Vrbětice a Dukovany
Bylo to jako blesk z čistého nebe. Večerní zprávy, tisková konference, jak jinak než v rouškách. Mnozí už doufali, že to náš agent složil. Jenže ne, bylo v tom něco jiného. Rusko.
Stručně k celé události. V roce 2014, tedy před necelými sedmi lety na území Zlínského kraje došlo ke dvě explozím. První přišla 16. října, druhá rána potom více jak o měsíc později, 3. prosince. Při první explozi došlo k úmrtí dvou zaměstnanců. To jsou fakta, která zřejmě není možno zpochybnit. To další už byly jen a jen spekulace, fámy, šeptandy a drby. Od počátku vycházely velmi zajímavé okolnosti, které v žádném případě nebyly standardní. Areál, kde soukromá firma skladovala vojenskou munici byl sice oplocen, ale místní tam chodili na houby, takže asi nebyl tak moc dobře zabezpečený nebyl, v areálu „kdosi“ (zřejmě pronajímatelé) pořádal automobilové závody, vlastně se ani pořádně nevědělo, co vše v areálu je a není. Celé to ukazovalo na pořádný šlendrián, kdy si něčí kamarád domluvil dobrý kšeft, a jaksi zapomněl na to, že má ve skladech ostrou munici. Obrovský průšvih. Spekulovalo se o nelegálním vývozu zbraní a munice, podpoře militantních skupin kdesi v rozvojovém světě atd. Ve světě nic neobvyklého, každý stát se potřebuje starých zbraní a munice nějak zbavit a kde je kupec, najde se i prodávající.
Co se příčin výbuchů týče, vzhledem k tomu, že firma nebyla příliš důsledná v ostraze objektu, mělo se za to, že asi nebyla ani moc důsledná v tom, kdo a jak s municí manipuluje a co vše sklady v lesích vlastně ukrývaly. Často se objevoval názor, že k první explozi došlo díky tomu, že se z munice odstraňovaly markanty (zřejmě výrobní či sériová čísla), aby nebylo možno identifikovat, odkud munice pochází. Druhá exploze potom měla zakrýt nesrovnalosti (bordel) v evidenci. Tedy že ve skladech bylo něco, co tam být nemělo anebo že tam cosi chybělo. Obojí je velmi závažný kriminální delikt.
I tento způsob se běžně používá. Fingují se krádeže, přepadení, zakládají požáry, pálí se směnky, mizí lidé nebo třeba i profily z internetu. To vše pro to, aby se zakryl skutečný stav věcí. A pokud byla firma z Ostravy skutečně namočená do nějaké černoty se zbraněmi nebo municí, nebylo v zájmu ani té firmy ani státu, aby pravda vyšla na povrch. To, že bylo z areálu vyvezeno celkem 547 kamionů „něčeho“, to dokazuje rozsah celé této kauzy. Časem ale všechno tak nějak usnulo a veřejnost měla za to, že kauza je vyřešená nebo půjde, jak je u nás zvykem, do ztracena.
Proto bylo šokem, když včera (17.4.21) oznámil premiér, že za výbuchy stojí – no, v podstatě Rusko.
Máme tomu věřit?
Především, o Rusku a Rusech si nedělám jakékoliv iluze. Stejně kritický jsem ale i u USA (zvláště teď po volbách), Anglii a vůbec o ostatních velmocech. Celé senzační odhalení ruského státního terorismu má ovšem tolik vad na kráse, že se asi málokdo ubrání pochybnostem. Je to skutečně pravda, anebo je vše jen a jen výmysl za účelem odvedení pozornosti od vlastních chyb nebo poškození Ruska, případně kombinace obojího?
Ukrajina – Opět je zde krize na Ukrajině, do které se, Bohužel, montuje NATO a EU. Velmi nepříjemná situace, tím spíše že o UK se zde, no, moc pravdy nedozvíme. Mnoho lidí, kteří jsou se situací na UK seznámeni, zejména s obrovským stupněm korupce (jen z fondů EU, tedy i z naší prkenice, tam zmizelo X desítek miliard eur), připouští, že touha části obyvatel z regionů, kde se jen a jen rabuje (Donbas=uhlí) je skutečně taková, aby byli spíše součástí RF, kde je proti UK téměř ukázkový pořádek. To, že v RF pracuje více jak milion Ukrajinců je toho jasným dokladem. To ale naše oficiální místa ale moc neuveřejňují. Samozřejmě že to Rusko nijak neopravňuje zabrat si pro sebe Krym.
