„Ice Worm“: jak proměnit Grónsko v obrovskou raketovou základnu - pokec24
historiepolitika

„Ice Worm“: jak proměnit Grónsko v obrovskou raketovou základnu

Obrovské vojenské základny pod ledem – to lze obvykle nalézt v beletrii o Antarktidě. Na počátku 60. let však americká armáda snila o oživení sci-fi – o vytvoření obrovské raketové základny pod ledem Grónska. 

Ledový štít pro USA

Grónsko je pro Spojené státy zajímavé od druhé světové války. 
Američané se obávali, že ostrov využijí Němci, kteří okupovali dánskou metropoli. 

Jako výsledek, od 1941 do 1945, si Grónsko užilo samosprávy pod protektorátem Spojených států. 
Po skončení války se ostrov vrátil do Dánska, ale Spojené státy ho nadále považovaly za slibné a perspektivní území pro rozvoj.

Grónsko bylo zvláště důležité v souvislosti s konfrontací se SSSR. V roce 1951 byla v severní části ostrova vytvořena letecká základna Thule. V tu chvíli byla považována jako skokové letiště během útoku Unie přes pól.  B-36 se mohly snadno dostat na Ural a Sibiř. Předpokládalo se, že Thule bude používána i s příchodem bombardérů s větším doletem.

Mnohem později se letecká základna stala známou nejen jako nejsevernější letiště amerického letectva, ale také jako místo havárie B-52 s jadernými bombami, z nichž jedna dosud nebyla nalezena.

Letecká základna Thule se nenachází na ledovci, ale na normálním povrchu

V polovině 50. let na ostrově začali instalovat systém včasného odhalení proti sovětským bombardérům. 
Práce byla prováděna společně s odborníky letectva a strojírenského sboru americké armády. 
Hlavní stavební práce byly provedeny posledně jmenovanými. Vytvořili také několik táborů východně od letecké základny Thule – aby prozkoumali možnosti výstavby pod ledem.

Dokonce i tehdy začali někteří zástupci amerických ozbrojených sil vyzývat k širšímu vojenskému využití Grónska, přičemž mimo jiné uváděli získané zkušenosti. Například bylo navrženo rozmístění několika desítek leteckých základen obsahujících polovinu amerických strategických bombardérů. 
Byly i plány na rozmístění raket v Grónsku.

Umístění radarů včasného varování na severu. 
V Grónsku je jich pět. 
Jeden na letecké základně Thule, dva na skalní základně, další na ledovci

Zájem o takové plány se zintenzivnil zejména poté, co Sovětský svaz vypustil první satelit. Nyní nebylo možné popřít přítomnost ruských balistických raket, a bylo jasné, že z nich brzy vzejde hlavní hrozba. Bylo nutné něčím odpovědět.

Letectvo spoléhalo na vytvoření svých vlastních mezikontinentálních raket, flotila vyvinula balistickou raketu pro nasazení na lodě a dokonce i na ponorky. 
Armáda také financovala práci na balistických raketách středního doletu PGM-19 Jupiter.

Předpokládali je umístit v Evropě, protože dolet při vypouštění z USA nestačil, ale přesnost byla řádově lepší. Kromě Turecka, Itálie a dalších evropských zemí se však zvažovalo i Grónsko. Rakety odtud se mohly dostat na vojenské základny na sovětském severu.

Spouštěč PGM-19 Jupiter v Turecku

Rakety pod ledem

Tyto plány se však neuskutečnily. Raketa Jupiter byla jednoduše převzata z armády a předána letectvu. 
Armádní tým tak ztratil strategický jaderný obušek – ale nechtěli se vzdát.

V roce 1958 zahájil americký armádní sbor inženýrů práci na projektu “Iceworm” – gigantické základně
v Grónsku pod ledem. Plán byl ambiciózní svou odvahou a rozsahem.

Ve středu ostrova, na ploše 135 tisíc čtverečních kilometrů, by se pod ledem nacházelo 2100 odpalovacích stanovišť, vzdálených asi šest kilometrů od sebe. Všechny by byly propojeny sítí tunelů dlouhých tisíce kilometrů, po kterých by se pohybovalo 600 transportérů s rakety “Iceman”, zkrácené dvoustupňové verze Minuteman ICBM – s kratším doletem, ale větší přesností a schopností nést silnější hlavici.

Umělecká představa o odpalovací ploše projektu Iceworm: zobrazené rakety a odpalovací zařízení mají málo společného s realitou

Práce základny byla koordinována s 60 řídícími body umístěnými 60 metrů pod zemí. 
Plánovalo se také vybudovat sklady, prostory a jaderné reaktory zásobující základnu. 
Posádku by tvořilo 11 tisíc lidí, včetně operátorů 200 baterií “Nike-Hercules”, kryjící základnu ze vzduchu, a 400 arktických rangerů, připravených odrazit přistání protivníka. Logistiku celé základny a přepravu zboží mezi kontrolními a řídícími místy by prováděly nákladní vzducholodě.

