Krizepolitika

“Vyčerpáme je a oni se sami vzdají.”

Jak už pátou noc protestují v Tbilisi – reportáž z místa činu

Od 27. listopadu v Gruzii pokračují protesty tisíců lidí, které vypukly po prohlášení premiéra Irakliho Kobachidzeho, že vláda zmrazila proces přistoupení k EU. Demonstranti se snaží zaútočit na parlament, staví barikády a házejí petardy na policii, která reaguje vodními děly, slzným plynem a obušky. O vášních v gruzínském hlavním městě – ve zprávě RTVI.

Nad Tbilisi už několik dní hřmí neutuchající zvuky ohňostrojů – jako na Silvestra. Ale to nejsou sváteční ohňostroje. To jsou demonstranti vypouštějící pyrotechniku ​​do nebe a do řad bezpečnostních složek.Sledujte vývoj na našem 

kanálu Telegram

Vše začalo 27. listopadu večer. Tisíce lidí spontánně protestovaly jen hodinu poté, co premiér Irakli Kobachidze oznámil pozastavení přístupových jednání do EU do konce roku 2028. Vyjádření premiéra vypadalo jako „vyřčené za tepla“ v reakci na „plácnutí do tváře“ od Evropského parlamentu, který před pár hodinami odmítl uznat výsledky nedávných voleb v Gruzii.

Tyto volby se konaly přesně měsíc před Kobachidzeho možná osudnou tiskovou konferencí. Za osudné je označila jak opozice, tak vládní strana. Ti první je nazvali „referendem o volbě mezi Evropou a Ruskem“ – nikoli ve prospěch druhého. Druhým je volba mezi válkou a mírem, což naznačuje, že Západ chce otevřít „druhou frontu“ v Gruzii. Podle oficiálních výsledků vyhrál „Dream“.

Čtyři opoziční strany – „Koalice pro změnu“, „Jednota – Národní hnutí“, „Silná Gruzie“ a „Gakharia pro Gruzii“ – odmítly uznat výsledky voleb a rozhodly se bojkotovat práci parlamentu. Několik dalších dní pořádala opozice v Tbilisi shromáždění, ale nadšení demonstrantů rychle vyhaslo. Zdálo se, že úřady vyhrály. Premiérovo prohlášení jako blesk z čistého nebe situaci obrátilo.

Zpočátku bylo setkání celkem poklidné. Policie mobilizovaná před parlamentem dohlížela na dav. K lidem promluvila prezidentka země Salome Zurabišviliová. Tvrdá zastánce evropské integrace, kdysi podporovaná Gruzínským snem, nyní zaujala pozici v opozici vůči vládě. Zurabišvili ho označil za nelegitimního a požadoval znovuzvolení.

Michail Egikov / TASS

Ve stejný den začaly první střety mezi demonstranty a policií. S každým dalším dnem se eskalace jen zvyšovala. Demonstranti se pokusili zaútočit na parlament, ale neuspěli.

“USA, pomozte nám”

Pátá noc protestů. Čím blíže je Rustaveli Avenue, hlavní ulice města, tím více jednorázových respirátorů a lékařských masek je pod nohama. Jejich prodeje se v posledních dnech pravděpodobně několikanásobně zvýšily.

Demonstranti, poučeni zkušenostmi z předchozích protestů, je používají, aby se chránili před slzným plynem stříkaným policií. Mnozí přicházejí v plynových maskách.

Provoz na Rustaveli je zablokován. Proudy lidí se táhnou od stejnojmenné stanice metra směrem k parlamentu. V jeho blízkosti se odehrává hlavní bitva. Demonstranti jsou konfrontováni silným tlakem vody tryskající na ně přímo z budovy. Bezpečnostní složky používají vodní děla. Venkovní teplota +4. V reakci na to protestující házejí na policii petardy. Tu a tam jsou slyšet zvuky výbuchů. Ti, kteří se dostanou do problémů, budou zasaženi obušky.

Čím více se parlament blíží, tím je dav hustší. Dýchání je stále obtížnější a lidí je tolik, že se zdá, že když spadnete, můžete snadno zemřít rozdrcením.

Kirill Ponomarev pro RTVI

Mají na sobě kukly, přilby, stavební přilby, airsoftové brýle, kukly, respirátory a plynové masky. Nesou vlajky Gruzie a Evropské unie.

