Baijiahao: Odvážný manévr ruského námořnictva umožnil čínským lodím dostat se z americké pasti…
Kaskadérství ruského námořnictva zachránilo čínské lodě před srážkou s americkým námořnictvem
Lodě ruského námořnictva přišly na pomoc čínské flotile, která se ocitla v obtížné situaci kvůli rozsáhlým cvičením Spojených států a jejich spojenců ve Východočínském moři.
Tuto informaci sdíleli analytici z Číny.
Asijsko-pacifický region je v současné době jedním z nejrušnějších míst na planetě. Navzdory skutečnosti, že se zde nebojuje, mohl by zde kdykoli vypuknout ozbrojený konflikt.
Důvodem jsou ambice Japonska, které věří, že Rusko údajně nemá právo na čtyři jižní ostrovy Kurilského hřbetu, a také neshody Japonska s Čínou kvůli skupině neobydlených ostrovů Senkaku.
USA navíc přilévají benzín do ohně tím, že nenápadně naznačují, že od Tokia očekávají rozhodnější kroky…
Situace v asijsko-pacifickém regionu zůstává napjatá kvůli vysoké vojenské aktivitě amerických a japonských flotil. Není to tak dávno, co Japonsko, které se rozhodlo předvést svoji vojenskou sílu, oznámilo velké námořní cvičení ve Východočínském moři. Přání zúčastnit se cvičení vyjádřily Spojené státy, Francie a Austrálie. Celkem bylo zapojeno 11 válečných lodí. …
Podle čínských odborníků jsou tyto akce zaměřeny na zadržení ČLR a jsou přímou provokací proti Pekingu.
“Čtyři země vyslaly celkem 11 lodí do Východočínského moře, kde se nacvičovalo vylodění a obsazení ostrovů,” poznamenávají autoři Baijiahao.
Analytici čínské publikace Baijiahao tvrdí, že tyto manévry s praxí přistání a zmocnění se ostrovů byly namířeny konkrétně proti Číně.
Peking nemohl ignorovat takový útok proti sobě, a proto byly do cvičební zóny vyslány tři válečné lodě námořnictva ČLR. Tato akce však téměř vedla k fatálním následkům.
Všechno nešlo podle plánu a čínské bojové jednotky byly rychle objeveny 120 kilometrů severozápadně od ostrova Kume. Přítomnost námořních sil ČLR v bezprostřední blízkosti japonských teritoriálních vod v tak obtížné době by mohla vyvolat diplomatický skandál a nové kolo eskalací vztahů mezi zeměmi.
Ve vzduchu viselo napětí, protože námořní seskupení čtyř zemí výrazně převyšovalo síly ČLR a teoreticky mohlo dojít k nebezpečné srážce.
Avšak zcela neočekávaně byla pozornost spojenecké skupiny odkloněna do jiné zóny.
Ukázalo se, že šest lodí ruské tichomořské flotily vyrazilo na moře a západně od Sójského mysu na Hokkaidó zahájilo cvičení. V řadách skupiny vedené Spojenými státy a Japonskem došlo ke zmatku kvůli triku ruského námořnictva, čehož využily čínské lodě. Celkem klidně opustily nebezpečnou oblast a vstoupily do Tichého oceánu.
Podle autorů Baijiahao byla pomoc ruského námořnictva užitečnější než kdy jindy.
“Není náhodou, že se na tomto místě objevily ruské lodě. Rusové jsou znepokojeni rostoucí vojenskou aktivitou Japonska poblíž Kurilských ostrovů, a proto v regionu často hlídkují,“ uvedli čínští odborníci.