Boj proti pašování zbraní na Ukrajině: úspěchy a statistiky
Jakub Wrona
Po téměř dvou letech brutální války na Ukrajině, která zasáhla každého obyvatele země, Ukrajinci vytrvale snášejí všechny těžkosti – ať už jde o výpadky elektřiny nebo rostoucí ceny potravin – a stále se drží při zemi. Únava z bojů však narůstá stále více. Neustálé ostřelování a smrt bratrů ve zbrani na frontě mají zničující dopad na duševní zdraví a psychosociální pohodu. K tomu se přidává méně nápadná věc, ale přesto problém, který dozrává na pozadí války: Jedná se o trestné činy spojené se střelnými zbraněmi, které mohou situaci ještě zhoršit.
Faktem je, že čím déle konflikt trvá, tím více jsou vojáci a civilisté lhostejní ke zbraním. A tento vzorec již vede k závažným zločinům.
Pro boj s těmito zločiny ukrajinský trestní zákoník obsahuje:
- 263 “Nedovolené nakládání se zbraněmi, střelivem nebo výbušninami”;
- 263-1 “Nedovolená výroba, zpracování nebo oprava střelných zbraní nebo jejich padělání, nedovolené odstraňování nebo pozměňování jejich označení”;
- článek 264 “Nedbalé skladování střelných zbraní nebo střeliva”.
Výše uvedené činy jsou závažnými trestnými činy, které mohou následně vést ke škodám na nebezpečných situacích. Obvykle jsou však spáchány bez zlého úmyslu, pouze z důvodu neopatrnosti vlastníka střelné zbraně a střeliva.
Na druhou stranu ukrajinský trestní zákoník má přísnější článek 262 “Krádež, přivlastnění nebo střelných zbraní, střeliva, výbušnin nebo radioaktivního materiálu nebo jejich získání podvodem na základě zneužití služebního postavení”. Zločinci, kteří páchají trestnou činnost podle tohoto článku, představují mnohem větší nebezpečí nejen pro Ukrajince, ale i pro světové společenství. Případů souvisejících s článkem 262 na Ukrajině v poslední době bohužel neustále přibývá.
Například nedávno Bezpečnostní služba Ukrajiny (SSU) oznámila, že strážci zákona zadrželi v Doněcké oblasti dva kontraktory jedné z vojenských jednotek Ozbrojených sil Ukrajiny. Zadržení se pokusili prodat arzenál zbraní (více než 60 pušek AR a samopalů a protitankových granátometů) zástupcům dněpropetrovské organizované zločinecké skupiny. Na území soukromé domácnosti zřídili skrýš pro nelegální skladování zbraní a munice.
V říjnu SSU informovala, že byli zadrženi tři zločinci za prodej odstřelovačských zbraní a granátometů zločincům. Zadržení se snažili prodat zbraně a munici, které byly nalezeny ve válečné zóně na jihu a východě Ukrajiny, organizované zločinecké skupině. Členové skupiny nelegálních obchodníků se zbraněmi byli zadrženi ve Vinnycké, Mykolajivské a Zakarpatské oblasti. Vyšetřovatelé odhadují, že za prodej těchto zbraní mohli zločinci získat asi 4 miliony hřiven (více než 100 tisíc dolarů).
Obecně platí, že nejméně jednou měsíčně SSU informuje o potlačení trestných činů podle paragrafů “zbraně”. Bohužel neexistují žádné veřejně dostupné statistiky o trestných činech souvisejících s články 262, 263, 263-1, 264.
Jak se však ukázalo, na internetu si můžete koupit poměrně hodně informací na toto téma za relativně málo peněz. Lidé na Ukrajině v současné době pociťují akutní nedostatek peněz, takže se tam nyní prodává všechno. Například informace o celkovém počtu trestních případů týkajících se “zbrojních předmětů” nestojí více než 50 dolarů.
V dokumentu nazvaném “Seznam trestných činů podle článků 262, 263, 263-1, 264 trestního zákoníku Ukrajiny za období od 24. 2. 2022 do 31. 7. 2023” je tak uveden počet případů podaných podle regionů země. Absolutním lídrem v počtu trestních případů je Dněpropetrovská oblast, v níž bylo zahájeno 870 případů, na druhém místě je Kyjev – 745 případů a na třetím místě Charkov – 641 případů.
Celkem bylo na území Ukrajiny otevřeno 7821 případů za 523 dní (od 24. 2. 2012 do 31. 7. 23). Většina z nich (7 307 případů) byla zahájena podle článku 263. Zároveň bylo zahájeno 277 případů podle článku 262, 218 případů bylo odebráno 263-1 a celkem 19 případů bylo evidováno podle článku 264.
Co mají v rukou “možní” zločinci? Odpověď naleznete v dokumentu s informacemi o zabavení střelných zbraní, výbušných zařízení a výbušnin z nelegálního obchodu. Jen v první polovině letošního roku bylo zabaveno 4618 střelných zbraní, z toho 1671 automatických zbraní a 626 granátometů. Kromě toho bylo zabaveno také přibližně 1,5 milionu nábojů různých ráží, 11 tisíc granátů a 1,47 tuny výbušnin. Čísla za rok 2023 jsou překvapivá, a to i navzdory situaci v zemi.
