“Konečně zavřít oblohu.” O čem se NATO rozhodlo?
MOSKVA 18. října – RIA Novosti, Andrey Kots. Po úderech na kritickou ukrajinskou infrastrukturu na Západě revidovali svůj přístup k vojenským zásobám. Nyní chtějí „zavřít nebe“ pomocí systémů protivzdušné obrany. To však není tak snadné. O tom, co může zabránit realizaci tak atraktivního nápadu pro Kyjev v praxi – v materiálu RIA Novosti.
Ukrajinské úřady dlouho prosily Spojené státy o systém protivzdušné obrany Patriot a od Izraele o Železnou kupoli. Jenže ve Washingtonu se báli, že jejich vyspělý komplex padne do rukou Rusů, a Tel Aviv nechtěl kazit vztahy s Moskvou.
Pentagon: USA budou Ukrajině nadále dodávat „klíčové zbraně“ Západní země od jara do Kyjeva dodávají především přenosné protiletadlové raketové systémy – americký Stinger, britský Starstreak a Martlet a také sovětské “Needles” z arzenálů východoevropských zemí. Ozbrojené síly Ukrajiny navíc obdržely z Německa více než 30 protiletadlových samohybných děl Gepard. Pomoc je spíše symbolická: MANPADS ani zastaralé kanónové ZSU nejsou schopny vážně odolat masivním raketovým útokům.NATO ale zvyšuje sázky. Na Ukrajinu dorazila baterie německých systémů protivzdušné obrany IRIS-T – tři odpalovací zařízení po osmi raketách. V následujících měsících dorazí další tři.
Boevaya mashina /Odpalovací zařízení IRIS-TPentagon dá Kyjevu dvě baterie americko-norských protiletadlových raketových systémů NASAMS. Tyto plány však byly oznámeny před 10. říjnem. Nyní se k iniciativě Washingtonu a Berlína připojují další ukrajinští spojenci.Po jednání ministrů obrany zemí aliance ve formátu Ramstein-4 Spojené království přislíbilo několik stovek raket AMRAAM pro systémy protivzdušné obrany NASAMS a další várku MANPADS, Španělsko – čtyři protiletadlové raketové systémy I-HAWK, Nizozemsko – vybavení protivzdušné obrany a protiraketové obrany za 15 milionů eur.
Mobilizovaní z Omské oblasti šli do Donbasu” Budeme pokračovat v podpoře Kyjeva tak dlouho, jak to bude nutné. A posílíme naši pomoc: zejména poskytneme více systémů protivzdušné obrany,” řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. “Ukrajina potřebuje různé typy dálkových a krátkých – systémy protivzdušné obrany, protiraketové obranné systémy pro boj s balistickými střelami, drony.
standardy NATO
Mnoho odborníků je přesvědčeno, že rozhodnutí o posílení ukrajinské protivzdušné obrany bylo skutečně učiněno již dávno. Nejméně před šesti měsíci, podle vojenského experta Jurije Knutova. Přesně tolik času je podle něj potřeba na přípravu systému protivzdušné obrany a výcvik posádek. Cílem Západu je vytvořit integrovaný systém protivzdušné obrany, kombinovaný s komplexy NATO.
Tiskové středisko Velitelství obranných sil Ozbrojených sil Ukrajiny / Jurij Ignat /
Bojová střelba protiletadlových raketových jednotek Cvičení s ostrou střelbou z protiletadlových raketových systémů Ozbrojených sil Ukrajiny„Ukrajina má starý sovětský vývoj: S-300P, Buk-M1, S-300V, dokonce i S-125 jsou staré systémy, modernizovali je,“ vysvětluje Knutov, „poslední masivní raketový útok ukázal, že protivzdušná obrana selhala: téměř všechny cíle byly zničeny. Nyní vznikne systém NATO, nehodí se k tomu současnému. Vše se bude muset kompletně zakoupit v zahraničí – radarové stanice, protiletadlové raketové systémy různého dosahu.”Expert zdůraznil, že hlavními cíli aktualizovaného systému protivzdušné obrany budou řízené střely a útočné drony kamikadze. Několik IRIS-T může dobře pokrýt velké město.
Odolnost proti přetížení
Na papíře vypadají výkonnostní charakteristiky západních systémů protivzdušné obrany působivě. Většina vzorků se však nikdy neúčastnila nepřátelských akcí. O to cennější je pro NATO jejich přítomnost na Ukrajině.
