadit síly na kontaktní linii a zintenzívnit výměnu zajatců a všech vězněných podle všech druhů obvinění.

A ještě jedna věc: vůdci souhlasili, že se setkají ve stejném složení za čtyři měsíce.

Mezitím v další místnosti probíhalo první dvoustranné setkání mezi Putinem a Zelenským, ale bez účasti tisku. Neexistují dokonce ani společná fotografie, nicméně ruský prezident o tom jak probíhala, řekl v exkluzivním rozhovoru 1TV.ru.

Vladimir Putin vyšel z jednání a poznamenal, že setkání s Vladimírem Zelenským proběhlo dobře, v praktickém duchu. Ihned po dokončení pracovní večeře lídrů normanské čtyřky (to bylo po schůzce mezi Putinem a Zelenským) shrnují výsledky jednání v rozhovoru s naším kanálem francouzský ministr zahraničí.

Na otázku: „Jste spokojeni?“, Jean Yves Le Drian odpovídá: „Spíše ano.“

Tisková služba Champs Elysées na žádost novinářů, aby poslali fotografii jídelního lístku, odpověděla emotikony a naznačovala něco jako: podávali maso a víno.

Zelenského protokol mezitím změnil text svého prohlášení pro tisk – zpočátku přinesli jednu variantu a poté ji změnili.

Během tiskové konference vůdci uvedli: Normanská čtyřka podepsala společně dohodnuté výsledky, v nichž se vyjadřuje podpora Minským dohodám.

„Byl zdůrazněn význam navázání přímého dialogu mezi stranami konfliktu. Účastníci jednání uvítali stažení sil a majetku na třech pilotních stanovištích, o tom kolegové právě hovořili. Podle našich odhadů se jedná o důležitý krok k dalšímu snižování napětí na jihovýchodě Ukrajiny a k zajištění komplexního příměří.

Doufáme, že dojde k postupnému plnému oddělení sil a v místech stažení bude provedeno odminování
a odstranění zátarasů.

Během jednání byla podpořena myšlenka připravit výměnu všech osob zadržovanými stranami konfliktu podle vzorce všech za všechny.

Důležitým bodem je, řekl Vladimir Putin, nezbytně zvýšit počet kontrolních bodů na kontaktní linii, vytvořit co nejpohodlnější podmínky pro stovky a tisíce obyčejných lidí, kteří žijí v této zóně, aniž by museli trávit mnoho hodin čekáním na kontrolní procedury.

Mluvíme tady o velkých projektech a humanitárních otázkách, nezapomeňme na obyčejné lidi, kteří tam žijí,
a všechny naše dohody by měly pomoci zlepšit jejich životy nejen někdy v budoucnosti, ale již nyní“.

V podepsané dohodě se dále uvádí, že je třeba politického urovnání a začlenění Steinmeierovy formule do ukrajinských právních předpisů. Předpokládá se uvedení v platnost zákona o zvláštním postavení Doněcké
a Luganské oblasti ve 20:00 hod. v den voleb.

Otázka od francouzských novinářů zní, co se změní pro obyvatele Ukrajiny, po návratu Zelenského do Kyjeva
s těmito dohodami, budou realizovány?

Na to odpověděla Angela Merkelová:
„Minský akční plán byl zahájen v září 2014. Poté se na Ukrajině konaly volby, pak vyvstala otázka:
zatuhne tento balíček opatření nebo jej bude možné nějakým způsobem realizovat?
Rovněž díky prezidentovi Zelenskému se podařilo tomuto procesu poskytnout určitou pružnost.
A dnes jsme udělali důležitý krok, v budoucnu musíme pokračovat v práci, pracovat velmi tvrdě.
Posun však byl nastíněn.“