Později byla zkoumána možnost použití těžkých vrtulníků. Tato volba byla odůvodněna neochotou vybudovat obrovské množství jízdních pruhů pro konvenční nákladní letadla. Byla zvažována otázka použití dálkově ovládaných věží k ochraně základny.

Budování ledového tunelu pro Camp Century. 
Tunely Iceworm měly ležet hlouběji – od osmi do 12 metrů hluboko v ledov
ci

Rakety Iceman měly dosah 5300 kilometrů, což umožnilo pokrýt téměř celé území SSSR z Grónska. Střely byly zároveň silnější a přesnější než americké letectvo ICBM a SLBM Polaris Navy.

Iceworm – další hlavní výhoda byla přežití katastrofy. I kdyby byly ledové tunely zničeny jadernou explozí, Rusové by prostě nevěděli, kde zasáhnout. Není možné uhodnout, kde zrovna jsou nosiče raket. Podle výpočtů inženýrů na úplné zničení celého systému by muselo být použito více než 3 500 hlavic s kapacitou osmi megatun. SSSR prostě nemohl mít takový arzenál ani ve snech.

Odhadovaná oblast ledovce

Další důležitou výhodou projektu byla jeho maximální vzdálenost od obydlených oblastí. Bez ohledu na to,
jak velké jsou USA, je nemožné najít neobývané území o velikosti celého státu. A jakákoli raketa, která přiletí, poškodí civilisty. Pokud ale Sověti zaútočí na Iceworm, běžní Američané nebudou trpět.

Posledním argumentem byly relativně nízké náklady na stavební práce. Na vybudování takové velké struktury se mělo utratit pouze 2,4 miliardy dolarů. Ani termíny výstavby nebyly příliš hrozné: při začátku prací v roce 1964 ji plánovali dokončit již v roce 1970.

Než se pustíte do tak ambiciózního projektu, měli byste mít trochu praxe z méně náročných projektů. V roce 1958 byly zahájeny práce na výzkumné stanici Camp Century, která se nachází východně od základny Thule.

Od roku 1958 do roku 1960 byla studována stavební metoda, která měla být použita v Iceworm. 
Nejprve vykopali příkop v ledu, pak v něm byl umístěn rám tunelu a poté příkop pokryli sněhem a ledem. 
Za pouhé dva roky asi 100 stavitelů snadno postavilo ledové chodby o celkové délce několik kilometrů,
ve kterých bylo umístěno všechno – od kasáren a jídelen až po knihovnu a jaderný reaktor, což prokázalo proveditelnost plánů Iceworm.

Umístění Camp Century a dalších výzkumných míst

Poté byla v průběhu tří let zkoumána možnost zachování funkčnosti těchto struktur a možnost dlouhodobého pobytu tamního vojenského personálu. Na základnu byl instalován mobilní jaderný reaktor, jehož “potomci” měly být použity v Iceworm a dalších podobných zařízeních. 

Celkově se jim podařilo zajistit řádné životní podmínky pro posádku 80 lidí a vytvořit podzemní cestu pro kamiony, které zobrazovaly budoucí raketové transportéry.

Jediným problémem, který se objevil, bylo trvalé poškození základních konstrukcí pohybem ledové čepice. Některé z nich bylo možné opravit pouze kompletní opravou. Ale v Iceworm tunely musely ležet hlouběji a byla naděje, že takové poškození by bylo menší.

Led protlačil strukturu tunelu a hrozilo poškození reaktorového bloku. 
Řešení těchto škod se ukázalo být mnohem obtížnější, než se očekávalo na papíře.

Ledový červ NATO

Mezitím byl samotný projekt aktivně kritizován letectvem a námořnictvem, nechtěly, aby se armáda vrátila do klubu vlastníků strategických jaderných zbraní. 

Nebylo však možné tento projekt převzít, jak to udělali dříve u raket, protože pouze inženýrský sbor měl potřebnou způsobilost ve stavbě v ledu. Na řadu přišla kritika vysoké zranitelnosti Iceworm při pozemním útoku, nejaderným útokům pomocí konvenčních letadel.

Námořnictvo oprávněně poznamenalo, že za účelem zásobování celé základny bylo nutné vybudovat několik velkých přístavů na pobřeží Grónska a vytvořit malou flotilu ledoborců pro přepravu zboží. Vypořádat se se správným množstvím nákladu pouze pomocí dopravních letadel by nefungovalo ani se zapojením nových těžkých transportních letadel (budoucí C-5). 

