historiepolitika

Proč 1. září

Až do roku 1939 měly Berlín a Varšava plné porozumění v otázkách společného postupu proti Rusku, ukryté za diskusí o boji s Kominternou.  

Problém v jejich vztahu vznikl kvůli svobodnému městu Gdaňsk (Danzig). V důsledku první světové války Polsko získalo část německých zemí, které mu poskytly přístup k Baltskému moři.

 

Takzvaný „polský koridor“ oddělil Východní Prusko od centrálních německých zemí. 
Na tomto území bylo město Danzig (Gdaňsk), které mělo statut svobodného města pod protektorátem Ligy národů, ale které bylo součástí celní unie s Polskem. 
Úřady a posádka v něm byly také polské.

Od roku 1938 Berlín jednal s Varšavou o začlenění Danzigu do Německa a vytvoření externího teritoriálního koridoru do východního Pruska. 

Je třeba poznamenat, že v tu chvíli Němci spolkli “pouze” Českou republiku a ve skutečnosti darovali Varšavě region českého Těšínska, díky kterému bylo zemědělské Polsko schopno najednou zdvojnásobit výrobu surového železa. 

Berlín s největší pravděpodobností očekával souhlas Poláků s vybudováním teritoriální cesty („Danzigský (Gdaňský) koridor“). Německo navrhlo prodloužení Smlouvy o přátelství o 25 let a aktivní spolupráci v rámci Paktu v boji proti Kominterně.

V lednu 1939 přijel do Berlína polský ministr zahraničí Józef Beck, kde se setkal s Adolfem Hitlerem a jeho kolegou Joachimem Ribbentropem. Führer nabídl Polsku území na východě, která by byla získána během nevyhnutelného střetu se SSSR, ve kterém byla Varšavě přidělena role vojenského spojence. 

Výměnou byl požadován pouze souhlas Poláků se splněním požadavků Německa týkajících se Danzigu. 

Ale Polsko se chovalo více než sebejistě a neudělalo žádné ústupky. Rozdělit západní území Sovětského svazu a diskutovat o přístupu k Černému moři, tak k tomu byla Varšava připravena, ale předat Danzig se nechystala. 

Berlín si uvědomil, že externí teritoriální koridor Poláci nemají v úmyslu akceptovat. 
Německo se opět ocitlo ve stejné situaci jako za vlády Fridricha Velikého – znovu bylo nutné sjednotit území, aby nebylo závislé na chamtivosti celníků oživujících polsko-litevského společenství – Rzeczpospolity.  Němci čekali, Poláci zůstali neoblomní. 

Obě strany se začaly připravovat na nepřátelství, na které dříve ani nepomyslely, protože se chystaly společně zaútočit na SSSR. 

Führer schválil konečný termín přípravy Německa na válku s Polskem na 1. září 1939, Berlín však řešil tuto otázku diplomaticky až do jara 1939. 

Nyní je zajímavé a nutné pochopit to, kdo vštípil takovou sebedůvěru polskému vedení. 
Byly to Londýn a Paříž, tito spojenci slibovali všestrannou pomoc Varšavě, a dokonce 3. září 1939 vyhlásili Německu válku, která vejde do historie jako podivná, protože vojska „věrných“ spojenců Polska se nepohnula z místa a Hitler neodvelel na západ ani jednu divizi působící v Polsku. 

Adolf zjevně získal pevné záruky od monsieurů a sirů, že žádná skutečná ofenzíva nebude. 

A tady vidíme, že Londýn a Paříž svému „spojenci“ poskytovaly jen rétorickou pomoc, a Hitlerovi
i když vyhlásily válku, ale falešnou (Phoney War), ve skutečnosti nezabránily v obsazení Polska
v nejkratším možném čase. 