Jedna z žen drží plakát s nápisem: „USA pomozte nám. Nenechte Gruzii padnout do rukou Ruska ( USA, pomozte nám. Nenechte Gruzii padnout pod ruskou kontrolu . – pozn. RTVI ).“

Skupina mladých lidí stojí s tuctem pětilitrových lilků. Voda z nich se nalévá do kanalizačních poklopů.

“Tam vepředu,” ukazuje chlápek směrem k parlamentu, kam dav míří, “policie střílí dýmovnice.” Sebereme je, vhodíme do lilků a přikryjeme pokličkou. Plyn neuniká.

“Tyhle lilky jsi sem přinesl sám?” – ptám se.

– Ano, dohodli jsme se předem. Přinesli sem vodu. Snažíme se vzájemně si pomáhat.

Proud lidí ustupuje od parlamentu naším směrem, je slyšet pískání. Zřejmě tam, vpředu, policie zaútočila. Začalo zadržování.

– Nebojíš se sem přijít? – ptám se toho chlapa.

– Samozřejmě, je to děsivé. Ale když teď přestaneme, přijdeme o všechno. Jsme připraveni bojovat po dlouhou dobu – minimálně měsíc, minimálně dva. To pro nás není problém.

– Budeme pokračovat bez zastavení. Budeme je nosit,“ říká důchodkyně Nina s odkazem na policii. “A pak to vzdají sami.”

Je si jistá, že za Kobachidzeho demarší stojí Moskva.

— Je zde mnoho těch, kteří budou bojovat za evropskou budoucnost, a ne za ruskou. Protože Rusko je pro nás minulostí. Vždy to byla říše a Gruzínci v ní byli vždy utlačováni,“ říká Nina. “Ale nenávidím gruzínskou vládu víc než Rusko.” Zradí a prodává nás.

Opozice dlouho používala narativ o vlivu Kremlu na rozhodnutí vládnoucí strany. Její zakladatel, oligarcha Bidzina Ivanišvili, má mnoho spojení s Ruskem. Studoval na MIIT, vybudoval podnik v Moskvě, byl součástí „sedmi bankéřů“ a financoval kampaň Borise Jelcina v roce 1996. Na konci roku 2000 se vrátil do Gruzie a založil vlastní stranu.

Kirill Ponomarev pro RTVI

A zatímco členové Gruzínského snu nikdy veřejně nevyjádřili podporu ruskému státu, Moskva během posledního roku skutečně učinila vůči Tbilisi nečekaná přátelská gesta. V květnu 2023 Vladimir Putin zrušil vízová omezení z Ruska, mezi zeměmi se obnovil letecký provoz a v tisku se dokonce objevily fámy o možném obnovení diplomatických vztahů – ty byly přerušeny po válce v roce 2008. Navíc roste obchodní obrat mezi zeměmi, Gruzie zvyšuje dodávky ruského plynu a velké ruské společnosti – jako Yandex nebo Wildberry – naplno prozkoumávají tamní trh.

“Myslíte, že mnoho turistů zde zůstane, pokud budou tyto nepokoje pokračovat?”

Je hodně po půlnoci. Vracíme se na stanici metra – je tam klidnější. Dobrovolníci rozdávají lékařské roušky. Lidé rozdělávají ohně přímo na asfaltu. Pouliční hudebník vylezl na podstavec pomníku Shota Rustaveli a zpívá písně s kytarou. Skupinka teenagerů se baví – kope do prázdné láhve v kruhu. Mladý muž kouří na dálku. Souhlasí, že se mnou bude mluvit spíše rusky než anglicky, což je pro generaci Gruzínců jeho věku vzácné.

– Jsem proti vládě. Ale také proti tomuto davu,“ říká o demonstrantech. – Nemají žádný cíl. Jednoduše vybuchují petardy, rozbíjejí lavičky a ploty a porušují zákon. Myslíte si, že mnoho turistů zde zůstane, pokud budou tyto nepokoje pokračovat? Pracuji s cizinci a vidím je odcházet, cítí se nepříjemně tady.

A dodává:

— Podporuji evropskou integraci. A už sem chodím čtyři dny. Ale mám vlastní akci. Protestuji jak proti petardám, tak proti vládě.