Vladimir Putin dodal:
„Každá dohoda má tu nebo onu flexibilitu, protože některé věci psané na papíře mohou být stranami interpretovány odlišně. My jsme dnes také diskutovali o některých aspektech Minských dohod. Existují věci výslovně uvedené a je docela obtížné se o to přít, ale existují i ​​věci, které se zrodily jako kompromis během našich diskusí v Minsku v roce 2015.
Různé strany je proto interpretují odlišně. V tomto smyslu souhlasím s paní federální kancléřkou. Má pravdu. Ale za tímto účelem se dostaneme ke společnému porozumění, k jednotnému standardu v takzvané právní technice. Souhlasím však také s tím, že neexistuje žádná jiná alternativa než dohody z Minska a že je třeba udělat vše pro to, aby byly plně implementovány.“

Vladimir Zelensky nazval dohody z Minska víceproudovou silnicí a zdá se, že Ukrajinci sami někdy jedou v protisměru.

“Upřímně, já nevím, jak tuto situaci ovládat, protože dvacetkrát se všechny strany dohodly na příměří.” Vlastně 5,5 až 6 let a 20krát bylo příměří porušeno, takže dnes jsme řekli, že to budeme všichni brát velmi vážně.

Francie a Německo nás podporují a Ruská federace má velký vliv na obyvatele separatistů na dočasně okupovaných územích. Ukrajina to bude také ovlivňovat a kontrolovat.

Jsem si jist, že pokud to opravdu chtějí všechny strany, bude výsledek správný a do konce roku se tak stane. Bohužel zde bylo položeno mnoho otázek, mí kolegové uvedli, že pro první schůzku je to velmi dobrý výsledek Abych byl upřímný, pro mne tohle není moc, chtělo by to vyřešit více problémů. Chtěl bych víc než jen vítězství, ale řešení problémů,“ řekl Vladimír Zelenský.

Vůdci těchto čtyř se dohodli na kontrole plnění dnešních závěrů v březnu 2020.

Emmanuel Macron řekl:
“Naše setkání nám umožnilo na nejvyšší úrovni potvrdit naše společné cíle k dosažení spolehlivého dlouhodobého míru, protože konflikt již vedl k úmrtí 13 tisíc lidí a nové obětí se objevují každý týden.
Je to otevřená rána evropského kontinentu.”

Chtěl bych také zdůraznit, že pro stabilitu na evropském kontinentu a budování bezpečnostní architektury je důležité vyřešit konflikt na východní Ukrajině na základě dohod z Minska.

Diskutovali jsme o práci, ve které by měli naši diplomatičtí poradci, naši ministři zahraničních věcí v příštích čtyřech měsících pokračovat, aby vyřešili místní konflikt, a abychom o čtyři měsíce později uspořádali nový summit v normandském formátu“.

Očekává se, že příští summit se bude konat v Berlíně.

Vladimír Zelenský dodal:
“Na základě výsledků toho, jak se nám bude dařit, proběhne další setkání.”

Žádné domácí úkoly neexistují. To je v pořádku. Upřímně řečeno, prezident Ruské federace má odlišný, pravděpodobně odlišný pohled na převod hranice.
Opravdu o tom mohu otevřeně mluvit, a myslím, že prezident Ruské federace, to odpoví po mně a určitě potvrdí, že v Minsku náš bývalý prezident Petr Alekseevič (Porošenko) podepisoval o předání hranice – po volbách. Přirozeně vznáším otázku, co potom byla hranice – do komunálních voleb.
Zdá se mi, že mluvím velmi argumentovaně, ale zatím máme různé názory, ale myslím si, že není náhodou,
že mluvíme o setkáních během několika měsíců.
A není náhoda, že máme setkání čtyř vůdců, myslím, že v těchto věcech najdeme cestu ven.
Řekněme, určitě musíme najít, a pokud nenajdeme, a musíme najít, tak obecně nedojdeme daleko.“

Vladimir Putin:
“Naše pozice s Vladimírem Alexandrovičem se skutečně neshodují.”
Naši pozici je velmi snadné pochopit, jsme pro provádění Minských dohod.

