nezařazené

„Anarchokapitalista“ Milei ordinuje hlad na dluh

Marie Müllerová píše na německé mutaci RT, kterak vypadá takové libertariánství v praxi. Osekání sociálních výdajů, posílení represivního aparátu a další dluhy:

„V Argentině sílí protesty občanů, demonstrace a blokády silnic v Buenos Aires a okolí jsou prvními známkami očekávaných střetů. Inflace a životní náklady již nejsou pro většinu populace zvládnutelné. Lidé hladoví.

Zatímco sociální protesty v Argentině rostou, souhlasí Mezinárodní měnový fond (MMF) s radikálními opatřeními, která přijal argentinský prezident Javier Milei. Minulou středu se dva hlavní aktéři, Milei a generální ředitelka MMF Kristalina Georgievová, setkali na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Podle MMF diskutovali o plánech nového prezidenta na řešení „hlubokých ekonomických a sociálních výzev země“.

Mezitím v Argentině sílí občanské protesty a demonstrace. Lidé mají hlad.

“Ode dneška jsou všechny vývařovny, tisíce a tisíce vývařoven po celé zemi, ponechány svému osudu, rozvojové programy, jako je program OSN, jsou také ponechány svému osudu. Jsme jen smutní a naštvaní!” řekl odborový předák Luis D’Elia do tisku.

10 000 veřejných potravinových bank již nedostane státní podporu. Inflace a životní náklady jsou již pro většinu populace neúnosné. V den setkání v Davosu společenské organizace, odbory a neorganizovaní občané opět protestovali proti tzv. „Omnibusovému zákonu“ a proti „National Emergency Ordinance“ (DNU) prezidenta Javiera Mileie. Údajně „libertariánská“ opatření jsou v Argentině vysoce kontroverzní. Odbory oznámily celostátní stávku na 24. ledna, pokud krajně pravicový prezident nezmění názor. Jeho opatření představují překážku pro sociální, pracovní a lidská práva občanů.

Nařízení DNU obsahuje paragrafy pro nový pracovní zákon, který má přednost před stávajícími právy zaměstnanců. Projekt prospívá velkým společnostem, útočí na základní demokratická práva a má za cíl prosadit drastickou změnu sociálních, pracovních a smluvních vztahů ke škodě většiny populace.

Kontroverzní souhrnný zákon, další balíček s 664 zákony, si klade za cíl rychle prosadit ústavní změny, které obcházejí parlament, potlačují mezinárodní smlouvy a mění četné stávající zákony a předpisy. Zákon má umožnit deregulaci různých ekonomických sektorů, jako je práce, obchod, nemovitosti, letectví a zdravotnictví.

Zástupkyně Myriam Bregman (Left United Front) řekla v debatě v Kongresu o takzvaném nouzovém zákonu a nové vládě:

“Volají po nastolení autokracie. Autokracie, ve které by se prezident mohl na jeden nebo dva roky rozhodnout, zda za měsíc zvýší důchody nebo změní celý důchodový systém, změní ustanovení pro vnitřní bezpečnost a pro armádu, popř. – podle plánu – bude privatizováno 41 státních podniků s více než 90 000 zaměstnanci a noví vlastníci propustí, koho chtějí. To znamená, že toto kolektivní právo spolu s nařízením DNU útočí na práva, za která jsme bojovali a za která jsme vyšli do ulic. Je možné, že tato autokracie se může rozšířit na celou dobu jeho vlády bez jakéhokoli časového omezení.”

Jiní poslanci kritizovali Mileie za to, že chce pod záminkou naléhavosti vládnout bez parlamentu. Mnohá opatření však musí bezpodmínečně schválit Kongres a nemají nic společného s údajnou naléhavostí. Strana Mileie je v argentinském Kongresu v menšině.

Šéfka MMF Georgieva si chce nad celou situací umýt ruce a přitom zachovat image MMF jako instituce, která nejvíce podporuje růst a rozvoj.. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg zdůraznila, že balíček opatření musí zohledňovat situaci nejchudších vrstev obyvatelstva.