Poblíž opery si demonstranti zřídili polní zdravotní středisko. Prolomím se k němu. Najednou mě srazí muž. Běží a v náručí nese ženu v bezvědomí. První pomoc jí poskytují dobrovolníci. Muž v respirátoru s protetickými nohami místo nohou sedí na obrubníku.

Kirill Ponomarev pro RTVI

Podívá se na mě a zakřičí: „gazi“ a gesty naznačuje, že si musím zakrýt obličej. Nedaleko opět létají bomby se slzným plynem. Na obzoru je mlha. Zakrývám si nos a ústa rukávem, ale moc to nepomáhá.

Konečně má místní lékař Georgiy volnou minutu na rozhovor.

— Lidé sem chodí pořád. Většinou ti, kterým se udělalo špatně z plynu, ale jsou i tací, které policie zmlátila. “Jsem tady jediný doktor,” říká.

Podle Georgije to není jediné místo, které demonstranti vybavili k poskytování první pomoci. Tvrdí, že stany a léky si zakoupili demonstranti sami, bez jakýchkoli finančních prostředků od zástupců byznysu.

Kirill Ponomarev pro RTVI

— Co děláte, když policie rozhání lidi z avenue?

“Vezmeme vše, co máme, a utečeme se všemi ostatními.”

“To vy, Rusové, se bojíte všeho”

Ve dvě hodiny ráno už nikdo na odchod ani nepomyslí. Mezi ulicemi Lagidze a Besiki se staví barikády z popelnic, laviček, obrubníků, reklamních billboardů a dalších improvizovaných materiálů.

— Nebojíte se střetů s policií? — ptám se jednoho ze stavitelů.

“To vy, Rusové, se bojíte všeho.” Podívejte se, jak bojujeme. Totéž byste měli udělat ve své zemi.

– Ach, vy jen nevíte, co je rozptýlení protestů v Rusku…

Během několika dnů bylo v Tbilisi zadrženo několik desítek lidí, což je nesrovnatelné s rozsahem ruské metropole během masových protestů neposlušnosti v letech 2021 a 2022.

Jeden z mužů poblíž odpaluje z rukou další salvu ohňostrojů.

– Používáš to nějak neopatrně. Takže se můžete zranit.

– Všechno je v pořádku. Ohňostroj zvyšuje naši morálku! – křičí.

Na policii se zde také aktivně odpaluje ohňostroj. Den předtím se internetem rozšířilo video jednoho z demonstrantů, který si postavil podomácku vyrobený „kulomet“ a „zahájil palbu“ z barikád na blížící se bezpečnostní složky. Další osud tohoto muže není znám, ale dnes tam nebyl žádný kulomet.

Policie brzy zahájí kruté rozehnání lidí na třídě, aby byl do rána obnoven automobilový provoz. Takto to pokračuje každý den – asi ve 4 hodiny ráno.

Alexander Patrin / TASS

Tentokrát se mnoho demonstrantů, aniž by čekalo na rozptýlení, stáhlo na třídu Chavchavadze do první budovy univerzity v Tbilisi. V 6 hodin ráno staví u ní nové barikády a hodlají zde držet obranu. Během dne se akce dostává do pomalé fáze, která opět vzplane večer.

Město se pomalu probouzí. Kolem projíždějí užitkové vozy.

Dvacet minut pěšky od Rustaveli, na sousední stanici metra Marjanishvili, život pokračuje jako obvykle. Zde, na stejnojmenném náměstí, leží architektonický celek ve stylu stalinského empíru. V prvních patrech domů jsou útulné kavárny a butiky zdobené novoročními girlandami. Občané spěchají do práce. Za pár hodin se ulice zaplní lidmi procházejícími se kolem obchodů. Zdá se, že tady nikdo nediskutuje o revoluci, která zuří poblíž.

Připomínají ji jen vzácné zvuky vybuchujících petard.

