Čína a Rusko ukazují, že je možné budovat partnerství výhodné pro obě strany
Portál DW si všímá rozvíjející se spolupráce mezi Ruskem a Čínou, která se nese ve znamení budování vzájemného partnerství výhodného pro obě strany.
Kreml vyjadřuje značnou spokojenost s rozvíjejícími se vztahy Ruska a Číny. Obchodní válka, kterou začali vést Američané proti Číně, vhání stále rychleji Peking do náruče Kremlu. Do jaké podoby se spolupráce Ruska a Číny přetaví, uvidíme už v nejbližším období.
Dnes se v Petrohradě setkal ruský prezident Vladimír Putin s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.
Ne náhodou se setkání v Petrohradě uskutečnilo den před oslavami vylodění v Normandii, které se nese
ve znamení “masírování si klesajícího euroatlantického ega”.
Prezidenti Putin a Si Ťin-pching se setkávají za posledních 6 let už 28 krát.
Až do takového stavu se podařilo Američanům dostat Rusy a Číňany svou nátlakovou politikou.
Ruský prezident si pochvaluje, v roce 2018 ruský obchod s Čínou převýšil hranici 100 miliard USD.
Během 3 denní návštěvy podepíší Rusové a Číňané 30 dalších dohod o spolupráci. Rusové a Číňané stále více koordinují svou činnost i na diplomatické a vojenské úrovni, důkazem této skutečnosti je již tradiční společné hlasování Rusů a Číňanů v Radě bezpečnosti OSN, kde obě země s přehledem vetují a brzdí plány USA a “západních partnerů” ohledně Sýrie či Venezuely.
Číňané se ani netají tím, že odmítají americký utilitarismus, což přeloženo do lidské řeči znamená, že Moskva
a Peking bojují proti všemu, co vnímají jako “americký pokus o hegemonii”.
Rostoucí objem vzájemného rusko-čínského obchodu však z čínského hlediska není až tak velmi vysoký, jakým by mohl být. Číňané od Rusů kupují hlavně suroviny. Obchodní spolupráce s USA a EU je podstatně vyšší než
s Ruskem. V roce 2010 Čína nahradila Německo v pozici nejvýznamnějšího obchodního partnera Ruska.
Od roku 2014 začal Západ vůči Rusku na americký popud s politikou sankcí, což se pravděpodobně v nejbližší době nezmění. Rusové se pragmaticky přeorientovali na obchod s Asií, která americké sankce nedodržuje až tak jako servilní EU.
Ruský ekonomický odborník Sergej Karaganov už v 90 letech minulého století doporučoval ruskému vedení, aby rozvíjelo svůj obchod s Asií, jeho návrhy však nebyly vyslyšeny.
Až Putin stáhl Sergeje Karaganova do svého týmu a vyslechl rady zkušeného ruského ekonoma.
Rady Sergeje Karaganova se přetavily do podoby zvyšování spolupráce Ruska nejen s Čínou, ale i jinými asijskými zeměmi, zejména Indií, Jižní Koreou či Japonskem.
Spolupráce Ruska a Číny ve vojenské oblasti je pro Američany stále nepříjemnější studenou sprchou.
Na společném cvičení Vostok 2018 se zúčastnili ruští a čínští vojáci, kteří si procvičovali spolupráci na úrovni bojových jednotek v hypotetickém scénáři, při kterém neznámá velmoc svými agresivními kroky přinutí ruské a čínské vojenské jednotky vstoupit do ozbrojeného konfliktu.
Číňané ve velkém kupují ruské zbraně, kterými se nechávají inspirovat při výrobě vlastních zbraní.
V posledních letech Čína vkládá stále více finančních prostředků do rozvoje svého vojenského námořnictva, které patří k nejsilnějším v Asii. A i když se čínské válečné námořnictvo stále nemůže svou silou rovnat americkému válečnému námořnictvu, v čínských teritoriálních vodách Jihočínského moře je Američanům
více než důstojným partnerem
Podle posledních informací prezident Putin a Si Ťin-pching podpoří v Petrohradě i rozvoj infrastruktury podél téměř 4000 km dlouhé rusko-čínské hranice. Čína má k dispozici více finančních zdrojů než Rusko, tyto finance Číňané vloží do společných rusko-čínských projektů.