nezařazené

“Desítky zlikvidovaných” po pokusu o útok na policejní stanici v Kazachstánu

Kazašské bezpečnostní služby prohlásily, že zabránily pokusům o útok na policejní budovy v bývalém hlavním městě Almaty, kde v noci na středu zabily desítky demonstrantů, kteří se na útocích podíleli.

Demonstranti se v noci pokusili obsadit velitelství policie a několik stanic po celém městě, uvedla ve čtvrtek ráno policejní mluvčí Altanat Avirbeková.

Uvedla, že tyto pokusy byly potlačeny, zatímco “desítky útočníků byly zlikvidovány”.

“Jejich totožnost se nyní zjišťuje,” dodala, aniž by prozradila další podrobnosti.

“Protiteroristické operace” probíhaly ve třech policejních budovách ve městě, uvedla mluvčí, která vyzvala obyvatele v těchto oblastech, aby zůstali doma.

V noci také několik stovek vojáků obklíčilo hlavní náměstí v Almaty a svedlo přestřelku se skupinou výtržníků. Bezpečnostní perimetr byl mezitím odstraněn a vojáci odešli.

Ve dvoumilionovém městě, které je největším městem v zemi, byla po středečním dni násilností, kdy rozzuřené davy obsadily vládní budovy včetně starého prezidentského sídla a kanceláře starosty, nasazena armáda.


Do rukou protestujících padlo také letiště, které však podle zpráv později znovu obsadily bezpečnostní složky. Obchody, obchody se zbraněmi, banky, nemocnice a další místa byla vypleněna a vyrabována.

Při nepokojích bylo zabito osm policistů a 317 jich bylo zraněno, uvedlo ve středu pozdě večer ministerstvo vnitra.

Kazašský prezident Kassym-Jomart Tokajev obvinil z násilností “mezinárodní teroristické gangy” a obrátil se na Ruskem vedenou Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB) s žádostí o pomoc při obnovení pořádku v zemi. Blok uvedl, že mírové jednotky CSTO budou v Kazachstánu rozmístěny “na omezenou dobu s cílem stabilizovat a normalizovat situaci”. Podrobnosti operace však zatím nebyly zveřejněny.

CSTO je bezpečnostní smlouva mezi šesti bývalými sovětskými státy: Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko, Arménie a Tádžikistán. Ázerbájdžán byl původním členem organizace při jejím založení v roce 1994, ale v roce 1999 z ní vystoupil. Kyrgyzstán se přiblížil žádosti o vyslání mírových sil v roce 2010 během střetů mezi etnickými Kyrgyzy a Uzbeky v zemi, ale při té příležitosti aliance nesouhlasila s poskytnutím vojenské pomoci.

Po Novém roce začaly protesty po celém Kazachstánu, včetně Almaty, hlavního města Nur-Sultan, Aktobe a dalších měst. Vyvolalo je dvojnásobné zvýšení cen zkapalněného ropného plynu, protože vláda prohlásila, že si nemůže dovolit dále dotovat toto široce používané levné palivo. Původně poklidná shromáždění se rychle změnila v násilnosti a vymkla se kontrole.

Ceny uranu rostou, protože největším světovým dodavatelem otřásly nepokoje

Násilné protesty v Kazachstánu mají dopad na světový trh s jaderným palivem

Světové ceny uranu vyskočily téměř o 8 %, protože Kazachstán, který zajišťuje více než 40 % světové produkce, se snaží zvládnout rozsáhlé protivládní protesty.

Podle údajů společnosti UxC, která se zabývá výzkumem a analýzou trhu s jaderným palivem a kterou cituje agentura Bloomberg, se ve středu ceny uranu na mezinárodním trhu vyšplhaly na 45,25 dolaru za libru z 42 dolarů zaznamenaných o den dříve.

Akcie největšího národního producenta Kazatompromu mezitím při londýnském obchodování údajně klesly o 11 %. Zároveň většina uranových společností v Severní Americe a Austrálii rozšířila zisky, které zaznamenaly na začátku tohoto týdne, kdy Evropská komise prosadila návrh na označení některých jaderných projektů za udržitelné.

Středoasijskou zemí, která byla součástí bývalého Sovětského svazu, od neděle otřásá vlna násilných protestů po prudkém zdražení zkapalněného plynu, k němuž došlo v důsledku zrušení vládní cenové kontroly.


Demonstranti nejprve vyšli do ulic města Janaozen, které bylo založeno již v 60. letech 20. století kolem nově objeveného ropného pole, ale shromáždění se brzy rozšířila i do dalších kazašských měst, mimo jiné do hlavního města Nur-Sultan, ale také do Aktobe, Aktau a Almaty, největší metropole a druhého hlavního města.