Kirill Ponomarev, Tbilisi

https://rtvi.com

sdílet na

Souhlas
Upozornit na
40 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Helena
3. 12. 2024 20:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Majdan jako vyšitý dle usa vzoru. Podle toho beznohého ukrksichtu, tam dovezli “demonstranty”, aby si něco vydělali od sorošaspenku.ev rovnou z banderoukrzákopů-nebo spíše z čecháčkovské či polské nemocnice-dle kvalitních končetinových protéz- po nášlapných minách. A to “USA pomozte nám” to fakt sedí. Asi ti demonstranti chtějí od USA pomoci, aby to v Gruzii vypadalo jako v Gaze a na ukradině a gruzínci vypadali jako ten beznohý-taková pomoc USA a Londýnu opravdu jde na 1.

Jarek
4. 12. 2024 08:20
Odpovědět  Helena

Přesně. Je to jen další Majdan z pera USA. Oni prostě s těmi svinstvy po světě nepřestanou, dokud budou existovat. A navíc jsou nepoučitelní. Zato země a národy které napadají se už poučili a těmto
sprostým útokům se brání stále kvalifikovaněji.

Staník
4. 12. 2024 09:25
Odpovědět  Jarek

Berte to tak, že čím větší eskalace na všech frontách, tím větší urychlení úpadku západní “civilizace” a tím rychlejší změny ve světě, tím rychleji se vše vyřeší. Oni si myslí, jak to mají skvěle proti Rusku vymyšlené, ale bohužel jsou tak hloupí a neschopní, že tím urychlují svůj konec.

Slovan
4. 12. 2024 10:17
Odpovědět  Staník

Oni jsou už z toho kokeše tak z blblí až infantilní.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jarek
4. 12. 2024 17:24
Odpovědět  Staník

To je velice přesné.Oni jsou opravdu neuvěřitelně hloupí a nepoučitelní. Kolik těch jejich nápadů už se obrátilo proti nim a neustále vymýšlejí nové a většinou ještě hloupější. Mají opravdu schopnost vymýšlet takové hovadiny, které vždy posílí toho proti kterému je směrovali a je samotné poškodí. A neustále takový postup opakovat může opravdu jen blb.

Nazdar
4. 12. 2024 09:28
Odpovědět  Helena

Ten beznohej mladej chudak ma spise varovat, co Gruzince v munduru ceka!

Woodu
3. 12. 2024 21:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Turky do EU nevzali a tento ještě východněji položený stát by tam chtěl? A co třeba Japonsko, nechtělo by do EU?

Editor
3. 12. 2024 21:57
Odpovědět  Woodu

Turecko má hlavní město a větší část území v Asii. V Turecku je hlavní náboženství islám, v Gruzii křesťanství. Pravda, obě náboženství mají spolu s judaismem původ v Asii.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Standa
4. 12. 2024 09:03
Odpovědět  scipio

Kromě animizmu všechna náboženství na které si vzpomenete.Doufám, že woo-doo není náboženství!

Spam Janka
4. 12. 2024 11:53
Odpovědět  scipio

tak vzhladom k faktu, ze do EU chcu prijat Albansko a Bosnu, co su prevazne moslimske krajiny, tak ten dovod urcite v nabozenstve nie je

Editor
4. 12. 2024 17:36
Odpovědět  Spam Janka

Oba státy ale jsou bezesporu celé v Evropě.

Nazdar
4. 12. 2024 09:32
Odpovědět  Woodu

Turecko do Evropy nepatri, ale na vychod. A stale se do Evropy chce nacpat jako oblehanim Vidne Sulejmanem nadhernym. A ted sultanem Erdoganem, jehoz prdel sedi na 50 zidlich a ma pas, opravnujici ho ke zrade kazdeho spojence.

Mike
3. 12. 2024 23:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Už jim někdo řekl, co za “nádheru” je v EU čeká?

Bety
4. 12. 2024 09:11
Odpovědět  Mike

To je to. Na těch demonstracích není spontánního vůbec nic a ty další trubky co se přidávají kvůli
“vzrůšu” ani netuší, do jakých sraček by s USA a EU vlezli.

JoFa
4. 12. 2024 09:18
Odpovědět  Mike

To je dobrá otázka a krásne ukazuje tú manipuláciu s ľuďmi, najskôr média sdebilnia národ a potom ho naženú do ulíc. Tí ľudia si vôbec neuvedomujú, že na jednej strane nechcú byť v područí Ruska a na druhú stranu sa ženú do fašistického spolku, ktorý z nich spraví žobrákov a otrokov. Je toto vôbec možné?
Stačí ovládať média a zaplatiť pár zapredancov a ovládate štát.