“Mezinárodní měnový fond je hluboce znepokojen tím, jak šoková opatření a ekonomická deregulace ovlivní nejzranitelnější občany – a jak je stát může podpořit.” Georgievová zdůraznila, že vláda Mileie „velmi agresivně řeší některé deficity, které všichni vidíme“, včetně rozpočtového deficitu a nedostatku rezerv. Reformy jsou „velmi odvážné“. Ale celkově s adaptačními opatřeními „ jde vše dobře“.

Pokud jde o její rozhovor s Mileiem v Davosu, řekla:

“Hovořili jsme o zásadních opatřeních v boji proti inflaci, o tom, jak podpořit růst vedený soukromým sektorem a jak využít vzácné veřejné prostředky na pomoc nejzranitelnějším lidem.”

V týdnu před jednáním v Davosu se v Buenos Aires uskutečnilo setkání s hostujícími „technickými experty“ z MMF. Příznivě přijali za zvážení nový vládní program na splacení argentinského dluhu. Těžištěm jednání je, jak reorganizovat dluh ve výši 54 miliard dolarů podepsaný fondem a předminulou vládou prezidenta Mauricia Macriho v roce 2018. Rovněž je třeba znovu projednat platební plán dohodnutý v roce 2020 s vládou Alberta Fernándeze.

Jakmile bude program Javiera Mileie konečně přijat, jeho vláda by mohla obdržet od MMF výplatu ve výši přibližně 4,7 miliardy dolarů. Část této částky musí být použita na zaplacení závazku ve výši 1,95 miliardy dolarů, který vyprší na konci ledna. Předtím argentinský prezident pronesl svůj první projev na Světovém fóru v Davosu, ve kterém prohlásil, že kapitalismus je jediným možným modelem, jak skoncovat s hladem a chudobou ve světě. Kritizoval veškerou státní regulaci jako nepřijatelný socialismus.

Luis D’Elia, prezident Argentinské federace půdy, bydlení a životního prostředí (FTV), vyzval minulou středu 17. ledna 2024 k zablokování státní silnice 3 ve městě La Matanza v provincii Buenos Aires.

“Jsme spolu s kolegy z více než 40 organizací, kteří jsou proti národnímu nouzovému dekretu a omnibusovému zákonu. Životní náklady raketově vzrostly a příjmy nižších vrstev klesají. Během jednoho měsíce došlo k největší hlášené ztrátě kupní síly napříč zemí: 13,8 procenta. Protože devalvovali peso, protože uvolnili ceny pohonných hmot a potravin. Země se nepochybně rozletí na tisíc kousků.“

První velké hromadné shromáždění se konalo na náměstí před Federálním soudním dvorem v hlavním městě 27. prosince. Desetitisíce lidí pochodovaly přes náměstí s vlajkami a transparenty a přístupové cesty byly plné lidí. Šlo o podporu naléhavého řízení zahájeného odborovou federací CGT proti mimořádnému nařízení Mileie.

Naléhavé požadavky lidí znamenají okamžité zvýšení mezd a důchodů přizpůsobené inflaci a sociální programy. Volání po generální stávce je stále hlasitější. V zásadě musí být vypracován a implementován plán boje s odbory, dokud nebude Mileiho megaregulace DNU stažena ze stolu.

Možná pomohla masová demonstrace před argentinským federálním soudem – každopádně soud rozhodl kladně o žádosti odborové centrály CGT. Změny pracovního práva provedené Mileiem 20. prosince jsou prý dočasně neplatné. Kromě toho na žádost odborové organizace CTA argentinský federální pracovní soud také zpomalil změny v pracovním právu předepsané Mileiem. Deset dalších takových žádostí je u soudu.

Ke konci svého funkčního období nechal Mileiův předchůdce Alberto Fernández Mezinárodní měnový fond prošetřit zákonnost zvláštní půjčky ve výši 54 miliard dolarů svému předchůdci – prezidentovi Mauriciu Macrimu(2015 – 2019). Nakonec 7. listopadu 2023 některá média uvedla, že experti MMF odcestují do Argentiny, aby prozkoumali zákonnost – podle pravidel MMF – výjimečné půjčky tehdejší vládě Macriho. Půjčka porušovala argentinskou ústavu: Macri o ni požádal a přijal ji bez kontroly nebo jen povolení od Kongresu.