Nakonec hlavním mínusem a nevýhodou celého projektu bylo to, že se nacházel na území jiného státu, s nímž by se nejprve muselo jednat, a pak by vše záviselo na jeho milosti. 
Američtí politici opravdu nechtěli na nikom záviset.

Doprava částí jaderného reaktoru pro Camp Century

Zdálo se však, že i zde mazaní vojáci našli cestu jak z toho ven.

Na konci padesátých let, jak ve Spojených státech, tak v Evropě, byl diskutován problém šíření jaderných zbraní v rámci NATO. Evropští spojenci se obávali, že pokud by SSSR na ně uplatnil nároky, aniž by významně ovlivnil zájmy Spojených států, pak by Američané jednoduše ustoupili stranou a kvůli nějakým Evropanům by nezačali zničující válku. 

Cesta z tohoto problému bylo vytvoření jaderných sil, nikoliv v rámci samostatných zemí, ale celého bloku NATO. Každý účastník by tak obdržel záruku, že za jeho zády vždy bude impozantní jaderný obušek.

Další možnost zásobování Iceworm – obří vlaky poháněné jadernou energií

Armáda předložila plán vytvořit Iceworm jako projekt celého NATO. To slibovalo mnoho výhod. 

Za prvé, náklady na výstavbu mohly být rozděleny mezi všechny účastníky bloku. 

Za druhé, vyjednávání s Dánskem by bylo zjednodušeno, protože nyní by na území Grónska nebyly umístěny americké základny, ale kolektivní jaderné síly. V této nové podobě začalo mnoho amerických politiků podporovat projekt Iceworm.

Jedním z konkurenčních projektů byl program Sunrise, který zahrnoval rozmístění ponorkových kontejnerů s jadernými střelami v teritoriálních vodách zemí NATO.

Nová administrativa Kennedyho však byla na straně jiného projektu – námořního Multilateral Force, který měl vytvořit flotilu nosičů raket “Polaris” pod kontrolou NATO. Tuto myšlenku bylo snazší implementovat a byla levnější, i když existovaly vážné otázky o její ochraně před sovětskými protiopatřeními. 
A samotné rakety “Polaris” byly vhodné pouze pro útoky na města, neměly dostatečnou přesnost a sílu proti „silným“ vojenským cílům. 

Iceworm byl odmítnut z důvodu možnosti ovlivňování Dánska ze strany SSSR, což by mohlo vážně zkomplikovat realizaci projektu.

Rozmístění raket Polaris na italském křižníku “Giuseppe Garibaldi” v rámci Multilateral Force

V roce 1962 byly veškeré práce na Iceworm zastaveny. Následující rok byl pozastaven provoz Camp Century. Nebyl implementován ani program Multilateral Force, kritizovaný většinou evropských zemí.

Myšlenka rozmístění raket MX v Grónsku byla projednána i v 80. letech, ale zůstalo jenom u povrchního uvažování. 

Samotné Dánsko se dozvědělo o existenci Iceworm až na počátku 90. let, z odtajněných dokumentů.

Ke konci desetiletí led rozdrtil struktury Camp Century.

Grónsko je pro americkou armádu do dnešního dne mimořádně zajímavé, zejména v souvislosti s vytvořením protiraketové obrany pro Spojené státy. Ano, i pro umístění raket je to stále skvělá platforma. 

Není divu, že Spojené státy aktivně podporují nezávislost Grónska, což by zjednodušilo vyjednávání s ním bez účasti konzervativních a někdy „zbabělých“ Evropanů. 

A občas vzniknou i velmi radikální návrhy, například nedávná myšlenka Trumpa na nákup celého ostrova. 
A s zintenzivněním konfrontace v Arktidě se role Grónska stane ještě důležitější a je možné, že se brzy stane hlavním předmostím USA v regionu.

Jurij Kuželev
https://warhead.su/2019/08/20/ledyanoy-cherv-kak-prevratit-grenlandiyu-v-gigantskuyu-raketnuyu-bazu

sdílet na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Danuška
2. 6. 2020 17:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Blbost. To by si místní obyvatelstvo určitě neodhlasovalo, když už vystoupili z EU (EHS) referendem v roce 1982 a volají po nezávislosti ostrova. Zato do Grónska strká pracky Čína, protože má ropu, uran, zlato.

“Greenland plans to auction onshore oil and gas blocks in 2021 with two Chinese state majors already expressing interest in bidding, Reuters reports, citing government officials from the island, which is self-governing but under the Danish crown. CNPC and CNOOC are the companies that will likely make offers for exploration in western Greenland.”
https://oilprice.com/Latest-Energy-News/World-News/Greenland-To-Launch-Onshore-Oil-Gas-Tender-In-2021.html