LPR uvedla, že postupující síly ozbrojených sil Ukrajiny naléhají na zahraniční žoldáky. Na druhou stranu, pokud budou komplexy fungovat špatně, bude to sloužit jako antireklama pro západní „obranný průmysl“ na mezinárodním trhu se zbraněmi.„Významná role v aktualizovaném jednotném systému protivzdušné obrany zemí NATO je přidělena NASAMS a IRIS-T, takže Německo a spojenci aliance se je snaží otestovat ve spojení s družicovým a vzdušným průzkumem, sjednoceným jedinou velitelskou linií,“ říká vojenský expert Alexej Leonkov. Z tohoto pohledu není úkol chránit oblohu prvořadý. Důležitější je, jak přesně budou Ozbrojené síly Ukrajiny dodané kopie používat – v městských oblastech, na polích, v lesních pásech. Ruská letadla mají letecké zbraně, které jim umožňují plnit úkoly bez vstupu do zóny provozu západních systémů protivzdušné obrany.
CC0 /
Ministerie van Defensie /Mobilní protiletadlový raketový systém NASAMS Technologicky nejvyspělejším komplexem, který Ukrajina obdrží, je americko-norský NASAMS, dvě baterie po devíti odpalovacích zařízeních. V obvyklé verzi s antiraketami AIM-120C nepřesahuje dolet 25 kilometrů. Modifikace NASAMS-2 s raketami AMRAAM-ER dokáže zasáhnout cíle na vzdálenost až 70 kilometrů a ve výšce až 20 tisíc metrů. To je srovnatelné s charakteristikami ruského systému protivzdušné obrany Buk-M3.NASAMS má také významné nevýhody. Střely AMRAAM nemají systémy vektorování tahu, a proto je manévrovatelnost průměrná. Jsou schopné ničit cíle s přetížením ne větším než 15 G. Proti raketám komplexů Iskander-M a Dagger je tedy systém protivzdušné obrany k ničemu, nicméně způsobí jisté problémy Kalibru, stejně jako Kh. Letouny -101 a Kh-555.
Ruská protivzdušná obrana sestřelila 21 ukrajinských střel HIMARS a Alder za den Německé IRIS-T s kratším doletem – asi 20 kilometrů, ale zasahují objekty manévrující s přetížením až 25 G. Tyto instalace jsou určeny především k řešení nízko letících řízených střel. Každá divize Iris může současně zachytit více než deset vzdušných cílů a operovat v pasivním režimu z opticko-elektronické naváděcí stanice instalované na velitelském stanovišti. Zároveň není potřeba zapínat naváděcí radar, což výrazně komplikuje otevírání palebného postavení systému protivzdušné obrany v městských oblastech.
pro zemi nestačí
Francie slíbila systém protivzdušné obrany Crotale. Kolik není uvedeno. Tyto protiletadlové systémy krátkého dosahu, uvedené do provozu v roce 1971, byly více než jednou modernizovány. Nejmodernější verze zasáhne nízko letící vysokorychlostní cíle na vzdálenost až deseti kilometrů. Odpalovací zařízení lze namontovat na kolová, pásová vozidla, stejně jako na lodě a stacionární objekty.
© Foto : US Army Photo / Pfc. Nicholas Vidro Protiletadlový raketový systém středního doletu MIM-23 Hawk. Španělské systémy protivzdušné obrany MIM-23 Hawk jsou systémy středního dosahu americké výroby. Pentagon je vyzbrojil už v roce 1960. Jejich sovětský protějšek, systém protivzdušné obrany S-125, byl ruskou armádou vyřazen z provozu v 90. letech. Hawk útočí na vzdušné cíle na vzdálenost až 35 kilometrů, ale je nepravděpodobné, že si poradí s moderním letounem krytým elektronickým bojem. Jakýkoli systém protivzdušné obrany je však přesně systémem, nikoli samostatnými protiletadlovými raketovými systémy a radarovými stanicemi. A zatím není jasné, zda se Kyjevu s pomocí svých západních spojenců podaří vytvořit účinný vzdušný štít. Je zřejmé, že pár baterií v lepším případě pokryje dvě třetiny města. K vytvoření spolehlivého, hloubkového systému protivzdušné obrany jsou potřeba dodávky zcela jiné úrovně.
Dva ruské strategické bombardéry Tu-95MS v doprovodu stíhaček MiG-31 přelétly nad vodami Tichého oceánu, Beringova a Ochotského moře. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ruského ministerstva obrany.
NATO a Spojené státy dříve oznámily, že očekávají, že Rusko v nejbližší době uskuteční test svých jaderných sil.