Spam Janka
4. 12. 2024 11:54
Odpovědět  Mike

ani nemusia cakat na vstup do EU, nech sa pozru na UA, kam ich priviedli….cipkovane nohavicky a slub bezvyzoveho styku za rozbitu infrastrukturu a zdecimovanu populaciu

Honzas
3. 12. 2024 23:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Jako jeskyňky, jenom dva prstíčky ohřejeme a hned zase půjdeme. Ten jeden prstíček je evropská unie a druhý NATO

Burák
4. 12. 2024 00:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak ta mládež vidí hlavně sama sebe. Ty možnosti studovat někde v EU. A ostatní jsou už žvásty, aby zakryly vlastní sobecké motivy. To, že u nich zůstanou pak důchodci na dlažbě, protože evropskou integraci nezvládnou finančně, to už ty smrady nezajímá. My jsme také udělali chybu, že jsme se celá zem v 89 nezvedla a nevyrazili jsme na Prahu, kde by jsme dali přez držku všem těm Havlistum. Měli by jsme se dnes lépe. Možná by jim to někdo měl sdělit i když oni by stejně nevěřili. Vyrazil bych je ze škol za účast a hotovo. Tu jim platí stát aby studovali a né dělali bordel na náměstí. Už aby přišla tuhá zima a u nich alespoň mínus 30. To je zkrotí.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
4. 12. 2024 06:21
Odpovědět  Burák

A navíc oni ti studenti nevědí, co stojí studování v západním světě. V Americe je největší privátní dluh ten studentský 1,3 Miliardy, což si studentíci (i na takovou průmyslovku nebo gymnázium) museli vzít, aby vyšli se stravou, loží a školními výdaji. Proto je tam tolik nejen bez středoškolského vzdělání ale i negramotných…

Burák
4. 12. 2024 12:16
Odpovědět  primak

Tak o tom žádná. I když jim ty studia vyjdou, stanou se z nich novodobí otroci. Otrokem může být i doktor, který má v práci tráví veškerý volný čas aby zaplatil jak ty staré dluhy, tak samozřejmě i ty nové v podobě auta a domu. Takže před sebou valí tu kouli dluhů až do důchodu. Obzvláště pokud si chce splnit sen, kvůli kterému to podstoupil.

Jarek
4. 12. 2024 17:36
Odpovědět  primak

A hlavně studium na těch “prestižních” školách v USA, je prestižní právě jen tou cenou kterou tatíci zaplatí za své dětičky s jakousi zárukou že vystudují i když na to moc nemají. A je všeobecně známo, že právě v USA úroveň učiva třeba na vysokých školách sotva dosahuje úrovně učiva středních škol v evropě.Proto je obyvatelstvo výrazně doslova hloupější ,ale o to snadněji manipulovatelné.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Standa
4. 12. 2024 08:27
Odpovědět  Burák

Asi jste měli nejdříve dát přez držku Havlistům u vás!To bylo oslav OF po republice ! Jako dnes Ukrajinských praporů na radnicích a školách po Česku. V Praze se stávkuje- desetitisíce až statisíce lidí proti vládě a vlajce na Muzeu a u vás.??? Na náměstičkách a návsích skoro nikdo a šoupete nohama!

Burák
4. 12. 2024 12:08
Odpovědět  Standa

Já jsem se účastnil, tedy poměrně nedávno. Bojkotoval jsem covid, nenosil roušku a podpořil i zemědělce v jejich stávce. Co víc člověk může udělat, když nám chybí druhý Žižka a lidí se bojí. 89 rok byl jiný v tom, že mnoho věcí byli domluveno. To se mimochodem už nestane. Jedině Západ rozhazoval peníze na všechny strany aby tehdejší režim zlikvidoval. Byli v tom kupříkladu i prachy Vatikánu a šlechtických rodin, které si u nás nárokovali majetek. Kdo to zaplatí dnes? Rusko takové není. To nedá ani kopějku. A lidí se nejsou schopni domluvit ani na jednom pitomém médiu, na které by jsme se mohli složit. Každý chce bojovat po svém a na vlastním dvorku, což je úplně na nic. Jedině jednota může něco změnit.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Standa
4. 12. 2024 14:54
Odpovědět  Burák

Ale jo. Byli jsme na Václaváku, Malostranském,předsednictvím vlády,před Min. zemědělství u traktoriády.
Nechodím sám, je nás skupina.
A prd.
Vláda si z nás dělá prd.l !Asi se to musí jinak. Ne po dobrém! Ale zelený mozek a fašista na Hradě povolá armádu a vyhlásí stanné právo.
Prozatím ,, občanská neposlušnost”!

