Britský Orwell už dorazil i do Prahy, pražská policie požaduje po magistrátu zpřístupnění kamer pro využití softwarem pro rozpoznávání obličejů!
Za projektem stojí americká detektivní agentura Pinkerton, která zpracovala pro hlavní město studii sledování obyvatelstva pomocí softwaru, který v Londýně příliš neuspěl! Projekt zahrnuje sběr stovek tisíc obličejů, porovnávání s centrální evidencí obyvatelstva a s databázemi zahájených osob doma i v zahraničí! Policie využije gumového zákona o policii a ustanovení o monitorování veřejného prostoru!
Český rozhlas dnes přinesl neuvěřitelnou informaci, že krajské ředitelství policie v Praze požádalo pražský magistrát o poskytnutí přístupu k celkem 6 pouličním kamerám na frekventovaných místech v Praze pro testovací pilotní a zkušební provoz amerického sledovacího a analytického softwaru pro rozlišování obličejů [1]. Projekt ve spolupráci s českou policií připravila a studii [2] vypracovala česká pobočka americké detektivní agentury Pinkerton, která spadá pod švédskou agenturu Securitas AB.
Navržený systém má pracovat na základě algoritmu pro rozlišování obličejů (Facial Recognition System) a lze očekávat, že v budoucnu bude pracovat i ve spojení s centrální databází obyvatelstva ČR a dalšími databázemi, jako je např. registr řidičských průkazů, databáze pohřešovaných osob nebo databáze pachatelů trestných činů, bude možné v reálném čase v pražských ulicích sledovat stovky tisíc občanů v jeden okamžik a analyticky vyhodnocovat jejich pohyb a s kým se stýkají.
Systém je již nějakou dobu testován v ulicích Londýna, ale výsledky jsou rozpačité, protože v celkem 81% případů systém identifikoval podezřelého chybně a jednalo se o jinou osobu. Londýnská policie však projekt brání s tím, že chyba se vyskytne jenom v jednom z tisíce případů, protože používají jiný vyhodnocovací systém, než jaký testují výzkumníci v oblasti FRS technologií. Tyto technologie rozlišování obličejů mají jediný účel, sbírat obličeje účastníků demonstrací v Praze a přesně identifikovat každého jednotlivého účastníka.
Facial Recognition System je určený pro hromadný sběr tisíců obličejů za minutu pro vytváření kompilovaných databází o celém obyvatelstvu
Přesně z tohoto důvodu byl před lety přijat zákon v ČR, že účastníci demonstrací si nesmí zakrývat obličeje. Není to kvůli tomu, že by policisté neuměli výtržníka identifikovat, nebo že by mu neuměli sundat šátek z obličeje, ale jde právě o identifikaci ex-post, tedy po skončení demonstrace, když policie podle video záběrů a fotografii identifikuje stovky osob a předává informace do interní databáze ministerstva vnitra pro účely evidence osob podílejících se na extrémismu.
Říká se tomu mezi policisty “zahájení bez realizace”, to znamená, že když se zúčastníte nějaké demonstrace, dostanete se do databáze vnitra, pokud se váš obličej objeví na některé fotce nebo videu, které policisté v civilním oblečení natáčí, ale nikdo vás nestíhá, jenom vás registrují a zařadí si vás do skupiny osob. Velká část účastníků sobotní demonstrace na Letné může být v klidu, bylo jich velmi mnoho a takto velké demonstrace nelze “zahajovat” ručně a pomocí fotografií a natáčení na kameru. Tolik desítek tisíc lidí nejde archivovat a jejich obličeje zachycovat ručně, k tomu je potřeba automatizovaný systém FSR, který za sekundu z pouličních kamer zachytí stovky obličejů v ultra-vysokém rozlišení. Po nasazení tohoto systému do praxe bude policie znát jména a adresy všech účastníků demonstrace na Letné, a tedy i přesné počty.
Zatím jenom 6 kamer v Praze pro pilotní provoz na frekventovaných místech, kde se pohybují desítky tisíc lidí za den, aby bylo možné systém kalibrovat a prověřit
Policie zatím požádala magistrát o poskytnutí přístupu na 6 kamerových CCTV bodů a mezitím se rozhořela diskuse, kdo bude mít jaké pravomoci, pod koho budou kamery podléhat, kdo bude se sbíranými daty nakládat a jak dlouho se budou uchovávat, ale to je v podstatě nepodstatné, protože se jedná o klasické Overtonovské okno, protože už to není v pozici nemyslitelného skandálu a myšlenky, která je vyloučená, ale už se okno posunulo do pozice, že se o tom diskutuje jako o možnosti, řeší se parametry a podmínky nasazení technologie. Systém FSR je považován v bezpečnostních složkách za komplementární systém, který dosáhne svého plného významu až po rozšíření 5G sítí, protože dosud je policie závislá na kabelových CCTV rozvodech městských kamer v Praze.
Policie musí žádat magistrát, ten musí dát pokyn Městské policii, která kamery obsluhuje, aby dali přístup státní policii ke kamerám. Tohle s sebou nese byrokratické obtíže a problémy s médii. Po nasazení 5G sítí tyto problémy zmizí, protože policie si vybuduje vlastní bezdrátovou 5G síť vlastních kamer, které budou zasíťovány bezdrátově skrze 5G infrastrukturu. Dnes to není možné na starých sítích operátorů, protože ty jsou plně vytížené. Právě proto FSR a 5G zasíťování přinese do ČR prvky Nového světového řádu.
Ochránců lidských práv bude argumentováno, že sledování bude probíhat anonymizovaně pomocí tokenů, stejně jako je tomu již v Číně
Systém bude umět po zadání dotazu do systému určit polohu a místo pohybu jakéhokoliv občana ČR během zlomku sekundy. Pohyb občanů bude monitorován pomocí anonymních tokenů, aby se obešlo GDPR. Ke ztotožnění tokenů dojde až ve chvíli zahájení osoby. GDPR a ani české zákony totiž nezakazují shromažďovat anonymizovaná data, ale ani nezakazují ztotožnění anonymizovaných dat v případě, že k tomu dá souhlas soud. Sledování tak bude probíhat anonymizovaně a všechny osoby budou reprezentovány kódy a tokeny, přičemž policista nebude vědět, kdo to je. Uvidí jen číslo, token.
Taky dobrý, … Velký bratr v akci. Ještě dobrovolněpovinně očipovat a bude dokonáno.