historie

11 způsobů, jak pandemie změnila průběh lidské historie

Španělská chřipka nebo H1N1 (1918 – 1919)

chřipková epidemie, 1918
Městské hlediště v Oaklandu bylo používáno jako dočasná nemocnice a představovalo dobrovolné zdravotní sestry amerického Červeného kříže během pandemie chřipky v roce 1918 v Oaklandu v Kalifornii. 

Španělská chřipka, známá také jako pandemie chřipky z roku 1918, byla počátkem 21. století vypuknutím viru H1N1, který infikoval přibližně 500 milionů lidí , neboli třetinu světové populace. Pandemie byla zodpovědná za zabití více než 50 milionů lidí na celém světě.

V době vypuknutí se první světová válka chýlila ke konci a úřady veřejného zdraví neměly k dispozici žádné nebo jen málo oficiálních protokolů pro řešení virových pandemií, což přispělo k jeho velkému dopadu.

V následujících letech vedl výzkum v oblasti pochopení toho, jak se pandemie stala a jak jí bylo možné zabránit, ke zlepšení veřejného zdraví a pomohl snížit dopad podobných ohnisek chřipkových virů.

Chřipka Hong Kong nebo H3N2 (1968 – 1970)

SOUBOR - Tento obrázek z elektronového mikroskopu 2011 poskytnutý Centry pro kontrolu a prevenci nemocí ukazuje viry chřipky H3N2.  V lednu 2019 se chřipková sezóna formovala jako jedna z nejkratších a nejmírnějších v nedávné americké historii.  Ale překvapivá druhá virová vlna ji právě učinila nejdelší, podle statistik chřipky zveřejněných v pátek 19. dubna 2019. (Dr. Michael Shaw, Doug Jordan / Centra pro kontrolu a prevenci nemocí prostřednictvím AP)
Obrázek elektronového mikroskopu z roku 2011 poskytnutý CDC ukazující virus H3N2 chřipky. 

Padesát let po španělské chřipce se po celém světě rozšířil další chřipkový virus H3N2. Odhady odhadují počet globálních úmrtí na přibližně milion lidí , z nichž asi 100 000 bylo v USA.

Pandemie z roku 1968 byla třetím výskytem chřipky, ke kterému došlo ve 20. století, další dvě byly španělská chřipka v roce 1918 a pandemie asijské chřipky v roce 1957. Předpokládá se, že virus zodpovědný za asijskou chřipku se vyvinul a znovu se objevil o 10 let později do této takzvané „hongkongské chřipky“, což mělo za následek pandemii H3N2. 21. století však i nadále zaznamenalo ohniska chřipky.

Ačkoli ne tak smrtelný jako vypuknutí chřipky z roku 1918, byl H3N2 mimořádně nakažlivý , přičemž 500 000 lidí bylo nakaženo během 2 týdnů od prvního nahlášeného případu v Hongkongu. Pandemie pomohla celosvětové zdravotnické komunitě pochopit zásadní roli očkování při prevenci budoucích ohnisek.

HIV / AIDS (1981 – současnost)

SOUBOR FOTO: Muž představuje, když ukazuje svou ruku a tvář malovanou zprávami během kampaně na povědomí o HIV / AIDS v předvečer Světového dne AIDS v Kalkatě v Indii, 30. listopadu 2018. REUTERS / Rupak De Chowdhuri
Muž během kampaně na zvýšení informovanosti o HIV / AIDS den před Světovým dnem AIDS v Kalkatě v Indii. 

První známé případy HIV / AIDS byly hlášeny v roce 1981, ale nemoc nadále infikuje a zabíjí lidi . Od roku 1981 mělo virus HIV 75 milionů lidí a v důsledku toho zemřelo přibližně 32 milionů lidí. Jako pohlavně přenosná nemoc, pro kterou neexistuje lék, je HIV / AIDS perzistentní epidemie, která každoročně postihuje miliony lidí. Přes nedostatek léku na AIDS mohou antiretrovirové léky ovládat HIV a dramaticky zpomalit jeho vývoj, což umožňuje infikovanému žít dlouhý život.

Basketbalová superstar Magic Johnson vytvořil historii, když v roce 1991 odešel z NBA a stal se nejvýznamnější celebritou, která byla v té době veřejně diagnostikována HIV. Johnson zůstává předním podnikatelem a byl součástí skupiny, která v roce 2012 získala baseballový tým Los Angeles Dodgers .

Negativní vliv HIV / AIDS na globální ekonomiku se stále zkoumá, zejména v Africe, na kontinentu, který má největší procento případů HIV / AIDS. V 80. a 90. letech se globální komunita LGBTQ stala vokální a viditelnou bezprecedentním způsobem z důvodu nepřiměřeného dopadu HIV / AIDS na její členy. Jedním z prvních mainstreamových filmů, které se zabývaly HIV / AIDS a homofobií, byla cena Philadelphie, oceněná akademií, vydaná v roce 1993. 

SARS (2002 – 2003)

Lidé nosí masky jako ochranu proti viru SARS, když čekají na nákup vstupenek na nádraží v Pekingu ve středu 23. dubna 2003.
Lidé nosí masky jako ochranu proti viru SARS, když čekají na nákup vstupenek na nádraží v Pekingu ve středu 23. dubna 2003. 

SARS, nebo závažný akutní respirační syndrom , je onemocnění způsobené jedním ze 7 koronaviry, které mohou infikovat lidi . V roce 2003 se ohnisko, které vzniklo v čínské provincii Guangdong, stalo celosvětovou pandemií, protože se rychle rozšířilo do celkem 26 zemí , infikovalo  více než 8 000 lidí a zabilo 774 z nich.

Důsledky pandemie SARS z roku 2003 byly do značné míry omezeny intenzivní reakcí na veřejné zdraví ze strany globálních orgánů, včetně karanténních zasažených oblastí a izolace infikovaných jedinců. Vědci, kteří studují nový koronavirus 2019, zjistili, že jeho genetické složení je 86,9% identické s virem SARS , a úředníci nyní porovnávají tyto dva, aby zjistili, zda vlády mohou úspěšně replikovat některý z omezovacích postupů od roku 2003.

Ohnisko SARS zvýšilo povědomí o prevenci přenosu virových chorob, zejména v Hongkongu, kde byly veřejné povrchy pravidelně dezinfikovány a obličejové masky se staly běžným pohledem.

sdílet na