Dukovany – Ať se nám to líbí nebo ne, byl Rosatom velkým favoritem na dostavbu Dukovan. Rusové na rozdíl od Západu ve vývoji jaderné energetiky pokračovali (i s pomocí odborníků ze Západu, kteří byli „odejiti“, neboť jaderná energetika začala býti značně nepopulární), a nyní mají zřejmě ty nejlepší atomové elektrárny na světě. Jen tak mimochodem, řada našich firem právě do RF dodává na JE komponenty i technologické celky. Ruské reaktory jsou u nás v provozu řadu let a nemají větší problémy. Totéž se dá říci o palivu od společnosti TVEL, na rozdíl od shitu z Westinghouse, jejíchž atomový program krachuje. A že se v případě Dukovan jedná o velkou a lukrativní zakázku, o tom není pochyb.
Sputnik V. To, že se bude ruská vakcína vyrábět licenčně v EU je ostuda, jaká tu dlouho nebyla. Ano, už i „zaostalé“ Rusko nás trhl v tom, v čem byla tzv. vyspělá Evropa nedávno absolutně na špičce (léky, vakcíny a zdravotnictví). Taková potupa asi nemůže zůstat bez odezvy.
Odvedení pozornosti od vlastních problémů – takové to Vrtěti psem. Vyjmenovat všech problémy, v kterých se naše Západní civilizace utápí, to je na samostatný a hodně dlouhý článek. Krach Arabského jara a mírové mise v Afganistánu, stále větší zadlužení, černý rasizmus, obludná byrokracie, trh pokřivený dotacemi, stále větší závislost na dovozu z Číny a Asie. Nic optimistického. Západ po vítězství ve Studené válce zlenivěl a postupně začal ztrácet smysl pro realitu. Elektromobilita a Green Deal jsou toho důkazem více jak výmluvným.
Amatérismus celé akce – Kolik má Putin k dispozici agentů tedy nevím, ale jak to tak vypadá, asi by se dali spočítat na prstech jedné ruky. Dokonce i hodně protiruský server Forum24 se nad tím pozastavuje. Rusko a výbuch ve Vrběticích: Více otázek než odpovědí – Forum24 V každém případě, pokud za výbuchy skutečně stojí Rusko, ani náš stát, tedy BIS nemá čisté svědomí. Nejsem až zas tak dokonale seznámen s tím, jak se obchoduje s vojenským materiálem, ale předpokládám, že stát pro manipulaci, skladování a obchodování s vojenskou municí uděluje něco jako licence a tyto licence jsou prověřovány právě BIS. To, že by se přímo ke skladované munici dostali dva agenti z Ruska svědčí o šlendriánu, jaký nemá obdoby. Anebo šlo o černý obchod, což je tentýž problém – zásadní selhání zpravodajských služeb. Ve skladech kdesi v lesích se totiž normální obchody neuzavírají. Možná tak s kulatinou pro dřevařské závody.
Co na to naši politici? Nic moc. Někteří by nejraději už teď vyhlásili Rusku válku. Kdo viděl na Primě blažené hýkání europostsvazačky Adamové-Pekarové ze zanikající TOP09 (které bylo hned od počátku „vše jasné“) a její občasné orgasmy, byl asi znechucen a kladl si otázku, zdali se pravdu někdy skutečně dozvíme. Přitom sama A-P přiznala v předstihu, že se pravdu nikdy nedozvíme, protože jde o utajované materiály, a ty se neuveřejňují. Podobná reakce byla od předsedy ODS, taktéž v posledním tažení, (tedy ODS, ne jejího předsedy), pana Fialy. Celkem nestraně mluvil snad Cyril Svoboda nebo Tomio Okamura. Pan Svoboda též řekl jednu velice důležitou věc, totiž to, abychom ve své snaze rozkrýt Ruský státní terorismus nezůstali osamoceni.
No, já jeho obavy sdílím. Kdo má v Evropě ty nejlepší kšefty s Ruskem? Ja ja, naturlich Deutschland. Bude Říše tyto stomiliardové kšefty přehodnocovat? To si snad nemůže myslet ani chovanec z Bohnic.
Takže po velkém nadšení a projevech solidarity bychom mohli v naší „svaté válce“ mohli zůstat osamoceni. Což by pro naši kolabující ekonomiku mohlo být velmi špatné.