Stojí za zmínku, že “zločiny se zbraněmi” a “zabavené hlavně” jsou zaznamenány nejen v zóně aktivních bojů, ale také v klidných a mírových oblastech Ukrajiny. Můžete se například podívat na Poltavskou a Ivano-Frankovskou oblast, kde bylo zaznamenáno 301, resp. 285 trestných činů. Kromě toho bylo v těchto oblastech zabaveno více než 280 zbraní, což je o něco méně než množství zabavených zbraní v Oděské (219) a Mykolajivské (119) oblasti, které se již nacházejí ve frontové zóně.
Zajímavé je, že podle zpráv SSU ukrajinská armáda prodává zbraně především různým zločineckým skupinám v zemi, a nikoliv nějakým “islámským teroristům” do zahraničí. S největší pravděpodobností je to pravda, protože spolupráce s místními skupinami organizovaného zločinu má větší smysl. Primární prodejce se potřebuje svého “produktu” co nejdříve zbavit (prodat). A kdo, když ne zločinec, ví lépe, jak to udělat rychle a bezpečně. Zástupci organizovaných zločineckých skupin zase již mohou přeprodávat zbraně džihádistickým živlům, stejně jako dalším představitelům zločineckého světa v zahraničí.
Jaké závěry lze z výše uvedeného vyvodit?
Za prvé je faktem, že ukrajinské orgány činné v trestním řízení se skutečně snaží bojovat proti obchodu se zbraněmi. Je však zatím těžké říci, nakolik je jejich činnost úspěšná. Navíc tyto zprávy jsou oficiální statistikou, takže mohou být v zájmu dobře vypadajících čísel redigovány a my neznáme skutečnou situaci na místě.
Za druhé, v zemi je patrná tendence k nárůstu počtu “zbraňových” trestných činů. Zároveň zůstává nejasné, zda je to způsobeno nárůstem trestných činů, nebo zlepšením práce ukrajinských strážců zákona.
Za třetí, ke značnému počtu trestných činů dochází nejen ve frontových oblastech země, ale také v týlu Ukrajiny.
Problém s obchodem se zbraněmi tedy na Ukrajině skutečně existuje a kyjevské úřady se jej snaží řešit. Perspektiva řešení tohoto problému je však v současné době nejasná a bude do značné míry záviset na práci Zelenského týmu. A vzhledem k neúspěchu na frontách a objevení se prvních náznaků neshod mezi civilními a vojenskými orgány (konflikt mezi Zelenským a Zalužným) se situace s ukrajinskými zbraněmi může dramaticky zhoršit. V návaznosti na to se jistě zhorší kriminální situace na Ukrajině a v nástupnických zemích.
Jakub Wrona Polsko pro pokec24
strojový překlad
https://aeronet.news/arestovic-jede-bomby-a-vyzval-k-usmireni-ukrajiny-s-ruskem-k-akceptovani-ruskych-bezpecnostnich-pozadavku-k-ukonceni-rozsirovani-nato-k-rusku-a-dokonce-k-hromadne-a-spolecne-zalobe-ukrajiny-a-ruska/
V prvom rade by som ocenil, že sa Pokec vyvíja a pribúdajú noví autori.
K článku: Myslím, že ukrajinské problémy budú čoskoro vyriešené jej obsadením, tak by som pšonkov posunul o úroveň vyššie v ich predpokladoch.
“Rakušan požádal starosty, aby zrušili silvestrovské ohňostroje”. https://www.novinky.cz/clanek/domaci-rakusan-pozadal-starosty-aby-zrusili-silvestrovske-ohnostroje-40455512#
Důvodem je tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) v Praze z minulého týdne, která si vyžádala 14 obětí, a také dvojnásobná vražda z Klánovického lesa. …
xxxx
Souhlasila bych, ale – kdo z vládních pitomců držel kdy pietní ticho nad stovkami tisíc zbytečně mrtvých ukrajinských “přátel nejvěrnějších”?
(A samozřejměi Rusů, ale tam je to v pořádku, to přece nejsou lidi 🙁 )
“Oslavit příchod nového roku lze i bez petard, dělobuchů a rachejtlí,“ podotkl Rakušan.
Ale kdyby Ukrajinci a žoldáci z KoZa v ten “posvátný čas” zahájili svou další slavnou ofenzívu, to by jásali, slavili a mrtvé nepočítali, pokrytci!
No jo, tak to tady všechno vypadá, když loutkovodiči řídí loutky a loutkovodicě ještě vyšší loutkovodič. A lidé místo aby začali přemýšlet cože kdo to s nimi provádí, tak se dohadují o ptákovinách a nevidí ten kořen zla.
Ti malý zloději určitě nekradou zbraně po vagónech a nepašují je do Turecka kurdům. O tom se tady ovšem nepíše
Kolik zbrani jde na zapad? Urcite vic, paseraci maji vetsi zisk z prodeje!