Týden po volebním vítězství Javiera Mileie 20. listopadu odložil kontrolní výbor MMF svou cestu do Argentiny na 28. listopadu. Nyní hodlá toto přezkoumání provést na začátku roku 2024, aniž by uvedl konkrétní datum. Koneckonců od roku 2018 uplynulo pět let, aniž by byl MMF ochoten oficiálně přezkoumat své „neúspěšné půjčky“ (interní termín). Bez ohledu na to nyní MMF vyjednává nové miliardové půjčky, aby mohly být splaceny předchozí – možná nelegální – půjčky. Bez ohledu na hlad.“

A to, milé děti, je báječný svět libertariánů. Svoboda žádná, zato bída pořádná.

https://rtde.live/amerika/193490-praesident-milei-uebereinkuenfte-mit-iwf/

sdílet na

43 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Standa
22. 1. 2024 15:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Do prčic! My tady budeme řešit Argentinu? Nebo Svatoplukovy pruty?3 pruty!Slovany? Češi jsou větší nacisti než Poláci, ( podle vlády) , než chorvati,slovinci,rumuni( to nejsou slované) -kdo ví , co jsou—Slováci,a jedině Srbové jsou ti pravý slované +rusové.Tady se hádáte o smrákovi a nedokážete se shodnout a píšete o sjednocení SLOVANŮ.Je mi z toho na blití!

Standa
22. 1. 2024 15:43
Odpovědět  Standa

Smrtákovi !Abych upřesnil… Hádáte se zde , jako kvočny v kurníku!Pak se mají dát Slovani dohromady?Ani tři dohromady!táty,lidé, vnímám dialog pd Heleny, Jari,Abi , ale když vidím některé poznámky( prý máte podle č. 17 Svobodu slova) a politickou policii( prý kriminální), tak neváhám, abych napsal ! NIC TAKOVÉHO NEEXISTUJE!

Gales
22. 1. 2024 19:10
Odpovědět  Jana Kunšteková

Ja,ja.Za dobrotu na žebrotu.

Standa
22. 1. 2024 19:56
Odpovědět  Gales

Za tvou dobrotu? Ty zde obdivuješ a propaguješ nacisty -jednou tak-podruhé jinak a ještě urážíš, hovado!

Gales
22. 1. 2024 20:17
Odpovědět  Standa

Se nečil.Vždyť my tě máme rádi.,, Za dobrotu na žebrotu ” je rčení nebo fráze, která se často používá k vyjádření myšlenky, že laskavost nebo shovívavost se očekává nebo oceňuje, i když pochází od těch, kteří jsou sami v nějaké nesnázi nebo mají méně zdrojů. Jinými slovy to znamená, že byste měli být laskaví a pomáhat druhým bez ohledu na jejich aktuální stav nebo situaci. Tuto frázi lze použít jako pobídku ke sdílení s ostatními, i když sami nejste v nejlepší situaci.

katango
22. 1. 2024 22:34
Odpovědět  Gales

Já bych ono “za dobrotu na žebrotu” chápala spíše tak, že každý dobrý skutek bývá po zásluze potrestán.

Standa
22. 1. 2024 20:21
Odpovědět  Standa

Tak fašouny nepropaguj a drž…..

Standa
22. 1. 2024 19:55
Odpovědět  Jana Kunšteková

JÁ VÁM NADÁVAL? Já jsem fašista? Magoři ,vy jste ale tajtrdlíci. Vy se tu perete mezi sebou místo , abychom hovořili stejnou řečí.

Standa
22. 1. 2024 20:21
Odpovědět  Jana Kunšteková

Vy články žádné nepíšete. Překládáte.Dík za to!Přijedete 13 února na největší demostraci za poslední roky na Václavák ??????Já se nerozčiluji, jsem ledově klidný. Ale Vy ne! Podle fašounských řečí pod mou kritikou s červeným šátečkem, že se nedáme do hromady( narážka na zlámané pruty) a navzájem se tu pomlouváte, napadáte, že se zde neustále mezi sebou rvete, a .. na mou .kritickou poznámkou, že slovani jsou rozhádaní se mi potvrdilo , že se opět stoka a lejna od i Zahrady Čech-chicht…vylila z břehů a z kanálů.