Uvidíme tedy, co bude dál, a jestli všechno nevyjde do ztracena. Můj osobní názor je ten, že jde skutečně především o Dukovany.
A ještě jednu poznámku, o nezvratných důkazech, které nám budou zcela jistě předloženy.
21. prosince 1988 explodoval nad skotským městečkem Lockerbie letou Boeing 747 společnosti Pan-Am. Let Pan Am 103 – Wikipedie (wikipedia.org) Za přečtení stojí zejména odstavec Provedení atentátu, konkrétně pasáž s výrobním číslem detonátoru a nalezeného oděvu.
Cit: „Byla nalezena i část (úlomek plošného spoje asi 1x1cm) švýcarského časovače, stejného typu, jako byl již dříve objeven mezi součástmi na výrobu bomby v zavazadle libyjského agenta“. V české verzi Wikipedie ovšem chybí to, že na plošném spoji bylo čitelné výrobní číslo. Inu, švýcarská kvalita se prostě nezapře. Nebo to bylo jinak? Každý, ať si udělám obrázek o tajných službách sám. Když je vůle, tak se dá ledacos. Dokonce i fyzikální zákony měnit.
V případe Vrbětice bychom si spíše měli vážně položit onu známou právnickou otázku: Cui bono?
TomTom18.4.2021 : https://bit.ly/3mXUVIE
Rallye mezi muničními sklady: Nebylo na to potřeba žádné povolení!
Muniční sklady ve Vrběticích na Zlínsku napěchované granáty a minami byly naprosto mizerně střeženy, a dokonce se mezi nimi jezdila rallye!
„Ještě v roce 2010 se tam jezdilo. Jezdci si tam testovali vozy před různými závody Valašskou rallye i Barumkou. Barumka s tím ale neměla nic společného. To místní podnikavci,“ řekl Blesku Jiří (55) z nedalekých Vlachovic. „Věděli to tu všichni,“ dodal.
Od roku 2008 lákaly internetové stránky do areálu Rallyareny, která nabízela v tomto areálu několik variant asfaltových tratí. S rychlejšími úseky, pomalými zatáčkami či zajímavými horizonty. Trať mohla být dlouhá až osm kilometrů.
„Největší výhoda se skrývá v tom, že se jedná o uzavřený a veřejnosti nepřístupný areál, který je možno využít bez vyřizování nutných povolení, obíhání úřadů,“ lákají ještě dnes motoristy internetové stránky rally-mania.cz.
Dříve tři ploty
Zatímco nyní se k muničním skladům mohl dostat takřka kdokoli, protože v plotech jsou díry, dříve byly pečlivě střeženy. „Když tu byli vojáci, byly kolem až tři ploty s ostnatými dráty. Mezi nimi neustále běhal cvičený pes. Teď to bylo ale každému jedno,“ popisuje jeden z místních myslivců.
Z Vrbětic mizí poslední zbytky munice. Areál budou spravovat Vojenské lesy a statky
Ze skladu ve Vrběticích zmizí poslední zbytky munice. Občané okolních obcí se už podle ministra obrany Martina Stropnického z hnutí ANO nemusí obávat o svoji bezpečnost. Kolem areálu teď vznikne plot s kamerami a čidly. Vojáci se pak z Vrbětic stáhnou.
14:36 22. prosince 2015Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu
„Od 1. 2. příštího roku by tam už armáda nepůsobila. Ostrahu bychom realizovali pomocí zaměstnanců Vojenských lesů a statků,“ potvrdil Stropnický a poděkoval šesti tisícům vojáků, kteří se na ostraze i likvidaci skladu podíleli.
Už včera vláda schválila odškodnění pro obyvatele žijící v okolí muničních skladů ve Vrběticích. Na každého člověka připadají v průměru 3000 korun.
Záchranné práce by měly skončit příští rok v červnu, čištění okolí areálu potrvá zřejmě několik let. Podle pyrotechniků je munice rozmetaná do korun stromů, je i pod povrchem země, některé lokality jsou těžce přístupné.
Při loňském výbuchu zemřeli dva lidé. Exploze vyšetřuje policie jako úmyslné obecné ohrožení. Státní zástupce podal kvůli skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu obžalobu na pět lidí a dvě firmy.
https://bit.ly/3eswBuP