V dohodách u Minsku si prosím přečtěte, co je tam napsáno. Říká se, že Ukrajina bere, začíná navazovat kontrolu na tomto území, v této části hranice den po volbách. Dobře, je tam napsáno, a tento proces definitivně skončí po úplném provedení všech politických procedur, tak je to tam napsáno.

Proč znovu otevírat minské dohody a znovu je přepisovat, tam je každá položka spojená s jinou a pokud otevřeme jednu, ostatní se začnou přepisovat – ztratíme všechno a vytvoříme situaci, ve které nemůžeme dělat vůbec nic. To je naše logika a zdá se mi, že je to docela opodstatněné.“

Taktéž vešlo ve známost, že na dvoustranném setkání diskutovali prezidenti Ruska a Ukrajiny o problému
s plynem – 31. prosince skončí platnost smlouvy na dodávku ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu.

Navíc k tomu “Nezávislá” nyní pro své potřeby nakupuje ruský plyn od zprostředkovatelů v reverzním režimu, mnohem dráž, na úkor svých občanů, i když Gazprom opakovaně nabízí přímé dodávky.

“Pamatujete na slavnou dětskou říkanku?”: …”U nás v bytě je plyn. A u vás?”

I u vás bude, dodal ruský prezident. A může být mnohem levnější, pokud budete souhlasit s čestnou spoluprací. Může to být až o 25% méně než dnes platí koncový uživatel.

Zaprvé, průmyslový spotřebitel, protože cena plynu pro domácího spotřebitele, pro občany, je dotována.
A nemůžeme vypočítávat cenu z dotované ceny. To je běžná ekonomická logika.“

Ještě jedním důležitým tématem jednání bylo dodržování práv rusky mluvící populace na Ukrajině.

„Přirozeně chceme, aby rusky mluvící obyvatelstvo, a to nejen v Donbassu, ale po celé Ukrajině, požívalo stejných demokratických práv. Chtěl bych vás upozornit na skutečnost, že 38% občanů Ukrajiny se považuje
za rusky mluvící. A od příštího roku, jak víte, jsou všechny tak zvané ruské školy převáděny na ukrajinštinu.

Mimochodem, zástupci jiných škol, pokud vím, jsou maďarští, rumunští a polští až od roku 2023, jako by na Ukrajině bylo více Maďarů než rusky mluvících.
Shodněme se, to u nás vyvolává otázky, na které nemáme odpovědi,“ uvedl Vladimir Putin.

Když Zelensky odpovídal na otázku týkající se jazyka a přešel na ruštinu a dokonce i angličtinu.

A v reakci na otázku ruských novinářů o Zelenského připravenosti kontaktovat zástupce samozvaných republik při provádění mírového plánu, neočekávaně pozval korespondenty na Ukrajinu.

“Řeknu vám upřímně, přijeďte, já vám to osobně ukážu.” Přijeďte se podívat, co se u nás děje. Pochodíte nožkama, ručkama, očkama,“ řekl Vladimir Zelenský.

Jak dodává autorka reportáže Natalija Jurjeva:
“Samozřejmě jsme se nemohli nezeptat ukrajinského prezidenta jak to udělat, protože našim kolegům byl vstup na Ukrajinu opakovaně odmítnut nebo byli na hranici deportováni ze země.”

“Po tiskové konferenci jsme upřesňovali, jak se na Nezávislou dostat:
„Kam se obrátit o akreditaci, řekně to přímo!“

“K akreditorům!” – zvolal Vladimír Zelenský do sálu s novináři.

“No což, zcela určitě to prověříme,” končí svou reportáž autorka Natalija Jurjeva, 1TV.ru

Přeložil iRUCZ
Video zde:
http://www.irucz.ru/cz/zpravy/1-/147000000000-evropska-unie/000-/000-/409-neuvedeno/36014-co-rekli-lidri-normandske-ctyrky/

sdílet na