Jaris.
22. 1. 2024 23:38
Odpovědět  Standa

Mily Staniku, nejen Slovane jsou rozhadani, ale zrovnatak i arabske staty, dokonce samotne Rusko (mrknete na posledniho Pjakina), cela Evropa se vari, USA to same. Proste cely svet je rozhadany tak, jako nikdy predtim.
Jedine,podle meho nazoru, co muze narod spojit je hlad nebo valka. Zda se, ze k tomu spejeme milovymi kroky.

anonym
23. 1. 2024 22:21
Odpovědět  Jana Kunšteková

To je vase odpeved na vsi kritiku. 🙁

22. 1. 2024 16:11
Odpovědět  Standa

Kohouta po peří, růži po vůni, ho-vno po smradu, a bl-bce po řeči

Standa
22. 1. 2024 19:59

Ano tak, poznal jsem Vás po vůni i z té zahrady!Hádáte se zde o smradu s Argenity a vlastní smrad z PČR a Hradu necítíte. Resp. nechcete cítit.

PřemekJ
22. 1. 2024 16:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Ať táhne do zákopů VSU, když je tak moc podporuje, nacista.

Standa
22. 1. 2024 20:00
Odpovědět  PřemekJ

Ty se nauč číst a chápat, trotlle!Takový , jako ty zde rozesíra… diskuzi!

22. 1. 2024 17:01
Ohodnotit příspěvek :
     

CO SI NECHALI DOSADIT TO MAJÍ…

Helena
22. 1. 2024 18:07
Odpovědět  Veny232

Přesně, oni si tohoto magora nezvolili, byl jim dosazen anglosasy /stejně jako Pyjala a spol nám/ viz věta z článku: Strana Mileie je v argentinském Kongresu v menšině. Argentinci mají ale jinou mentalitu než čecháček, tam se s Mileiem moc párat nebudou. Milej Milei skončí brzy a skončí velmi nepěkně.

Frank
22. 1. 2024 17:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Co si tam zvolili, to tam mají.

Standa
22. 1. 2024 20:01
Odpovědět  Frank

ONI?

Pavel z Moravy
22. 1. 2024 17:18
Ohodnotit příspěvek :
     

To je přesně ta zapráskaná a pokrytecká MMF, takhle zlikvidovala již mnoho států. Martín Guevarra popisuje ve své knize Můj bratr CHE situaci z roku 2000. Tehdejší absolutní krach. Ta mizérie s malými výjimkami tam trvá stále. Kapitalismus nemá co vyřešit, je to parazit, který žije na práci obyčejného lidu a jeho představitelé jsou normální upíří stádo. Jen socialismus dokázal vyřešit vznik spravedlivější společnosti pro všechny. A nikdy se to nezmění. Nepochopí to pouze ti, kteří jsou součástí tohoto upířího stáda anebo to chápou, ale jelikož se z toho mají dobře, názor změnit nemohou a nechtějí. Mám obavy, že brzy to čeká i nás, ale kde není rozum, v apatyce se nekoupí.

skeptik
22. 1. 2024 17:40
Odpovědět  Pavel z Moravy

Malawský hladomor by měl být pro vás i pro mě vzdáleným varováním. Podřizování zájmů obyčejných lidí bankéřům a spekulantům způsobilo hladomor. A během pár let zničilo celou globální ekonomiku. V dějinách MMF tento příběh není výjimkou; je to pravidlo…
Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz s MMF více než deset let úzce spolupracoval, než odešel a zveřejnil podrobnosti. Před několika lety mi řekl: “Když do země přijde MMF, zajímá je pouze jediná věc. Jak zajistíme, aby byly banky a finanční instituce vyplaceny? – Je to MMF, kdo udržuje ve hře [finanční] spekulanty. Nezajímá je rozvoj, nebo to co zemi pomáhá zbavit se chudoby.” –
Před soudem by neměl stát jenom Strauss-Kahn. Měla by tam stát instituce, kterou řídil… pokud bereme ideu lidské rovnosti vážně a pamatujeme na všechny zbídačené, hladovějící a zabité touto institucí, měli bychom diskutovat o vzniku Komise pravdy a usmíření – a o tom, jak MMF zcela zrušit a začít znovu.
https://blisty.cz/art/58854-o-dsk-nejde-sam-mezinarodni-menovy-fond-by-mel-jit-pred-soud.html

článek z r. 2011

Pavel z Moravy
22. 1. 2024 17:54
Odpovědět  skeptik

Děkuji za příspěvek, vidím, že opravdu víte o čem mluvíte, protože Stiglitz už opravdu něco znamená a je pojem.