Kazachstán je jednou z hlavních světových energetických velmocí, patří mezi největší vývozce ropy a v případě plynu je v první dvacítce. Jeho vláda po léta dotovala zkapalněný ropný plyn, ale nedávno oznámila, že udržování tak nízkých cen se stalo neudržitelným. Zrušení dotací nevyhnutelně vedlo k tomu, že se cena během několika dní zdvojnásobila.

sdílet na

7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Anonymní jméno komentáře
6. 1. 2022 12:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Jak příhodné – přímo neuvěřitelně ! A proto že se to stalo v této době -času- naskýtá se staré známé – komu ku prospěchu ? Blíží se v US výročí převratu u Amíků ,jejich situace velmi nepříznivá po ekonomické stránce , Bělorusko nevyšlo (nedostali jej do NATO),takže útok barevné revolty pod taktovkou NWO,DS, SOROSEM podporované NGO se celý cirkus rozjel. Velmi rychle byly zastřižené křidélka tzv.protestantů ,kteří byli velmi dobře zorganizovaní a vyzbrojeni – exitují vídea ukazující hození zbraní na cestu a okamžitě rozebrány osobami s velmi zručně kontrolující jestli je vše Vok a nabito. Takovým způsobem se Zion-USzupáci snaží dostat do pobříšku RF a výhledem na Čínu. Tak co dámy a pánové zní to jako možné scenário . Pro mne ANO. Měli by je rozebrat na součástky a vrátit zpět zupákům ,že jsou k nepoužitelné smetí .

ja-ra
6. 1. 2022 12:33

Staronové metody ovladání mas a jejich zneužití chaosem,diverzí a násilím barevné revoluce placené sionem.Přeborníkem v podpře těchto diverzí je Soros a mnozí další.Koho obkličují,koho nenávidí,koho ještě nerozkradli,neponičili? Jak hladové,nenažrané hyeny kolem ruska.Jenže to se velmi rychle obrozuje.Příští týden v Ženevě jednání o Jaltě II. Tak ječí v Kazachstánu nyní,zoufale kvičí a vyjí,a další jejich už ubohá barev.revoluce?

BBRAD
6. 1. 2022 12:15
Ohodnotit příspěvek :
     

BB Rad žádný anonym

ja-ra
6. 1. 2022 12:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Nejde zde zase o pokus ,,Barevné revoluce”? Kabalisté si ale vůbec neuvědomují,že je konec s barevnými revolucemi,zůstávají pozadu se svým už zoufalým myšlením. Prohlubování současné krize jen doprovází jediné: Posedlost po globální moci ! Znaky této posedlosti: 1.Uzavírají lidem vnitřní duchovní potenciály,uzavírají Duše,které oddělují od Pravdy. 2. Velmi ničí Neurobiologii lidí infiltrací lživé propagandy i přes barevné revoluce, naháněním strachu i současnou vakcinací. 3.Aristokraté jsou sami v ohrožení,proto chtějí zachraňovat planetu,ale po svém, v totalitě a diktatuře. Závěrem : Jen neuzavřená, a čistá duše člověka nás propojí s Celkem-Přírodou a Zdrojem všeho,vesmírem. Propojí s tvůrci naší 1.linie,prvé osy božského tvoření. NE odchylek,umělých časových smyček zneužité umělé inteligence Satana-Zla.

Jiří
6. 1. 2022 16:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Pokud jsou v Kremlu chytří, a za předpokladu že za nepokoji alespoň zčásti stojí USA, tak by Rusové měli Američanům sebrat vítr z pachet a postavit se do čela nepokojů.
Přesněji převzít otěže nad dalším vývojem situace v Kazachstánu.
Za prvé se postavit za protestující.
Za druhé přinutit kazašského presidenta k demisi.
Za třetí převzít kontrolu nad bezpečností v Kazachstánu. A to jak ochranou státního majetku, tak ochranou policistů, ale hravně ochranou civilistů a demonstrantů. Prostě zabránit tomu, aby se Kazaši vzájemně řezali a stupňovala se tím vzájemná nenávist.
Za čtvrté nabídnout Kazachům ruský levný plyn a pomoc s logistikou kazažského plynu, aby byl pro obyvatelstvo levnější. + další hospodářská pomoc.
A nakonec jim pomoct uspořádat nové volby, a to dříve než se do toho začne montovat západ s USA v čele.

Grigoros
6. 1. 2022 17:08
Ohodnotit příspěvek :
     

To je zajímavé, v Kazachstánu zdražili plyn dvakrát a mají státní převrat. V kolonii Česko zdražili plyn čtyřikrát a nikdo ani nepípne.

Pavel
7. 1. 2022 10:56
Odpovědět  Grigoros

Tento národ je natolik zkolonizovaný , že nějaké čtyřnásobné zdražení s ním již nehne. Vždyť my jsme již absolutní otroci globalistických pánů, kteří ovládají naši zemi a nám se smějí do ksichtu. Až na výjimky jsou zde zbabělci, kteří zaprodávají zemi a podvodníci, kteří z toho profitují. Howg.