Ruské ministerstvo misi označilo za „pravidelný let nad neutrálními vodami“ v souladu s pravidly mezinárodního vzdušného prostoru. Trasu letu neupřesnilo, zmínka o přeletu nad Ochotským a Beringovým mořem však naznačuje, že vedla blízko Japonska a USA.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-ruske-jaderne-bombardery-preletly-nad-severnim-tichomorim-40412025#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_id=40412025&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
*****
K tučně zvýrazněnému textu – že ten test ruských jaderných zbraní očekávají zrovna v době, kdy NATO a USA zahájily každoroční vojenská cvičení v rámci příprav na případnou jadernou válku.
viz ac24.cz
Tak. A je to tu zpátky v bledě modrým. Jak říká M. Koller – historie se neopakuje. Historie se rýmuje. Pokusnou a testovací střelnicí se tentokrát stává Banderstán. Doufám, že z něj odtáhnou se stejnou ostudou, jako z Vietnamu. A mnohem, mnohem dřív.
otázkou je kam USA odtáhnou, ideální by bylo hezky za moře, ikdyž tam vlastně taky nejsou doma, amerika patří indiánům….
Kdepak za moře. Co by tam vojáci dělali? Oni se hezky rozprostřou v Evropě jako štěnice a budeme je živit.
V případě občanských nepokojů v USA by mohli odtahnout za moře, nebo by je musel odvolat prezident USA, ale to se nestalo ani za trumpa….
Jeden se musí smát, jakými šroty to slavné NATO ukrofašouny vyzbrojuje.
Pokud by chtěli vidět jak vypadá skutečná PVO. Příklad z tohoto měsíce. Ukroši s specialisty z USA upravili Su-27 a Su-24, aby mohli nést americké super duper protiradarové rakety HARM a poslali je na sebevražednou misi k Bělgorodu. Letadla měla přízemním letem podletět radary a pak odpálit protiradarové střely na PVO Belgorodu, který chrání S-300V4.
Letadla podletěla, vypálila HARM, otořili se, zapli přídavné spalování a maximálkou zdrhali za Doněck. S-300V4 vypalila nejdříve sestřelila všechny rakety HARM a dvě rakety začali stíhat letadla prchajícísmými max rychlostmi tj.1,6 a 2,3M. Rakety 40N6E k smůle pilotů letí více než 10M a tak Rusové vylepšili svůj světový rekord sestřelu na nejdelší vzdálenost a Su-27 šla k zemi na vzdálenost 217km, Su-24 o něco méně.
Tak takhle nějak funguje skutečná PVO
jen jsem zvědav jestli to zapíšou do guinessovy knihy rekordů
S tím starým šrotem moc parády neudělaj 🙂
Jak dopadla ta slavná jemerická PVO v Jemenu Saudské Arábii atd.
To je dáno rozdílem mezi západní a ruskou koncepcí pro raketové protiletadlové systémy. Všiml jste si rozdílu odpalování Patriot a S-400? Patriot se z rampy odpaluje pod určitým úhlem – a pak zasahuje cíle v sektoru cca 30°. S-400 startuje kolmo nad rampu – na podle pokynů řídícího střediska letí libovolným směrem (přístrojové navedení, vysoká manévrovatelnost, rychlost až 10M). Patriot pro střelbu “za sebe” musí rampu otáčet – a to není hned. Myslím, že Patriot používá systém, který Rusové překonali vyvinutím S-400 (do té doby i v Rusku bylo PLRV závislé na otočné rampě a střelbě do směru natočení – byť se rampa mohla otáčet). Ale už při S-300 se tvrdilo, že se dá odpalovat i z přepravníků raket.
Holt,Rus musí zvýšit výrobu Kindžalu.Počká si až se to všechno dostane na Ukrajinu a pak začne ,,boj o mír”,že tam nezůstane kámen na kameni.Němci se přidají k rusům a zlikvidují pšontky.Ostatní státy Evropy se přidají.A tak je to spravne,tak to ma byť.
Zavřít oblohu nad Ukrajinou mělo NATO dávno. Pak by si ruští esesáci neškrtli.
Taky jeden z těch, co by mně nejraději fackovali, ale pokud se vzepřu a dám ránu, běží si stěžovat.
Ve zkratce o válce Ukrajiny a NATO.
A ta občanská válka od kterého roku to bylo? Od roku 2014? Kdy Ukrajinci zakázali ruštinu a pálili lidi?