Jaris
4. 12. 2024 06:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Nejak mi unika, o co vlastne Gruzincum jde. Chteji/nechteji do EU, prosi JewSA o pomoc, ze nechteji byt s Ruskem. Je vyhlaseno stanne pravo a za chvili je zruseno. Cert, aby se v tom vyznal, co Gruzinci vlastne chteji.

Jaris
4. 12. 2024 07:13
Odpovědět  Jaris

oprava: stanne pravo bylo vyhlaseno v J.Koreji a uz je opet zruseno.Zacina byt ve svete tolik konfliktu, ze to jeden nestaci sledovat.

Standa
4. 12. 2024 08:22
Odpovědět  Jaris

Chtějí do EU? Dobře jim tak!!!!
Je to vyprovokované z venku, aby se udělal bolestivý vřed proti Rusku. Pak budou chtít do NATO. Ukrajinský scénář.Placený Maydan. Chybí střelba a upalování lidí. CIA to zařídí.
Ale, Jari, tam by se to stanné právo právě nyní hodilo.

Staník
4. 12. 2024 08:31
Odpovědět  Jaris

Mě by zajímalo, kolik z těch demonstrantů jsou skuteční Gruzínci, žijící v Gruzii. Jak píšete, v zásadě to je ode zdi ke zdi. Nenávidím Rusko, nenávidím více gruzínskou vládu, ale také nepodporuji demonstranty házící petardy. Vlastně žádné argumenty, jen emoce. Brání jim někdo cestovat do Evropy, studovat nebo pracovat v Evropě? Pokud ano, tak to bude zřejmě EU a ne Rusko nebo Gruzie. Budou se mít v Evropě lépe? Nevím, jestli si pamatuji správně, ale po invazi gruzínských vojsk v roce 2008 do Osetie a Abcházie, tak Rusko uvalilo sankce na gruzínské výrobky, pracovníky atp. a země šla v podstatě ekonomicky do kopru a nevzpomínám si, že by je USA nebo EU nějakým způsobem pomohli. Museli se s Ruskem udobřit. Takže země ekonomicky napojená na Rusko, v Evropě není zájem a oni chtějí do EU a přetrhat vazby s Ruskem, potažmo střední Asií? Já to asi fakt nejsem schopen domyslet. To fakt nevidí, že budou dobří jenom když budou štěkat na Rusy jako Baltové a pak budou odkopnutí? To fakt nevidí, že se hlásí do spolku, který vůbec neodpovídá jejich představám? Že nic z toho, co by si přáli jim EU nenabízí? Nakonec většina z nás to v 89.tém taky nechápala.

Standa
4. 12. 2024 09:07
Odpovědět  Staník

Někdo tu napsal, že Rusko je židovský stát. Zajímavé myšlení.!!Kde je sionisticko-židovská lobby? Který stát řídí? Není to USSA?
Ostatně se říká, že nejhorší je Gruzínský žid!

Staník
4. 12. 2024 09:22
Odpovědět  Standa

Je přeci naprosto zřejmé, že paní prezidentka a opozice nabízí Gruzínům něco, co jednak nemohou splnit, protože to je mimo sféru jejich vlivu a hlavně to vůbec neexistuje. Už se jednou nepoučili před cca 16 lety a je to tu znovu. Na druhou stranu dnes mají možnost volby. Přes Gruzii se buduje železnice, která má spojit Moskvu s Dakarem. Bude to pro ně znamenat spoustu peněz do rozpočtu, napojení na hedvábnou stezku, prosperitu. Země se bude rozvíjet tak, jak se bude rozvíjet obchod s BRICS. Je to přeci naprosto jednoduché. S EU a NATO, nebo USA je nic z toho nečeká. Od nich se čeká pouze eskalace napětí s Ruskem výměnou za členství ve spolku, který má obrovské dluhy, ekonomicky upadá, nenabízí žádnou prosperitu, žádné vzdělání. Mraky Gruzínců pracují v Rusku, určitě mnohem více než v EU. Ekonomika napojená na Rusko a Asii, nikoli EU. Co mohou získat členstvím v EU? Proč teď vlézt do organizace, kterou čeká brzký rozpad? Do něčeho, co je zcela nefunkční a co nikdo v Gruzii nepotřebuje? Nevím, jestli to je o židech. Já v tom nevidím pro tu zemi žádný smysl, než budoucí totální rozvrat a úpadek. Stejně dopadnou i Baltové. Bez dotací EU za rusofobii neschopní existence.

