Rusko a Turecko si rozdělily Černé moře
Rusko, Ukrajina, Turecko a OSN podepsaly v Istanbulu dohodu o vývozu obilí.
Zástupci Ruska, Ukrajiny, Turecka a Organizace spojených národů (OSN) v pátek 22. července podepsali dohodu o vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře. Ceremoniálu v Istanbulu se zúčastnili generální tajemník OSN António Guterres, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ruský ministr obrany Sergej Šojgu a ukrajinský ministr infrastruktury Alexandr Kubrakov.
Šojgu podepsal dohodu s Tureckem a OSN zvlášť, později ji podepsal ukrajinský ministr.
Šéf ruského ministerstva obrany také řekl, že kromě dokumentu o vývozu obilí bylo podepsáno také memorandum za účasti OSN se zrušením omezení vývozu ruských zemědělských produktů a hnojiv na světové trhy.
Podmínky smluv
Po uzavření smlouvy Guterres řekl, že dohoda o vývozu obilí z ukrajinských přístavů je na 120 dní s možností prodloužení.
Kromě toho Sergej Lavrov řekl, že „Memorandum o porozumění mezi Ruskou federací a Sekretariátem OSN o pomoci při prosazování ruských potravin a hnojiv na světové trhy“ bude platné tři roky.
Jde zejména o to, jak odstranit překážky, které USA a EU vytvořily v oblasti financí, pojišťovnictví a logistiky, pro dosažení konkrétních výjimek pro tyto produkty z omezujících opatření uvalených vůči naší zemi, řekl Sergej Lavrov.
Podstata smlouvy
Zdroj z OSN uvedl, že lodě mířící na Ukrajinu a zpět budou kontrolovány inspektory, zda neobsahují nepovolený náklad a personál. Inspekční týmy budou podle jeho slov umístěny v Turecku a budou v nich zástupci Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN.
Dodal, že „plavidla proplují do ukrajinských přístavů a vplují do nich v souladu s harmonogramem schváleným společným koordinačním centrem po kontrole plavidel inspekčním týmem“.
Zástupce OSN také uvedl, že Rusko a Ukrajina se dohodly, že nebudou útočit na lodě a zaručí jim bezpečný průchod.
RUSKO A TURECKO SI ROZDĚLILY ČERNÉ MOŘE: NOVINÁŘ PROZRADIL, CO STOJÍ ZA ŘEŠENÍM „OTÁZKY O OBILÍ“
Ministr obrany Sergej Šojgu řekl, že lodě budou kontrolovány jak při vstupu, tak při výstupu z Černého moře. Bude se dohlížet zda nepřevážejí zbraně.
Andrej Medveděv ve svém kanálu Telegram naznačil, že Ukrajina nepochopila, jaký dokument byl v Istanbulu podepsán. Šéfové ministerstev obrany (a nikoli jiných resortů) Turecka a Ruska povolili přepravu obilí (teoreticky i jiných nákladů) do jiných států, pokud souhlasí s vojenskou kontrolou obsahu nákladních prostor a kontejnerů.
“To znamená, že Rusko a Turecko si rozdělily Černé moře a ukázaly ostatním hráčům, že si poradí i bez ostatních. A je nutné pochopit, že je to jen jeden krok v řadě těch, které ještě přijdou,” řekl novinář.
Zdůraznil: Kyjev bude prezentovat dohodu jako vítězství. Ale pro vnitřní informační pole. Realita je taková, že názor Ukrajiny nebyl v zásadě zohledněn. Je důležité nezapomínat na to, že nyní Ukrajina ztratí své zásoby obilí. Světový obchod jako celek z toho nebude mít prospěch, ale ani neztratí, ale je tu jedna nuance. Spočívá v tom, že export obilí z Ukrajiny může být pro tuto zemi osudný.
“Nemluvím o tom, že se země teď rozpadne. Nerozpadne se. Ale lidé nebudou mít co jíst. Nicméně, koho to zajímá?” shrnul Medveděv.
Pro Pokec24 přeložila Janinna.
Na druhou stranu to ale také znamená, že Rusko má svázané ruce a nemůže nafárat na Oděsu. Aspoň tak tomu rozumím.
Vale, právě jsem na sk.news-front.info četl článek, že do boje ide Odeská brigáda. V blízké době jdou na Nikolajev a Oděsu. Brigádu tvoří muži z jihu Ukrajiny, Oděské a Nikolajevské oblasti, Kyjeva, Donbasu a dokonce i západní Ukrajiny.
Taky jsem to četl. S ukrajinou se nikdo nebavil a to je dobře.
Brzy to skončí. Jak ukrajina vznikla, tak zanikne.
Dodal bych jen: Ruská armáda dělá vše pro to, aby chránila civilisty – což se o Kijevském režimu říct nedá. Na to, že bude v Oděse masakr se netěším, ale v konečném důsledku – udělají jim to vlastní a tím ukážou zbytku území, jak na ně myslí jejich vlastní vláda (teď přemýšlím, zda nepoužít otazník, ten zelený komediant by nemohl dělat ani principála v cirkusu)…..
Jo. A taky jim na Oděsu bácli dva Kalibry. A už eurořev, že “ti šmejdi jednou rukou podepisují smlouvy a druhou řídí rakety.” Tohle jsem měl na mysli s těma svázanýma rukama. Naštěstí si je dokáží uvolnit.
Kalibry doletěly do Oděsy, ale na vojenský přístav a to ve smlouvě není, že vojenské objekty se nemůžou bombardovat. Problém je, když to udělá ukrowehrmacht na civilní část a pak to svede na Rusy.
👍 👍 👍
Do Listopadu, času dost, mezitím si to srovnáme tam kde je třeba.
Ukrajině je jedno co podepisuje, protože ví, že plnění závazků vyplývající ze smlouvy nebude nikdo vymáhat. Stejně jako u Minsk1 a Minsk2.
Přesně tak.
Což se týká i těch astronomických dluhů za zbraně a na “chod státu”. Je jasný, že záchod utře hubu. Ke všemu bylo chocholů v době Majdanu cca 44 mil. a fous. Teď jich je plus minus polovička. A příští rok jich bude dle mého odhadu polovička z polovičky. Takže záchod utře, Čína tam skupuje pozemky ve velkém a vyčlenila z rozpočtu už někdy březnu jeden náš roční rozpočet na “poválečnou obnovu Ukrajiny” a euroblbečci si rozšafně rozdělují co kdo poválečně obnoví. My, spolu se Švédy a Finy Luhansk. Což je potěšující, že s tou obnovou Federaci helfne jeden ne přátelský stát a dva čerství naťáci. Tedy euroblbečci si furt ještě myslí že jakési Ukrajině. Šašci.
Co si Ukrajinci navařili, měli by si sníst. A někde jsem četl, že hlad je nejlepší kuchař! :o)
Jo. Akorát že si budou cpát bachor u nás a za naše prachy.
Máš recht že hlad je nejlepší kuchař. Já jsem dneska měl takovej hlad,že jsem nečekal na to až mi něco uvaří a vařit jsem musel sám.