Slovan
22. 1. 2024 18:46
Odpovědět  Pavel z Moravy

Pavle, když je to včechno dokolečka dokola. Tyhle informace tu kolují dlouho a ten hladomor, tak těch tu na planetě byla spousta za vším tyhle instituce ze stejnými majiteli a se stejným záměrem. A je dost možné, že teď chtějí aby to postihlo Evropu. Ale lidi čumí.

Pavel z Moravy
23. 1. 2024 10:10
Odpovědět  Slovan

Ale jak chceš probudit alespoň polovinu národa, aby se s tím něco dalo dělat. Když venku slyším ty lidičky, tak je mi z nich většinou paf. Nejde to ani spojit se proti škůdcům a nespolupracovat. Nenajdeš k tomu lid. Tento systém stojí pouze na zisku. Je to vlastně bankovní systém a teď si představ kdyby jim lidé nedali čuchnout ke svým prašulkám, co by se asi dělo. Asi to má úplně kleknout. A dovedeš si představit jak by se to z úplných sra.ček tady potom mělo pozvednout. Tady už nežijí generace našich rodičů a prarodičů co poctivě makali a snažili se něco zbudovat. Tady už jsou jen generace chcibohatství, ale bez vlastních zásluh. To my už nevyřešíme. Cesta této země je daná.

ModrýKlokan
23. 1. 2024 13:06
Odpovědět  Pavel z Moravy

@ Pavel, Slovan

Trapný je, že dodnes většina lidí v ČR netuší, že hospodářské ekonomické reformy po 1989 byly prosazovány tlakem MMF a Světové banky. Jejich zástupci sem jezdili a ovlivňovali vládu již od roku 1990.

Mediální presstituti již tehdy poctivě a přičinlivě zamlčovali jejich přítomnost i aktivity. Politici ani necekli, lidi si toho snad ani nevšimli. Byli jsme obětí jedné z prvních moderních barevných revolucí. Sametový převrat.

Ovce si to nedokážou přiznat dodnes. Zmateně a vyděšeně čumí jak puci a občas zabečí. Chápu Klause, že se možná snažil o “útěk do bezpečí směrem vpřed”, ovšem nevyšlo to. Teď už víme, že neodvratně. Zeman jen přiložil polínko s odevzdáním bank a uvolnění stavidla liberálům. Podělal to ještě víc.

Nechápu a neodpustím těm dvěma ctižádostivým snaživcům a šprtům, že i dnes nad hrobem, nedokážou čestně chlapsky přiznat pravdu. Dosvědčit jak to bylo a uvolnit tím cestu k nápravě. Nic jim za to nehrozí. Jsou to zbabělé krysy. Jako každý moderní poblytik.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Slovan
23. 1. 2024 18:52
Odpovědět  ModrýKlokan

Dávám ti za pravdu. Kdyby ti šmejdi alespoň kápli božskou a řekli podělali jsme to a poukázali na ty problémy proč se tomu tak stalo. A máš pravdu, že sem jezdili hned po revoluci. Ta ministrině US MZ, ta hérečka, jak byla ve Slušovicích a hned požadovala o jejich zrušení, že to může ohrozit US zájmy.

Vlastimil Čech
22. 1. 2024 17:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Nevyváží Argentina potraviny? Podle toho, co jsem slyšel, je Argentina zemědělská velmoc…

Pijack
22. 1. 2024 18:37
Odpovědět  Vlastimil Čech

Dobytkáři. Rostlinná výroba nedominuje.

Standa
22. 1. 2024 20:10
Odpovědět  Pijack

Co se vyváží z Argentiny?
Ekonomika Argentiny je založena na velkém přírodním bohatství, zejména ropy, plynu, zlata a mědi (vývoz těchto barevných rud tvoří klíčovou úlohu), dále také na říční a námořní dopravě. Ze zemědělských komodit vyváží Argentina zejména hovězí maso, víno, citrusové plody, kukuřici, sóju a slunečnicová semena.