Staník
4. 12. 2024 14:41
Odpovědět  Staník

Mimo jiné. 75% Gruzínců podpořilo na jaře 2022 invazi Ruska na Ukrajinu. Těch štěkajících na Rusko bude tedy v Gruzii méně, než těch 37%, kteří volili ve volbách opoziční strany. Jen jsou opět jenom hodně slyšet. Většina Gruzínců si zachovala rozum a je třeba to dát najevo té řvoucí menšině.

Jarek
4. 12. 2024 17:44
Odpovědět  Jaris

Krachující sionistické USA se prostě zoufale snaží a nechtějí pochopit, že konec jejich rýpání do světa je prostě nezvratně tady.

Pavel
4. 12. 2024 15:14
Odpovědět  Jaris

Normální Gruzínci chtějí klid, ale mají nasazenou veš do kožichu v podobě Prezidentky s Francouzským původem a stejně jako u nás zparchantělé pedagogy , kteří místo toho, aby ty děcka něco naučili je štvou do ulic proti vládě! Pokud to vláda neustojí dopadnou jako Ukrajina. Snad je ještě dost pamětníků z války r.2008 aby věděli jak to skončí.

Jarek
4. 12. 2024 17:41
Odpovědět  Jaris

Gruzínci nechtzějí v podstatě nic.Probehly řádné volby, ale výsledem se nelíbí těm, kteří se je snažili zmanipulovat a nepovedlo se. No a USA se iniciativně hned chytili příležitosti, že vždy se najde zmanipulovatelná skupina hlupáků, kteří pokud i obdrží nějakou kačku, jsou ochotni protestovat a je jedno proč. Je to zase jen pokus o majdan a zvrácení výsledku řádných voleb který se nehodí do krámu
sionistů z USA.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Karel
4. 12. 2024 09:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Americká ambasáda to nevzdá. Změnit výsledek voleb v Gruzii násilím je oblíbený způsob v režii amerických teroristů.Gruzínci, nedejte svoji zemi znásilnit americkou sběří, nebo dopadnete špatně jako Česko, vykradené, zbídačené, ponížené.

Pavel
4. 12. 2024 15:20
Odpovědět  Karel

Nevím , kdo pronesl ten bonmot :” Proč není možná barevná revoluce v USA? Chybí tam Americká ambasáda! “

Nazdar
4. 12. 2024 09:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Chcipajici zidovska kobyla Deep State USA dela vsude bordel. Ale uz nema tu silu jako driv. Gruzinci, nenechte ze sebe udelat druhou Ukrajinu!!!

Standa
4. 12. 2024 12:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Nejdříve Ukrajina, nyní náhle Gaza + Libanon, Sýrie, Gruzie…. Rumunsko( zrušit neplatné volbýýýý řve EU a demonstranti), i Korea je nějak divná ….vše směřuje na S.K…. útoky na Brics ….Je to jenom náhoda?
Že, ale ta mrcha kope!!!

Miro 2
4. 12. 2024 18:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Doufám, že současná česká vláda neslyší volání z Gruzie o pomoc. Mohla by zahájit drancování našich občanů tak, jak je tomu s pomocí pro Ukrajinu. Sto miliard sem nebo tam jim by to bylo podobné. Tak umí hezky hospodařit s našimi penězi.

Jura S
4. 12. 2024 18:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Jo jo, tolik dementů na náměstí…
To mi připomíná ten vtip jak ŽID vypadl u Matthausenu z vlaku a je mu zima, má hlad … a klepe na tu bránu ať mu SS otevře…
Kluci v černým se diví… jasně pane, sprcha je kdykoliv k dispozici….. holt známá “německá pohostinnost” :-))