____________________

Jenom malá připomínka všem rádoby historikům, analytikům a ředitelům různých výzkumných ústavů, s kterými se dnes roztrhl pytel….. Pakt o neútočení mezi Německem a Sovětským svazem byl podepsán
23. srpna 1939, takže tehdy kdy již bylo Německo téměř připraveno obsadit Polsko a válku nemohlo NIC zastavit, všechno šlo podle Hitlerova plánu, tiše schváleného Londýnem. 
Stalin měl za úkol co nejvíce oddálit útok na SSSR.

https://cont.ws/@ComandanteOleg/1433395

sdílet na

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Tartus
1. 9. 2021 23:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Môže autor uviesť zdroje, ktoré hovoria o útoku na sssr pred 1.9.1939? Len zo zvedavosti.

A pre tých, čo majú radi históriu dávam do pozornosti knihu: 100 dokumentu o vzniku valky.

Ide čisto o diplomatické depeše bez komentára. Všetko je na čitateľovi.

Pavel
2. 9. 2021 00:30
Odpovědět  Tartus
Tartus
2. 9. 2021 06:10
Odpovědět  Pavel

Toto je akože dokaz:? 1)Hitler opakovaně navrhoval německo-polskou alianci proti Sovětskému svazu, ale Piłsudski odmítl, místo toho hledal drahocenný čas na přípravu potenciální války s Německem nebo se Sovětským svazem. Těsně před svou smrtí Piłsudski řekl Józefovi Beckovi, že musí být politikou Polska udržovat neutrální vztahy s Německem a udržovat polské spojenectví s Francií a zlepšovat vztahy se Spojeným královstvím.

Tartus
2. 9. 2021 06:56
Odpovědět  Pavel

Druhý link už je lepší, ale stále chýba zdroj
No a tretí je úplne o ničom.

Tak to zhrniem. Hitler po nástupe k moci vytváral dobré vzťahy so susedmi. Nemecko v tom čase nemalo vyzbrojenu armádu. A nebyť anexi Česka, nemalo by ju ani v roku 1939.
Soviet v tom čase boli tŕňom v oku všetkých, nie svojou chybou samozrejme(podobnosť s cigánmi čisto náhodná) takže spolupráca dvoch stredoeurópskych krajín dáva zmysel.
Po vojenskej stránke absolútne scifi.

Pavel
2. 9. 2021 10:29
Odpovědět  Tartus

rus podepsal smlouvu s adolfen až po tom co už zde bylo fašistické slovensko a čechy už byly protektorátem a poláci byli v těšínsku a madaři se vám cpali do čobolákova a jinak najdi si bačo versailskou smlouvu po první válce a tam je územní uspořádání evropy – co co si rus vlak v 39 to mu polák ukradl v e dvacátých letech když byla v rusku občanská válka ale to deprivant z čobolákova nikdy nepochopí to je hodně čtení a hledání

Tartus
2. 9. 2021 12:35
Odpovědět  Pavel

až na tú poslednú vetu úplne súhlasím. PREČO?
Lebo to absolutne neodporuje tomu čo tu píšem už mesiac.
Ty píšeš A, ja píšem B. Každý na svojom piesočku a o niečom inom.

Bol Hitler pripravený napadnúť Poľsko? určite áno, ale nebol z toho nadšený. Až moskovský pakt (lebo tieto zmluvy sa majú volať po mieste ich podpisu, tak ako je to bežné u ostatných) ho učičíkal, že bude bojovať len na jednej fronte.
Keby si niekto dal tú prácu tak Hitler už vo svojej knihe píše, že vojna na dvoch frontoch sa stala Nemecku osudnou a ak sa to stane znova, tak bude porážka nevyhnuteľná.
A napriek tomu otvoril druhú frontu, keď zistil, čo za armádu sa tam zhromažďuje.
A prehral ako predpovedal, a vďaka nemu prehral aj Stalin. vyhral západ, USA a židia.

novota
2. 9. 2021 09:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Koukám, že tu řádí Soroš absolvent?

Tartus
2. 9. 2021 19:19
Odpovědět  novota

Je to vtipné ako každý, kto nemá rovnaký názor automaticky padá do koša jediného nepriateľa. Svet je len biely a čierny. Nikto nemôže byť v opozícii (nebodaj v alternatíve) s oboma farbami.

Milan
3. 9. 2021 00:13
Odpovědět  novota

Ále kdež, to je jenom brouk Pytlík.