Autor
22. 1. 2024 20:14
Odpovědět  Vlastimil Čech

Je tam stále taková situace, že prakticky silný politický vliv mají – doslova – superboahtí rančeři, seňorové , kteří těží jednak z okamžitých “chutí” trhů” a pak platí velmi nízké mzdy. I proto je tam odpor jehož představitelem je např. Maduro, který je nástupcem Chavese a někteří další politici. Ale mají např. v té Venezuele silné a bohaté protivníky, z jejichž řad vyšel ten “pravý prezident” “Guado”, nebo jak se jmenoval. Navíc ti jsou podporováni USA a Západem vůbec.
A pokud něco pšstují, tak plantážníci jsou ochotni pěstovat na zakázku cokoliv i monokulturně, čímž se ale vyčerpává půda.
Především velké země jako Brazílie, Argentina jsou zeměmi obrovských kontrastů v majetcích. Takže jako skoro vždycky – jedni vydělávají, ale druzí hladoví.
Jestli něco, pak cílem “těch švábistů a spol.” je – tady na Západě – abychom žili jako v Chile, čili podobně jako ti majitelé půdy na jedné straně a na druhé ti, co dostávají minimální mzdu za tvrdou práci, nebo pak jsou ponecháni svému osudu …

Pijack
22. 1. 2024 18:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Klasická otázka: je ten Javier Milei žid, nebo Žid s velkým Ž? 🙂


Janaz
22. 1. 2024 18:50
Odpovědět  Pijack

Nie je jedno ani druhé, ale veľmi chce ním byť..

22. 1. 2024 18:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Aha…tak to tam Fiala financuje z našich peněz…
seznamzpravycz/clanek/zahranicni-fotky-pohani-je-hnev-drsne-zeny-a-divky-z-jednotky-mandalaj-proti-junte-242586

Pijack
22. 1. 2024 18:41
Odpovědět  Veny232

Ti patlalové a lemry na seznamu ještě nevědí, kdo je v Myanmaru junta a kdo partizán a kdo na jakou stranu se postavil. Tohle je typický tendenční článeček autorů, kteří o té zemi nevědí vůbec nic. Pouze musí napsat něco aktivistického, aby si zapsali čárku. Takoví písálci jsou produktem našeho vzdělávacího systému, kteří už nevědí, co je novinařina. Tohle je jen propaganda.

Putinovec
22. 1. 2024 18:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Další místo na planetě , kde se dělají pokusy na lidech . Tak jako tak to dojde do bodu , kdy tu sebranku samozvaných šmejdů vyhubíme , do posledního kořínku .
Než rozjedou velkou plošnou akci , tak si to šmejdi zkoušejí v reálných podmínkách , ve vybrané části světa .

Horňácko
22. 1. 2024 19:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Čí loutkou je tento argentinský president? Rusko nebo USA?

Autor
22. 1. 2024 20:15
Odpovědět  Horňácko

Obdivuje Trumpa …

orinoko
22. 1. 2024 20:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Nenechte se otrávit seznamovymi hnupy, jímž už teče do kramFLEKU i na domofskem SERvery good.
U techto chcivaxeru rychle fsechno z věcne roviny prechazi do osobní. Že tak někdo reaguje na něj, je v poradku . Když kadrove oddělení, tak se vším všudy.
Demagoga poznáte rychle. Je to zároveň flUSstrAt.

Vladimír
23. 1. 2024 08:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Ony se ty jeho kecy pěkně poslouchají, ale v praxi to bez alespoň malých kompromisů dlouho fungovat nebude. Alespoň vývařovny pro nejchudší měl ponechat. Evoluce je vždy lepší než revoluce.

Frank1
23. 1. 2024 09:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Argentinci ve snaze zlepsit svuj zivot stale chteji zmenu a slapou pritom do jednoho hovna po druhem. Tenhle silenec byl jimi zvolen a uz se jim nelibi. vystoupil z BRICS a hleda v dobrodruzstvi zachranu zeme.

katango
24. 1. 2024 13:48
Odpovědět  Frank1

Nevystoupil, ale nevstoupil.